Staabi- ja sidepataljon käis külas Raua tänava lahingus osalenud veteranil ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raua tänava lahingus osalenud Eesti veteran Eduard Kuuskor.
Raua tänava lahingus osalenud Eesti veteran Eduard Kuuskor. Autor/allikas: mil.ee

Staabi- ja sidepataljoni esindajad külastasid neljapäeval sidepataljoni veterani Eduard Kuuskorit, kes võitles 1940. aastal Tallinna 21 kooli juures punaväelaste vastu.

Raua tänava lahingus osalenud Eesti veteran Eduard Kuuskor on tänaseks sidepataljoniga sama vana - 98-aastane. Kõrgele elueale vaatamata on veteran endiselt hea tervise juures. "Elust tuleb rõõmu tunda," ütles Kuuskor.

Külaskäigul meenutas Kuuskor teenistust sidepataljonis, oma kirge raadiojaamade vastu ning lahingut Raua tänaval.

98-aastane veteran mäletab sidepataloni lahingut hästi. Ühe meeleoluka seigana rääkis Kuuskor, kuidas ta ei olnud nõus loovutama Raua tänaval oma töökorras relva Punaarmeele. "Kui pidime relvad ära andma, lõhkusin relvaluku ära. Selle relvaga enam lasta küll ei saanud," meenutas Kuuskor. "See on ainuke kord, kui ma Eesti vara lõhkunud olen."

Kuuskoril käisid külas staabi- ja sidepataljoni kaplan leitnant Peeter Paenurm ja bibliograaf Reet Kõrver ning kinkisid vanahärrale pildi pataljonist ja pataljoni laulumeeste plaadi.

1940. aastal paiknes sidepataljon pärast kasarmute sundloovutamist Punaarmeele Raua tänava koolimajas. Juunipöörde ajal nõudsid punaväelased hoone loovutamist, kuid sidepataljoni sõdurid keeldusid relvi ära andmast. Kui koolimajale suunati Punaarmee raskekuulipilduja, andsid sõdurid ära küll käes olnud relvad, kuid leidsid koolimaja õuest mobilisatsioonirelvad ning jätkasid vastupanu. Lahingus langesid allohvitser Aleksei Männikus ning reamees Johannes Mandre.

Sidepataljoni ja riigipöörajate vahel peetud tulevahetus oli ainuke Eesti kaitseväe väeosa peetud lahing Teises maailmasõjas.

Staabi- ja sidepataljon loodi 21. novembril 1918 ning taasloodi 29. oktoobril 1993. Traditsiooniliselt tähistab pataljon oma taasloomise aastapäeva jalutuskäiguga Tallinna 21. kooli juurde ning loomise aastapäeval erinevate üritustega novembri lõpupoole.

Staabi- ja sidepataljoni ülesanne rahutingimustes on tagada üleriigiliselt kaitseväe peastaabi, väeosade ja Kaitseliidu vaheline side ning oma alluvusse kuuluvate sõjaaja ja reservüksuste ettevalmistamine. Lisaks peab pataljon tagama kaitseväele strateegilise side- ja infotehnoloogilise toetuse ning ellu viima kaitseotstarbelise side, infotehnoloogia ja elektroonilise sõja arendusprojekte.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: