Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa hübriidohtude kompetentsikeskus sai ajutise juhi

Matti Saarelainen.
Matti Saarelainen. Autor/allikas: Valtioneuvoston viestintäosasto

Soome rajatud Euroopa hübriidohtude vastase kompetentsikeskuse juhtkond nimetas kolmapäevasel koosolekul keskuse ajutiseks tegevjuhiks seni projekti juhtinud Matti Saarelaineni.

Saarelainen on varem töötanud muuhulgas migratsiooniameti juhi ning kaitsepolitsei (Supo) osakonnajuhatajana, vahendas Yle.

Keskuse juhatuse esimeheks aga nimetasid liikmesriigid Soome Euroopa Liidu asjade asekantsleri Jori Arvoneni, kes seega samuti jätkab projekti arendamisega.

Soome kanda jäävad kompetentsikeskuse käivitamisega seotud kulud, mis jäävad käesoleva aasta sisse. Järgmisel aastal maksab pool 1,5 miljoni euro suurustest kuludest võõrustajariik ehk Soome ning teine pool koosneb liikmesriikide käest laekunud liikmemaksudest.

Keskuse asutamise dokumendile kirjutasid liikmesriigid alla teisipäeval. Allkirja andjateks on lisaks Soomele veel kaheksa Euroopa Liitu või NATO-sse kuuluvat riiki - USA, Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Läti, Leedu, Hispaania, Rootsi ja Poola. Varem on meedia maininud asutajaliikmena ka Eestit.

Juulis peaks keskusega liituma veel EL-i ja NATO liikmesriike.

Helsingis paikneva kompetentsikeskuse ülesandeks on tugevdada liikmesriikide vastupanuvõimet hübriidohtudele ning tõsta selleteemalist teadlikkust. Keskus korraldab koolitusi ja õppusi, viib läbi uuringuid ning jagab liikmesriikidele informatsiooni oluliste tähelepanekute kohta. Keskus hakkab tegutsema ühise võrgustiku baasil ning keskuse enda palgale võetakse vaid mõned töötajad.

Varem on ajakirjanduses väidetud, et keskuse juhiks võib saada Aalto ülikooli küberturvalisuse professor ning tuntud julgeolekuanalüütik Jarno Limnéll.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: