Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valge Maja Türgi referendumi tulemust veel ei kommenteeri

{{1492456320000 | amCalendar}}
Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer.
Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA ei kavatse Türgi referendumi tulemust praegu veel kommenteerida ning ootab ära rahvusvaheliste valimisvaatlejate raporti.

"Seal on rahvusvaheline komisjon, mis sellest ülevaate teen ning avaldab oma raporti 10-12 päeva pärast. Me ootame ja laseme neil tööd teha," vahendas Reuters Valge Maja pressiesindaja Sean Spiceri sõnu.

Türgi presidendi kantselei allikad aga väitsid Reutersile, et USA president Donald Trump olevat juba Erdoganile helistanud ning õnnitlenud kolleegi referendumil saadud võidu puhul.

Pühapäeval Türgi toimunud rahvahääletusel saavutas väga napi võidu - esialgsetel andmetel 51,3 protsenti - põhiseaduse muutmist pooldav leer. Referendumist võttis valimiskomisjoni andmetel osa 86 protsenti valijaskonnast.

Põhiseaduse muutmisega saab Türgist täielikult presidentaalse süsteemiga vabariik, kus täitevvõimu keskmeks on president ning peaministri ametikoht kaotatakse. President võib olla ka erakonna liige ning juba esmaspäeval tegi võimuerakond Õigluse ja Arengu Partei (AKP) president Recep Tayyip Erdoganile ettepaneku uuesti erakonna liikmeks astuda. Kokku tehakse referendumi alusel põhiseaduses 18 muudatust ning suurem osa neist annavad presidendile oluliselt rohkem võimu juurde. AKP väitel on muudatused vajalikud riigi stabiilsuse säilitamiseks ning teevad lõpu aastakümneid probleemiks olnud ebakindlate koalitsioonivalitsuste süsteemile.

Peamine opositsioonierakond Vabariiklik Rahvapartei (CHP) ning kurdimeelne Rahvademokraatlik Partei (HDP) teatasid, et vaidlustavad referendumi tulemuse, sest rahvahääletusel esines rikkumisi ja ebakorrapärasusi. Napi tulemuse tõttu nõuavad opositsioonierakonnad põhjalikku häälte üle lugemist.

"Pärast 2016. aasta juuli läbikukkunud riigipöördekatset piirati põhivabadust, mis on eelduseks üldisele demokraatlikule protsessile. Tuhandete kodanike kinnipidamine
mõjutas negatiivselt poliitilist keskkonda. Üks pool domineeris ja piiras meediat ning vähendas hääletaja ligipääsu eri vaatenurkadele," nentis OSCE Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Büroo (ODIHR) ja Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee (PACE) ühismissiooni juht Cezar Florin Preda.

Vaatlejate hinnangu mõistsid hukka nii president Erdogan, Türgi välisministeerium kui ka teised võimule lähedal seisvad poliitikud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: