Moldovas tekitab pingeid Rogozini visiit

Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin.
Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Moldova keelas Vene asepeaministril Dmitri Rogozinil saabuda Chișinăusse või Tiraspoli Vene õhujõudude lennukiga.

Sellesisulise kirja saatis Moldova välisminister Andrei Galbur Venemaa Chișinău saatkonda. Ministri kirja skaneeritud teksti avaldas meedia.

Kirjas ei ole mainitud Rogozini nime, kuid on ilmselge, et jutt käib Vene delegatsiooni saabumisest, mida juhib Vene presidendi Transnistria eriesindajaks ja valitsustevahelise kaubandus-majanduskoostöökomisjoni kaaseesistujaks olev asepeaminister.

"Moldova asjaomased ametkonnad on sunnitud keelduma loa andmisest Vene õhujõudude lennukite sisenemisele Moldova õhuruumi ja maandumisele Chișinău ja Tiraspoli lennuväljal, millest Venemaad on korduvalt teavitatud," märgitakse kirjas.

Moldova tuletab kirjas ka meelde, "et Moldova ametkondadel muudub vajalik mehhanism Tiraspoli lennuvälja kasutamise kontrollimiseks".

Moldova välisametkond ei pea ka kohaseks korraldada rahuvalveoperatsiooni veerandsajanda aastapäeva üritusi Dnestri julgeolekutsoonis.

"Selle taustal, väljendades kahetsust Transnistria olukorra rahumeelse lahendamise põhimõtete leppe allkirjastamise ja Dnestri rahuvalveoperatsiooni 25 aastapäeva ühisürituste kooskõlastatud plaani puudumise üle, peavad Moldova võimud kohatuks korraldada selliseid üritusi ühepoolselt," rõhutatakse kirjas.

Äsja kohtus Moldova president Igor Dodon Vene saadiku Farit Muhametšiniga ja arutas juuli lõpus oodatavat Rogozini visiiti.

Muhametšin kohtus kolmapäeval ka välisminister Galburiga.

"Kohtumisel märgiti, et Moldova võimud leiavad, et relvastatud tüli lõppu Dnestril tuleb tähistada ühise ürituste kava alusel, selle puudumisel ei süvenda ühepoolsed üritused aga usaldust. Selle taustal puudutati Transnistria tüli lahendamise läbirääkimisteprotsessi edendamise küsimusi," märkis välisministeerium.

Rogozin: ma ei saa Moldova kirjast aru

Peterburi portaal Fontanka kirjutab, et Venemaa sõjatööstust ja suhteid Moldovaga kureeriv asepeaminister Dmitri Rogozin reageeris meedia teatele, et Moldova keelas tal sõjalennukiga riiki saabuda järgmiselt:

"Ma ei saanud aru, kes seal mulle mida keelab. Tingimata lendan. Kohtun Moldova presidendiga, kohtun Transnistria juhtkonnaga," säutsus ta Twitteris. 

Moldova Kremli-meelne president Dodon aga kritiseeris valitsuse samme seoses Vene delegatsiooni saabumisega ja avaldas lootust, et tal õnnestub Rogoziniga peagi kohtuda.

Moldova Lääne-meelse valitsuse ja Moskva-meelse presidendi vahel on varemgi välispoliitilistest küsimustest teravaid vastuolusid olnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: