Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel kutsus Türgit vabastama vangistatud Saksa kodanikke

{{1504001400000 | amCalendar}}
Angela Merkel pressikobverentsil Berliinis 29. augustil.
Angela Merkel pressikobverentsil Berliinis 29. augustil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksa kantsler Angela Merkel kutsus teisipäeval Türgit vabastama riigipöördekatse järel kinni peetud Saksa kodanikke, nimetades nende vangistamist "õigustamatuks".

Türgi on vahistanud viimastel kuudel kümmekond Saksa kodanikku, Saksa valitsus peab neile esitatud süüdistusi kahtlasteks.

"Meie nõudmine on väga selge: need inimesed, kes viibivad vangis, tuleb vabastada," ütles Merkel ajakirjanikele, mainides nimepidi Saksa-Türgi ajakirjanikku Deniz Yücelit ja veel mitut vahistatut.

Merkel lisas, et Saksamaa sooviks Türgiga paremaid suhteid, kuid "see on seotud õigusriigi põhimõtete täitmisega".

Juncker: Türgi lahkub Euroopast pikkade sammudega

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas teisipäeval samuti, et Türgi on täielikult süüdi liitumiskõneluste katkemises Euroopa Liiduga ja eemaldub kiiresti Euroopast.

"Türgi lahkub Euroopast hiigelsammudega," ütles Juncker EL-i suursaadikute aastakonverentsil ja lisas, et Türgi presidendist Recep Tayyip Erdoğanist sõltub, kas ta otsustab liitumisprotsessi ametlikult lõpetada.

Merkel: sanktsioonid Venemaa vastu peavad jätkuma

Venemaale Ukraina agressiooni järel kehtestatud sanktsioonide tühistamine oleks kasulik nii Vene kui ka Saksa majandusele, kuid need peavad jääma jõusse, kuni Moskva täidab tingimused nende tühistamiseks, sõnas Saksa kantsler Merkel.

Euroopa Liit kehtestas Venemaale sanktsioonid Ida-Ukraina separatistide toetamise eest ning Merkeli sõnul ei ole Ukrainal endiselt "täielikku suveräänsust regiooni üle".

Kantsler kutsus jätkama kõigi poolte dialoogi, et leida viimaks lahendus, mis viiks sanktsioonide tühistamiseni.

Merkel: Saksamaa ei saa vaikida murest Poola õigusriigi pärast

Merkel ütles teisipäeval ka seda, et Saksamaa ei saa vaikida seoses Euroopa Liidu murega Poola õigusriigi pärast ja nimetas probleemi tõsiseks.

Poola tõrjus esmaspäeval EL-i muret, et konservatiivse valitsuse vastuolulised kohtureformid õõnestavad kohtuvõimu sõltumatust riigis.

"Nii väga kui ma soovingi häid suhteid meie naabri Poolaga, ei saa me vaikida", ütles Merkel, rõhutades, et õigusriik on EL-is "koostöö alus".

Merkel kutsus pikendama piirikontrolli Schengeni ruumis

Merkel kutsus ka jätkama Euroopa Liidu Schengeni ruumis piirikontrolli ka pärast plaanitud lõppu novembris.

Austria, Taani, Saksamaa, Rootsi ja EL-i mittekuuluv Norra kehtestasid piirikontrolli 2015. aastal ning neil on lubatud seda rändetulva tõttu korduvalt pikendada.

Kommenteerides Euroopa Komisjoni kava piirkontrolli pärast novembrit mitte pikendada, ütles Merkel, et teeb nende pikendamiseks ettepaneku kolmapäevasel kohtumisel komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

"Praegust olukorda arvestades arvan, et meil on piirikontrollli vaja," ütles Merkel.

Merkel: euroala majandus- ja rahandusministri ametikoht vajab arutamist

Merkel märkis, et võib euroala majandus- ja rahandusministri ametikohta ette kujutada, kuid Berliin peab veel Prantsusmaaga arutama, mida säärane ametiisik tegelikult tegema hakkaks.

Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus mais ametisse astudes euroala põhjalikult reformima ning nimetama ametisse tsooni rahandusminister.

Merkel on ideed ettevaatlikult tervitanud, kuid hoiatanud, et selle detailid vajavad veel arutamist.

"Võin ette kujutada majandus- ja rahandusministrit, et meie ühine konkurentsivõime tõuseks," ütles Merkel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: