Ajaloolist hoonet lammutada püüdnud ettevõtte väitel lagunes see ise ({{commentsTotal}})

Tallinna linnaplaneerimise amet tegi Raua 22 asuvat miljööväärtuslikku hoonet lammutama asunud osaühingule Hestlandia ettekirjutise ehitis konserveerida ja korralduste täitmata jätmisel maksta 15 000 euro suurune sunniraha. Ettevõtte esindaja väitel lagunes hoone renoveerimisel ise.

Vastavalt ekspertiisile oli hoonet võimalik rekonstrueerida, sest kahjustused on lokaalsed ja nende ulatus polnud suur. Heaks peeti ka vundamendi ja keldriseinte seisukorda ning järeldati, et suuremat osa konstruktsioonidest on võimalik säilitada.

Sellest lähtuvalt nägi projekt ette, et Raua 22 asuvat elamut võib laiendada ja rekonstrueerida. Septembri lõpus tuvastas aga linnaplaneerimise ameti esindaja kohapeal, et hoonet on asutud lammutama ning seintest on eemaldatud märksa enam kui viiendik, mida projekt lubas.

Ametnik peatas ehituse suulise korraldusega, kuid järgmisel päeval selgus, et lammutamist on sellest hoolimata jätkatud. Lisaks täpsustas ehitaja kohapeal, et säilitada plaanitakse vaid hoone lääneküljel asuv sein koos postidega, mis sisuliselt tähendab peaaegu kogu hoone lammutamist.

Seepeale tegid linnaplaneerijad ehitajale ametliku ettekirjutise kogu kinnistul toimuv ehitustöö kohe peatada.

Hestlandia üks omanikke Evar Entson käis oktoobri keskel linnaplaneerimise ametis selgitusi jagamas. Ta ütles, et lammutamise käigus ilmnes enamiku konstruktsioonide halb seis ning vahelagesid avades kukkusid kivid läbi välisseina tänavale.

Entsoni väitel ei antud käsku elamut lammutada, kuid hoone lagunes renoveerimisel ise ja turvalisuse nimel see lammutati. Projekti polnud, sest olukord tuli lahendada jooksvalt, vastavalt vajadusele.

Linnaplaneerimise amet vastas Entsonile, et kui hoone seisukorra halvenemine selgus ehituse käigus, pidanuks sellest kohe ametit teavitama ja vajadusel uue ehitusuuringu tegema. Lisaks rõhutas amet, et ohutuse tagamine ei tähenda, et hoonet võinuks ehitusprojekti eirates lammutama asuda.

Novembri alguses ametis kogunenud komisjon otsustas, et hoone on lammutatud õigusliku aluseta. Omanikul tuleb ehitis kohe konserveerida, et seda ilmastikumõjude eest kaitsta ning allesjäänud konstruktsioonid säilitada. Konserveerimise tähtajaks seati 28. november.

Lisaks nõuab amet, et omanik esitaks tuleva aasta 31. jaanuariks sama detailse ekspertiisi, nagu oli tehtud ehitusloa saanud projektis.

Iga edasisise tegevuse jätkamiseks vajaliku toimingu täitmata jätmisel tuleb ettevõttel maksta sunniraha 15 000 eurot. Seda peab amet piisavaks, et sundida ehitajat oma kohustusi täitma.

Toimetaja: Karin KoppelPIKK INTERVJUU
Toomas Sildam ja Artur Talvik
Talvik ei välista Kaljuranna, Tarandi, Lukase liitumist

Artur Talvik: kui jääd väga pikalt opositsiooni, siis muutud vinguviiuliksTalvik ei välista Kaljuranna, Tarandi, Lukase liitumist

Väljenditeks, mida ta ohtralt ja rõhutatud halvakspanuga kasutab, on poliitiline toiduahel ja kartellierakonnad. Olles valimiskünnise lähedal või tiba allpoolgi, lubab ta oma kodupartei tõsta järgmisel aastal mõjukaks valitsuserakonnaks. Intervjuu Toomas Sildamile annab Vabaerakonna esimees Artur Talvik.

ojasoo ja EV100
Kersti Kaljulaid

President: ka Tiit Ojasoo väärib andestust

President Kersti Kaljulaidi sõnul ei tähenda teater NO99-le tehtud ettepanek lavastada Eesti Vabariik 100 presidendi vastuvõtt vägivalla heakskiitmist. Ühtlasi leidis president, et Tiit Ojasoo tehtut ei saa küll unustada, kuid ka talle tuleks andestada.

uudised
XII noorte laulupidu

Graafikulugu rahvaarvu tõusu taustal: milline on Eesti elanikkond?

Eesti rahvaarv kasvas 2018. aasta 1. jaanuariks võrreldes mullusega 3070 inimese võrra ehk 0,2 protsenti, eelkõige tänu Eestisse tagasi saabunud inimestele. Milline näeb aga meie rahvastik välja seni värskeimate detailsete ehk 2017. aasta alguse andmete põhjal?

Külm ei tapa viirusi ja külmalaine ajal nakatumine ülemiste hingamisteede viirushaigustesse hoopis suureneb.

Külmetushaigusi pole olemas ja külm ei vähenda viirushaigusi

Ilm läks külmemaks ja ERR Novaatori lugejad on kahe päeva jooksul meilt neljal korral küsinud, kas külm tapab pisikuid ja kas nüüd väheneb külmetushaigustesse nakatumine? Vastused on ehk üllatavad ning paraku päris mitte see, mida ilmselt oodatakse.

RMK peakontor Toompuiesteel

Riigiasutuste kolimise plaan hakkab ilmselt osaliselt nurjuma

Valitsuse plaan viia lisaks läinud aastal kokku lepitud tuhandele töökohale Tallinnast ära veel 13 asutuse keskkontorid, hakkab liiva jooksma. Mõned kolimised ootavad küll ees, kuid riigihalduse minister Jaak Aabi soovitud mahtu ministeeriumid ei toeta.

Piret Pormeister Otepääl suusatamise maailmakarika etapil.

Teadlane vastab: miks Otepääl sajab lund, aga Tartus vihma?

On koolitarkus, et mägede kõrgusvööndilisuse tõttu muutuvad olud kõrguse suurenedes üha külmemaks. Tasase Eestimaa metsased künkad ei tundu olevat miski, mis niiväga kohalikku ilmastikku mõjutaks – õhumassid ju libisevad neist sujuvalt üle, mitte ei põrku vastu kiviseina nagu Alpides – või nii vähemalt arvab Novaatori toimetajate käest uurinud lugeja. Miks vähem kui 100-meetrine kõrguste vahe põhjustab juba olulise erinevuse temperatuurides ja lumikattes?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: