Kadriorus jõuab lõpule ajaloolise hoone lammutamine

Raua 22
Raua 22 Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Tallinnas aadressil Raua 22 saab lähipäevil lammutatud hoone, mis sai mullu ehitaja omavoli tõttu rekonstreerimise käigus sedavõrd kahjustada, et selle taastamist ei peetud enam võimalikuks.

Hoonet lammutava Montreco OÜ omanik Jaak Lõhmus ütles ERR-ile, et lammutustööd jõuavad lähipäeval lõpule ning nende käigus konserveeritakse ja säilitatakse osa detaile. Seda, mis hoonest edasi saab, ei osanud Lõhmus öelda.

Ehitusloa, mis lubab Raua 22 hoone lammutada, andis Tallinna linnaplaneerimise amet tänavu 11. juulil. Ehitamise alustamise teatis on ehitisregistri järgi esitatud tänavu 21. augustil. See on kuupäev, millest alates tuleb viie aasta jooksul ehitama hakata.

Tallinna linnaplaneerimise ameti koordinaator Margit Lokk rääkis, et uut detailplaneeringu taotlust aadressil Raua 22 teisipäevase seisuga ametile esitatud ei ole. Kui aga omanik ehitab hoone uuesti üles täpse koopiana, siis ei ole neil vaja ehitusluba eraldi taotleda ja piisab ainult teatisest.

"Praegu, kui on ehitisregistris märge ehitamise alustamise kohta, siis see on nendepoolne tegevus ja nad peaksid garanteerima, et tuleb täpne koopia," selgitas ta.

Ehitusseadustiku järgi on hoone taastamisega tegemist juhul, kui maja kasutusotstarve, arhitektuurne lahendus ega maht ei muutu. Sellisel juhul pole detailplaneeringut tarvis taotleda.

Eelmise aasta sügisel avastas Tallinna linnaplaneerimise amet, et Raua 22 asuva ajaloolise hoone rekonstrueerima pidanud osaühing Hestlandia on asunud seda hoopis lammutama. Esialgu sai ettevõte korralduse hoone konserveerida, kuid vaidlustas selle ning detsembris otsustas ameti projektide läbivaatamise komisjon, et enam ei ole võimalik ehitusloa saanud projekti järgi ehitada, sest hoone on sisuliselt hävinenud.

Hestlandia pidi hiljemalt tänavu mai keskpaigaks esitama lammutusprojekti ning seda osaühing ka tegi. Pärast selle kinnitamist tuleb osaühingul kuue kuu jooksul hoone likvideerida.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: