Ehitaja omavoli viib Kadriorus ajaloolise hoone lammutamiseni

Tallinnas Kadriorus Raua 22 asuvat miljööväärtuslikku hoonet ootab ees lammutamine, sest möödunud sügisel eemaldas hoonet laiendama ja rekonstrueerima pidanud osaühing Hestlandia lubatust märksa enam seinu ning nüüdseks on selgunud, et olemasolevat hoonet enam säilitada ei saa.

Varasem ekspertiis nägi ette, et Raua 22 on võimalik rekonstrueerida, sest hoone vundamendi ja keldriseinte seisukord oli hea ning kahjustuste ulatus polnud suur.

Möödunud sügisel avastas aga Tallinna linnaplaneerimise amet, et hoonet on asutud lammutama ja seintest eemaldatud märksa enam kui viiendik, mida projekt lubas. Hoone omanik, osaühing Hestlandia selgitas ametile, et hoone lagunes renoveerimisel ise ja turvalisuse nimel see lammutati.

Linnaplaneerimise amet algatas juhtunu uurimiseks riikliku järelevalvemenetluse ning Hestlandiale anti korraldus hoone konserveerida. Omanik vaidlustas nõude ning ameti projektide läbivaatamise komisjon otsustas detsembris, et enam ei ole ehitusloa saanud projekti järgi ehitada võimalik, sest hoone on sisuliselt hävinenud.

Jaanuaris tegi linnaplaneerimise amet Hestlandiale ettekirjutuse esitada hoone lammutamiseks ehitusprojekt. Selleks anti ettevõttele aega kuni 16. maini. Pärast ehitusloa saamist tuleb osaühingul kuue kuu jooksul hoone likvideerida.

"Omanik esitas meie ametile dokumendid, millest nähtus, et olemasolevat hoonet ei saa säilitada. Tulenevalt sellest ja kohtulahendist ei saa olematut hoonet rekonstrueerida, seega jäävad vaid võimalused, kas püstitada uus hoone, mis vajab detailplaneeringut, või vana hoone koopiana taastada, mis tähendab, et laiendust ei tule ja olemasolevat projekti, mis nägi ette hoone laienemise, ei saa enam kasutada," selgitas linnaplaneerimise ameti koordinaator Margit Lokk ERR-ile.

Hestlandiale saadetud ettekirjutuses toob amet välja, et olemasoleva hoone taastamine on omanikule ajaliselt ja rahaliselt vähem koormav võimalus, sest siis pole vaja koostada detailplaneeringut. Samas võimaldab see variant püstitada kooskõlastatud ehitusprojektiga võrreldes väiksema hoone.

Kui omanik soovib uut hoonet püstitada, tuleb koostada detailplaneering, taotleda ehitusluba ning see eeldab tavapärasest keerukamate linnaehituslike tingimustega arvestamist. Amet toob lisaks välja ka tavapärasest suuremat huvi piirkonna arengute suhtes.

Karistust amet Hestlandiale hoonega juhtunu eest määrata ei saa.

"Linnaplaneerimise ametil ei ole õigust karistusi ega trahve määrata, neid saavad teha korra- ja õiguskaitseorganid," tõdes Lokk.

 Kui ettevõte ei peaks tähtajaks hoone lammutamise projekti esitama, määrab amet neile sunniraha 6400 eurot.

"Tallinna linnaplaneerimise ameti hinnangul on 6400 eurot summa, mis võimalikult vähe kahjustades sunnib täitma ettekirjutusega pandud kohustust," seisab ettekirjutuses.

Sunniraha võidakse ettekirjutuse jätkuva rikkumise korral määrata ka korduvalt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: