Uuring: Rootsi paremtsentristlik opositsioon on oma edumaad kasvatanud
Ajalehe Aftonbladet poolt tellitud uuringu kohaselt on paremtsentristlikud opositsioonierakonnad oma edumaad valitsuserakondade ees kasvatanud.
Paremtsentristlikke erakondi toetab kokku 42,5 protsenti valijatest. Valitsusse kuuluvaid sotsiaaldemokraate ja rohelisi ning nendega koos hääletavat Vasakparteid toetab aga 37,4 protsenti vastanutest, vahendas Yle uuringut.
Seega on paremtsentristlik opositsioon kasvatanud oma edumaa valitsusjõudude ees 5,1 protsendipunktini.
Paremäärmusluses süüdistatud Rootsi Demokraatide (Sverigedemokraterna) toetus on 15,9 protsendi juures. Ei valitsusjõududel ega ka paremtsentristlikul opositsioonil pole hetkel soovi Rootsi Demokraatidega koalitsiooni luua. Nende toetus on novembriga võrreldes kasvanud 0,5 protsendipunkti.
Paremtsentristide tõus on kestnud alates oktoobrist, kui peamine opositsioonipartei ehk Mõõdukas Koalitsioonipartei (Moderata samlingspartiet) valis oma uueks juhiks kunagise sotsiaalministri Ulf Kristerssoni.
Mõõdukat Koalitsiooniparteid toetab arvamusküsitluse kohaselt detsembris 23,5 protsenti valijatest. Keskpartei (Centerpartiet) toetus oli 10,1 protsenti, järgnesid Kristlikud Demokraadid (Kristdemokraterna) 4,8 ja Liberaalne Rahvapartei (Folkpartiet liberalerna) 3,9 protsendiga.
Valitsuse juhterakonda Rootsi Sotsiaaldemokraatlikku Töölisparteid (Sveriges socialdemokratiska arbetareparti ehk SAP) toetab 27,5 protsenti valijatest. Rohelise Partei (Miljöpartiet de gröna) toetus on 3,1 protsendi juures ning valitsuskoalitsiooni mitte kuuluva Vasakpartei (Vänsterpartiet) toetus oli 6,8 protsenti.
Novembriga võrreldes oli sotsiaaldemokraatide toetus langenud 1,1 ja roheliste toetus 0,9 protsendipunkti.
Parlamendivalimised toimuvad Rootsis 2018. aasta 9. septembril.
Toimetaja: Laur Viirand