Poola: Timmermans takistab katseid lahendada vaidlus EL-iga

Frans Timmermans.
Frans Timmermans. Autor/allikas: ERR

Poola ametiisik süüdistas laupäeval Euroopa Komisjoni asepresidenti Frans Timmermansi selles, et too takistab katseid lahendada Varssavi vaidlus Euroopa Liiduga vastuoluliste kohtureformide üle.

Esmaspäeval Varssavit külastav Timmermans ütles varem sel nädalal, et Poola pole suutnud vaigistada hirme kohtusüsteemi sõltumatuse õõnestamises. Ta ärgitas korraldama ametlikku istungit Poola osas, et arutada pretsedendituid karistusi ja lubas jätkata survet Poola parempoolsele valitsusele reformide tagasipööramiseks.

"Mulle on jäänud mulje, et osa Euroopa Komisjonist, eriti selle president Jean-Claude Juncker, sooviks selle teema lahendada, kuid seda takistavad teatud asjaolud, mis on seotud volinik Timmermansiga," ütles Poola presidendi pressiesindaja Krzysztof Lapinski avalik-õiguslikule raadiole.

"See on problemaatiline. Kui keegi teisel poolel läheneb teemale väga ambitsioonikalt, emotsionaalselt ja isiklikult, siis on raske kompromissi saaavutada, kuigi vaid nädalaid tagasi näisid asjad liikuvat selles suunas."

Poola parempoolne Seaduse ja Õigluse partei (PiS) valitsus hakkas kohtusüsteemi muutma 2015. aastal võimule tulles.

Varssavi sõnul on reformid vajalikud korruptsiooniga võitlemiseks ning kommunismiaja pärandi kõrvaldamiseks kohtusüsteemist.

Kuid Hollandist pärit Timmermans hoiatas, et alama astme kohtud on juba ohus ning "nüüd on Poola ülemkohus see, mida ähvardab poliitilise kontrolli alla minek".

Reformi alusel ähvardab juulis ülemkohtu kohtunikest umbes kolmandikku vallandamine või errusaatmine, lisas ta.

Brüssel käivitas detsembris Euroopa Liidu lepingu artikli 7 alusel Poola vastu menetluse, mis võib päädida riigi hääletusõiguse peatamisega. Menetluse alustati põhjusel, et EL-i hinnangul on Poolas "süsteemne oht" õigusriigile.

Ungari on juba öelnud, et paneb veto Poola hääletusõiguse peatamisele, kuid Brüssel loodab, et menetlusel on suur sümboolne kaal ja hääletamiseni asi ei jõua.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: