Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: ma olen väga stabiilne geenius

{{1515249060000 | amCalendar}}
Foto: Justin Sullivan/Getty Images/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump kiitis ennast laupäeval kui mitte nutikat, vaid geniaalset ja seejuures väga stabiilset geeniust.

Terves reas hommikustes Twitteri-postitustes kirjutas Trump, et läbi kogu elu on tema kaks suurimat väärtust olnud vaimne stabiilsus ja nutikus. Presidendi sõnul panustas ka autu Hillary Clinton jõuliselt neile kaartidele, ent põrus täielikult.

"Minust kui VÄGA edukast ärimehest sai tippteletäht ja Ühendriikide president (esimesel katsel). Ma arvan, et see näitab mitte nutikust, vaid geniaalsust ... ja seejuures väga stabiilset geniaalsust!" kirjutas Trump.

Valge Maja üritab jõuliselt vähendada Michael Wolff'i suurt furoori tekitanud raamatu "Fire and Fury: Inside the Trump White House" mõju.

Reedel ilmunud raamat müüdi Washingtoni kauplustes kiiresti läbi. Trump väitis juba neljapäeval, et raamat tema kampaania ja administratsiooni kohta on täis valesid ja väljamõeldud allikaid.

Trump kommenteeris reede õhtul raamatut Twitteris, nimetades Wolffi täielikuks luuseriks. Ta väitis ühtlasi, et raamatu allikaks olnud endine strateegiajuht Steve Bannon "nuttis, kui ta vallandati ja anus töökohta tagasi". Bannon vabastati ametist augustis.

Pärast seda, kui Trump andis oma advokaatidele korralduse takistada selle ilmumist, teatas kirjastus, et raamat avaldatakse kavandatust neli päeva varem, reedel.

Raamatu autor prognoosib Trumpi lahkumist ebapädevuse tõttu

Presidendist raamatu kirjutanud Michael Wolff prognoosis, et Trump on sunnitud enneaegselt ametist lahkuma, sest tema ebapädevus saab päevselgeks.

Wolff ütles reedel BBC usutluses, et raamatus "Fire and Fury: Inside the Trump White House" kirjeldatud asjaolud sunnivad riigipead kõrvale astuma.

"Nüüd on ilmnenud selge "keisri uued rõivad" nähtus. Minu jutustatud lugu näitab presidentuuri viisil, mis paneb inimesi kõikjal tõdema, et ta (Trump) ei tule oma ülesannetega toime. Keisril ei ole rõivaid," lausus Wolff BBC-le.

Wolffi sõnul on kõik Valgesse Majja tööle tulnud pidanud tunnistama, et Trump ei ole oma ülesannete kõrgusel.

"Ta ei loe, ta ei kuula, ta ei ole mitte millestki huvitatud."

Wolffi väitel on presidendi füüsiline ja vaimne seisund Valges Majas pidevaks kõneaineks. Ta ütles, et Trumpi abid näevad presidenti lapsena, kes vajab viivitamatut tunnustust.

Trumpi stabiilsust on kriitikud küsimärgi alla seadnud juba sestsaadik, kui ta teatas presidendiks kandideerimisest.

Märtsis 2016 ütles endine vabariiklaste presidendikandidaat Mitt Romney, et Trumpil puudub stabiilse, targa ja hooliva liidri iseloom. Trumpi demokraadist rivaal Hillary Clinton aga kuulutas korduvalt, et Trump ei sobi oma loomult ametisse, mis nõuab teadmisi, stabiilsust ja tohutut vastutustunnet.

Trumpil seisab laupäeval Camp Davidis eest kohtumine vabariiklaste juhtuvate seadusandjate kabinetiliikmetega, et arutada erakonna prioriteete enne 2018. aasta ülitähtsaid vahevalimisi.

Ent raamatu ümber puhkenud kära on praegu tähelepanu poliitikalt kõrvale juhtinud.

USA välisministri sõnul pole ta iial Trumpi sobivuses kahelnud

USA välisminister Rex Tillerson ütles reedel telekanalile CNN antud usutluses, et pole kunagi kahelnud Donald Trumpi sobivuses presidendiametisse ja ta kavatseb oma ametis jätkata.

Tillerson kommenteeris äsjailmunud kõmuraamatut, kus väidetakse, et Trumpi lähikond kahtleb, kas ta on presidendina teenimiseks sobiv.

"Ma ei ole tema sobivuses või vaimses tervises kunagi kahelnud, sest selleks pole ühtegi põhjust olnud," ütles Tillerson.

Tillerson möönis samas, et on pidanud õppima, kuidas Trumpile teavet edastada, kuidas too sellega ümber käib ja kuidas teeb otsuseid.

"Olen pidanud kulutama palju aega, et mõista, kuidas temaga on kõige parem kommunikeerida," ütles Tillerson.

Tillersoni meelest on presidendi otsused siiski olnud õiged ja Ühendriikide rahvusvaheline positsioon tänu Trumpile tugevam kui varem.

Välisminister oli ise sügisel silmitsi probleemiga, kui avalikkuses räägiti, et ta olla nimetanud Trumpi tolvaniks. Tillerson kinnitas tollal, et ei kavatse ametit maha panna, kui ei eitanud ka otsesõnu säärast iseloomustust.

Wolffi raamat on läinud Washingtonis nagu kuumale kerisele.

USA president Donald Trump väidab, et reedel ilmunud raamat tema valimiskampaania ja administratsiooni kohta on täis valesid ja väljamõeldud allikaid.

"Täis valesid, moonutamisi ja allikaid, keda ei eksisteeri," säutsus Trump Twitteris, viidates Michael Wolffi raamatule "Fire and Fury: Inside the Trump White House".

"Vaadake selle tegelase minevikku ja vaadake, mis juhtus tema ja Sloppy Steve'iga!" kirjutas Trump, ilmse viitega Steve Bannonile, kes oli tema endine peastrateeg.

Raamatus on viiteid Trumpi peamistele abidele, nende seas Bannonile, kes avaldasid kahtlust tema sobivuse kohta presidendiametisse.

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: