Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hanso: keegi pole üritanud mind ümber veenda

{{1516705080000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu umbusaldamist toetav sotsiaaldemokraat Hannes Hanso kinnitas, et teda pole üritatud ümber veenda teistmoodi kolmapäevasel hääletusel käituma.

"Üks asi erakondlikud seisukohad, aga poliitikutena oleme me oma otsustes ikkagi vabad. Fraktsiooni üldine seisukoht oli ju ka karm - et hääletusel ei osaleta. Aga keegi ei ole mind üritanud ära rääkida, et Hannes, tee teisiti. Keegi pole üritanud mind üle triikida ja mu eriarvamust respekteeritakse," rääkis Hanso Vikerraadio saates Uudis+.

Hanso ei osanud öelda, kas kolmapäeval tõenäoliselt aset leidev umbusaldusavaldus läheb läbi või mitte.

"Häälte seis on nibin-nabin. Ma ei kavatse ka ise kedagi ära rääkida. Opositsioon teeb oma tööd ja eks koalitsioonil ole omad kaalutlused. Poliitikas peab tegema valikuid. Ma olen teinud poliitikas kompromisse, aga see on koht, kus ma ei taha teha. Minu valik on, kas oleme läänelik ja põhjamaine riik või ossilik riik. Ehk see on võitlus poliitilise kultuuri parandamise nimel."

Küsimusele, kas talle ei piisanud Reinsalu avalikust vabandusest, vastas Hanso, et eravestlustes võivad inimesed igasugu juttu suust välja ajada, kuid avalikult tuleb tajuda oma sõna kaalu.

"Sellisel tasemel poliitik, eriti kui ta ise kirjutab asju, peab aru saama, mis kaal ta sõnadel on. Ta tahtis poliitilist profiiti lõigata naisi alavääristades. Ma loodan, et see on Reinsalule endale õppetund, et oma sõnade eest tuleb vastutada."

Kommenteerides Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski eilset esinemist "Aktuaalses kaameras", tunnistas Hanso, et ka erakonna esimehel on kaalukad argumendid.

"Kas tahame Eesti Vabariik 100 tähistada poliitilise kriisi tingimustes, on kindlasti väärikas argument. Aga see ei muuda minu seisukohta. Minu otsus on väärtuspõhine, mitte pragmaatiline," sõnas Hanso.

Hanso: tulemus võib tulla nii ja naa

Teisipäeva õhtul ETV saates "Ringvaade" ütles Hanso, et seda, kas valitsuskriis tuleb võib mitte, näitab kolmapäev riigikogusaalis, mil toimub umbusaldushääletus.

"Nagu ka öeldud, Reinsalul oleks endal riigimehelik oma asjad ilusti karpi seada ja oma ametikoht vabastada, siis poleks ka valitsuskriisist põhjust rääkida. Aga kuna mees on kangekaelselt keeldunud, siis vaatame, mis homme riigikogusaalis juhtub," rääkis ta.

Hanso sõnul võib umbusaldushääletuse tulemus tulla nii üht- kui teistpidi.

"Igaks-juhuks ütlen ette ära ka, et siin on hääli loetud üht- ja teistpidi ja mina nende häälte lugemisega tegelenud pole, aga see tulemus võib tulla nii ja naa, ma arvan," sõnas ta.

Hanso sõnul on selge, et Reinsalu arvamusartikkel 104-kirja kohta, ei olnud spontaanne otsus, vaid kalkuleeritud tegevus.

"See ei saa olla, et emotsioonihoos inimene midagi väitis. Ma arvan, et see on kalkuleeritud poliitiline samm. IRL on sügavas kriisis ja ma loodan, et see viib neid veel rohkem kriisi, sest me elame 21. sajandil. Eesti on defineerinud ennast selgelt lääneriigina /.../. Meil on 100. aastapäev kohe tulemas, peame lihtsalt lehekülje ära pöörama oma poliitilises kultuuris. See on ka põhjus, miks ma olen nii väärtuspõhise või selge hoiaku selles küsimuses võtnud," selgitas Hanso.

Kuigi Hanso on koalitsioonist üks väheseid, kes on selgelt välja öelnud, et kavatseb umbusaldusavaldust toetada, siis rõhutas ta, et kogu SDE on Reinsalu väljaütlemised hukka mõistnud.

Hanso usub, et usalduslik õhkkond valitsuses enam pole. "Kui see valitsus jätkab ja sellises koosseisus, siis kardan küll, et head nahka sealt ei tule, usalduslikku õhkkonda Reinsalu oma mitte-tagasiastumisega ja toolist kinnihoidmisega kindlasti ei loo," rääkis ta.

"Igal argumendil on mitu poolt. Jah, kui vastutustundlik oleks praegu, enne 100. aastapäeva valitsus kriisi viia? Eks kaalutlusi ja argumente on igasuguseid. Mina enda käitumist ei pea kellelegi selgitama," lisas Hanso.

Fraktsiooni esimees: aktsepteerime Hanso otsust

Sotside fraktsiooni esimehe Kalvi Kõva sõnul ei hakka fraktsioon Hansot kuidagi veenma, et ta oma meelt muudaks, samuti ei järgne Hanso käitumisele mingeid meetmeid.

"Kui Hannes Hanso on sellele veendumusele jõudnud, siis kaugel sellest, et me hakkaksime Hannest mõjutama või meetmeid kasutusele võtma. Me aktsepteerimine tema otsust," sõnas Kõva.

"Hannes Hanso on oma otsuse teinud. Me oleme sellest teadlikud olnud nii fraktsioonis kui ka juhatuses. See on kõigile selge," lisas ta.

 

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: