Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ossinovski: SDE fraktsioon Reinsalu umbusalduse hääletusel ei osale

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et SDE fraktsioon, välja arvatud Hannes Hanso, ei osale justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) umbusalduse hääletusel. Tema sõnul lootis SDE, et Reinsalu astub ametist tagasi.

SDE juhatus oli õhtul koos. Mida te otsustasite, kuidas umbusalduse ajal käitute?

Erakonna juhatus arutas mitme tunni vältel seda jama, mille IRL on kokku keeranud. Ja loomulikult meile, kelle jaoks on inimeste väärikas kohtlemine meie poliitika alustalaks, on tegemist väga keerulise ja ebameeldiva olukorraga.

Kuidas te käitute?

Aga pärast seda arutelu juhatus üksmeelselt otsustas, et see täielik segadus, mille valitsuskriis kaasa tooks, ei ole hetkel see, mida Eesti vajab. Tõtt-öelda, viimase paari päeva jooksul on pandud riigikogu koridorides kokku nii palju uusi valitsusi ja jälle ära lagundatud, mida ma varem sellises ulatuses isegi näinud ei ole. Nii et, arvan, et meie seisukoht ja otsus oli, et me selle poliitmängu, mida opositsioon on hakanud mängima, lõpetame ära.

Kuidas? Mida te siis teete?

See tähendab, et sotsiaaldemokraadid ei osale selles opositsiooni initsiatiivis.

Jalutate saalist välja?

Jah, me ei osale sellel hääletusel ja see tähendab, et meie hääli, välja arvatud Hannes Hanso, kes on öelnud, et ta minister Reinsalu umbusaldust toetab, ülejäänud riigikogu fraktsioon seda ei tee.

Olete täiesti kindel, et Hannes Hanso on n-ö sooloesineja ja ei esinda mingit laiemat rahulolematust?

Loomulikult, kui te küsite, kas erakond tervikuna toetab minister Urmas Reinsalu, siis loomulikult me ei toeta minister Urmas Reinsalu. Me mõistame tema sõnad üheselt hukka.

Aga kas võib olla veel neid liikmeid, kes toetavad tema umbusaldusavaldust, hoolimata sellest, mida juhatus otsustas?

Meil täna hommikul oli fraktsioonis sel teemal arutelu ja 14 fraktsiooniliiget ütlesid, et kuulavad ära juhatuse arvamuse. Juhatuse arvamus oli üksmeelne, et totaalne segadus Eestile ei ole praegu kindlasti see, mida sotsiaaldemokraadid esile kutsuvad ja need 14 fraktsiooniliiget sellest tulenevalt ei osale sellel hääletusel.

Te olete öelnud, et see, mida Urmas Reinsalu on välja öelnud, on teile põhimõtteliselt vastuvõetamatu. Ometi te nüüd distantseerite ennast sellest ja sisuliselt ei tee nagu midagi?

Ei distantseeri, absoluutselt. Loomulikult me oleksime lootnud ja lootsime, et Reinsalu teeb selle riigimeheliku sammu ära ja astub ise tagasi. Ta ei teinud seda, eks see juhtum jääb tema ja IRL-i südametunnistusele.

Aga kaaludes erinevaid asjaolusid ja absoluutselt üheselt mõistes hukka, mida Reinsalu ütles, ma arvan, et see teine pool - minna selle mänguga kaasa, tuues totaalse segaduse Eesti riigile - ei ole meie valik.

Kas see otsus võib tekitada mulje, et valite võimulpüsimise väärtuste ja põhimõtete arvelt?

See, kes on näidanud viimastel päevadel, et ta eelistab võimul püsimist iga hinnaga, on loomulikult Urmas Reinsalu. Meie oleme oma seisukoha selles küsimuses väga selgelt öelnud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: