Saarts: sage umbusaldamine muutub poliitiliseks teatriks
Liiga sage valitsuse liikmete umbsaldamine võib muutuda poliitiliseks teatriks, hoiatas Tallinna ülikooli võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saarts. Kolmapäevane justiitsministri umbusaldamise katse ei mõjuta Saartsi hinnangul aga koalitsiooni koostöövõimet, sest see pole kunagi olnud ideoloogiliselt ühtne.
Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) vastu esitatud umbusaldusavaldus oli aasta esimese kuu jooksul juba teine ja pärast hääletust rääkis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme, et Toompeal küpseb plaan ka peaministrit umbusaldada, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Eks see piir hakkabki kätte jõudma. See asi hakkab muutuma juba mitte enam tõsiseks poliitikategemiseks ja põhimõttekindlaks võitluseks opositsiooni ja koalitsiooni vahel, vaid see muutubki niisuguseks poliitiliseks teatriks, millel on pigem meelelahutuslik eesmärk," selgitas Saarts.
Tavatu on aga olnud ka koalitsiooni käitumine. Saarts ütles, et ta ei mäleta Eesti ajaloost olukorda, kus kaks võimuliidu parteid jätavad umbusaldushääletusel oma ministri kaitseks hääletamata.
"See oli selles kriisis ilmselge, et vaadati, milline on poliitiline seis. Nähti, et koalitsiooni lagundada keegi ei soovi ja selleks, et koalitsioon püsiks, toodigi väärtused ohvriks sellele poliitilisele pragmaatikale," rääkis politoloog.
Saartsi hinnangul ei tahtnud koalitsiooni langemist tegelikult ka opositsioonierakonnad - ei juhti vahetav Reformierakond ega ka EKRE, kellel on parem minna tuleval aastal toimuvatele valimistele radikaalse opositsioonierakonnana kui oma väljaütlemisi ohverdava valitsusliikmena.
Skandaali keskmes olnud Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) oskas Saartsi hinnangul end jõuliselt kehtestada.
"Neil on ka tugevad trumbid käes, sest nende lahkumisel see koalitsioon enamuskoalitsioonina edasi kesta ei saa ja alternatiive sellele koalitsioonile eriti võtta ka ei ole," märkis Saarts.
Ta lisas, et EKRE-t ei tahaks valitsusse sotsid ja Vabaerakonna muudab vähem usaldusväärseks see, et nad on ideoloogilistes eneseotsingutes ja keegi ei tea, kuidas nende saadikud võiksid tähtsate otsuste puhul hääletada.
Koalitsiooni tervis on Saartsi hinnangul kõigele vaatamata endine, sest ideoloogiliselt ühtne ei ole see olnud kunagi.
Toimetaja: Merili Nael