Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Opositsioon nimetab SDE otsust poliitmängurluseks ja Reinsalu toetamiseks

Opositsioon nimetab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esmaspäevast otsust mitte osaleda justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) umbusaldushääletusel poliitmängurluseks ja Reinsalu toetamiseks.

Reinsalu vastas teisipäeva varahommikul Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) poliitikute küsimustele kolmveerand tundi. Ministrilt küsiti palju ja põhjalikult, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See ei olnud, ütleme, kuri kohtumine. See oli viisakas vormis kohtumine, kus neil olid küsimused, neil olid hinnangud," ütles Reinsalu.

EKRE otsustas toetada Reinsalu umbusaldamist.

Esmaspäevasel opositsiooni koosolekul arvestati, et kõik opositsioonisaadikud on hääletuse ajaks välislähetustest tagasi ning koos fraktsioonitute saadikute, Hannes Hanso ja Olga Ivanovaga oleks hääli kokku 49. Lisahääli lootis opositsioon sotsiaaldemokraatidelt, kes lubasid küll esialgu, et jätavad hääletamise vabaks, kuid otsustasid esmaspäeva õhtul, et keegi peale Hanso hääletamisel ei osale.

"Eks see näitabki seda, et tegelikult natukene on piinlik ka, et ei taheta olla oma südametunnistuse hääle järgi, vaid lähtutakse sellest, mis on hetkel poliitiliselt kasulikum," kommenteeris Reformierakonna esimees Hanno Pevkur.

"Ilmselt nad kalkuleerisid ka selle peale, et see valitsus kukub nii, nagu nad Reinsalu vastu hääletavad," sõnas Vabaerakonna esimees Artur Talvik.

Sotside otsust nimetavad poliitikud kapitulatsiooniks.

"Sotsidel ei pidanud närvid vastu. Nad oleksid pidanud selle otsuse, kas minister tagandatakse või mitte, /.../ jätma sisuliselt IRL-ile. Aga praegu nemad panevad käe alla sellele, et Reinsalu jääb alles," rääkis EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

Ta ütles, et kui sotsid oleks kuni umbusaldushääletuseni rääkinud, et nad jätavad hääled vabaks, tulnuks olukord lahendada peaministril ja IRL-il, kuid nüüd on sotsid Reinsalu päästnud.

Helme usub, et IRL oleks ise Reinsalu välja vahetanud, kui sotsid poleks närve kaotanud.

Parteitu Margus Tsahkna ütles, et valitusliidul on edaspidi raske koostööd teha.

"Kui nüüd kolmapäeval toimub usaldushääletus Urmas Reinsalule ja see ei lähe läbi, siis ma ennustan küll, et see valitsus on sisuliselt oma töö lõpetanud, et usaldusõhkkond seal omavahel igapäevases elus on kadunud ja me näeme lihtsalt sellist tiksuvat Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistavat valitsust, et mingeid suuri põhimõttelisi otsuseid see valitsus enam ei tee," arutles Tsahkna.

Ta ütles, et toimivas koalitsioonis peaks teisi raskesse olukorda pannud partner vabandama või oma ministri tagasi kutsuma. Tema hinnangul oli konflikt meelega tekitatud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: