Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loone: Reinsalu on võimul feministide armust

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Oudekki Loone ütles kolmapäeval läbi kukkunud umbusaldushääletuse järel, et justiitsminister Urmas Reinsalu on võimul feministide armust.

Sotsiaalmeediagrupp "Virginia Woolf sind ei karda!" oli üks president Kersti Kaljulaidile saadetud kirja algatajatest, millega taunitakse 2016. aastal näitlejanna kallal vägivallatsenud NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaasamist EV100 aastapäeva vastuvõtu kunstilise programmi loomisse.

Sotsiaalmeediagrupi moderaator Nika Kalantar tõdes ETV saates "Ringvaade", et ei uskunud, et kiri lõpuks nii dramaatilise sündmustekäigu võiks tuua ning justiitsministri umbusaldushääletuseni viia. "Ma tõesti mõtlesin, et väljendame pahameelt, äkki siis see Eesti 100 tähistamine võib-olla muutub. Mul ei olnud väga suured ootused sellele. Mis sellest välja tuli, oli ootamatu," märkis Kalantar.

Samasse sotsiaalmeediagruppi kuuluv Oudekki Loone kinnitas, et kirjaga väljendati oma pahameelt.

"Väljendasime presidendile kodanikena oma nördimust, et tema tegi niisuguse valiku. Tema, kõigist presidentidest, kes on öelnud, et ärge valige inimesi, kes suudavad genereerida perevägivalla teemal ainult mõne nõmeda nalja, et tema kõigist inimestest teeb selle valiku. Kui see valik sai kindlalt avalikuks, siis see oli hetk, kus avalikkus pidi kuidagi reageerima ja see oli nördimuse avaldamine," selgitas Loone.

"See oli presidendi asi, kuidas ta reageerib. Mina ootasin vähemalt intelligentset diskussiooni presidendiga. Kui president on seni püüdnud esitada seda, et näitame, et Eesti poliitiline kultuur on parem, et siin on võimalik eriarvamuste üle arutada, siis see oli see hetk, kus see võimalus oli," lisas Loone.

Loone hinnangul ei olnud presidendi argument Ojasoo palkamiseks veenev.

"Küsimus ei ole mitte teises võimaluses, teise võimaluse on Ojasoo juba ammu saanud. Küsimus on selles, kellele me anname auhinna. Ja me oleme andnud riikliku auhinna kõigist Eesti andekatest lavastajatest inimesele, kes on löönud oma alluvat jalaga. Minu arust see pole küsimus üldse andestamises," rääkis ta.

"Aga mis puudutab üldist olukorda, siis mõnes mõttes on mul hea meel. See näitab, kui sügav probleem on, aga ka seda, kuidas me oleme ühiskonnana muutunud, selliseid asju ei saa niisama öelda. Ja lõpuks ometi me oleme saavutanud - võib-olla esimest korda taasiseseivumise ajal - olukorra, kus meil on minister, kes on võimul feministide armust," ütles ta.

Loone sõnul oli feministidel võimalik minister ametist maha võtta.

Loone ütles, et kogu olukorrast on võitnud feministid ja kaotanud need, kes arvavad, et naiste õigusi võib jalge alla tallata.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: