Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas: keskfraktsiooni 26 liiget on Reinsalu umbusaldamise vastu

{{1516623720000 | amCalendar}}
Foto: Kairit Liebold/ERR

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni 26 liiget ei hääleta justiitsminister Urmas Reinsalu umbusaldusavalduse poolt, ütles erakonna esimees, peaminister Jüri Ratas pärast esmaspäeval toimunud koalitsiooninõukogu koosolekut ajakirjanikele.

"Umbusaldusavalduse läbiminemiseks pole vajalikku 51 poolthäält olemas," ütles Ratas. "Koalitsioonis on olukord töine. Tundub, et Reformierakonna soov on olukorda destabiliseerida."

Keskerakonna fraktsioon on 27-liikmeline, erakonnast välja heidetud Olga Ivanova on jätkuvalt fraktsiooni liige, kuid ka varasematel hääletustel eiranud fraktsiooni otsust. Seda tegi ta ka majandusminister Kadri Simsoni umbusaldamisel, jättes oma toetushääle andmata.

"Koalitsioon pole juba väga pikka aega arvestanud Olga ivanova toetusega," sõnas Ratas.

Keskerakonna koalitsioonipartneri, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) riigikogu fraktsioon otsustas Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluva Reinsalu umbusaldamise arutamiseks kolmapäevaks kokku kutsuda erakonna laiendatud juhatuse koosoleku.

"Meil ei ole valitsuskriisi, tegemist ei ole mugava olukorraga, kuid ei tasu ka üle dramatiseerida," lausus SDE esimees Jevgeni Ossinovski.

Sotsiaaldemokraat Hannes Hanso kinnitas ka esmaspäeval, et umbusaldab Reinsalut.

Pevkur arvestab vähemalt 48 häälega

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ütles ERR-ile, et umbusaldusavalduse teksti koostatakse ja teisipäeval hakatakse sellele allkirju koguma. "Umbusaldusavaldus on kavas üle anda kolmapäeval, aga see võib toimuda ka neljapäeval," lisas Pavkur.

EKRE otsustab umbusaldamisega ühinemise pärast justiitsministriga kohtumist. Vabaerakond lubas umbusaldusavaldusega liituda.

Umbusalduse läbiminekuks on vaja 51 häält ja neid praegu veel koos ei ole.

"Kui vaadata praegu, kes on öelnud, et nad on selle umbusalduse poolt, siis opositsioonist on 45. Kui me eeldame ka seda, et Hannes Hanso on selgelt öelnud, et ta toetab seda, kui me eeldame, et ka Tsahkna ja Mihkelson toetavad, siis ongi küsimus mõnes üksikus hääles ja eks see põhiline fookus on sotsiaaldemokraatidel," sõnas Pevkur.

Pevkuri arvestuse järgi oleks opositsioonil koos 48 häält. Neid võiks olla 49, kui umbusaldamise poolt hääletaks ka Keskerakonna fraktsiooni liige Olga Ivanova.

Ivanova ütles "Aktuaalsele kaamerale", et otsustab, kui hääletamine on riigikogu saali jõudnud. Tema tahab enne Reinsalult vastust küsimustele koalitsioonileppes oleva, kuid ellu viimata kodakondsusseaduse muutmise ja lisaks sundüürnikele kompensatsiooni maksmise kohta.

Kui hääletamine peaks toimuma kolmapäeval võib praegune häälte seis - 49 umbusalduse poolt ja 52 vastu - muutuda, sest lähetuses on siis kolm opositsiooni ja kolm koalitsiooni saadikut.

Varem on oluliste hääletuste ajaks praktiseeritud ka saadikute tagasikutsumist. Kes tagasi koju tulevad, pole teada.

Kui umbusaldus peaks aga läbi minema ja Reinsalu riigikogusse naasma, tuleb sealt lahkuda Mart Nutil.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: