Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: tselluloositehase rajamise kohta teevad lõpliku otsuse tartlased

Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) Tartu piirkonna juhiks valitud Kaspar Kokk on seisukohal, et tselluloositehast Emajõe äärde ehitada ei tohiks ning erakonna esimees Helir-Valdor Seeder kinnitas, et lõpliku otsuse tehase asjus saavad teha tartlased.

Esmaspäeval valiti IRL-i Tartu piirkonna juhiks Pärnu sadama nõukogu liige Kaspar Kokk, kelle sõnul ei tohiks tselluloositehast Emajõe äärde rajada ning erakonna juht Helir-Valdor Seeder märkis, et tartlastele jääb tehase asjus lõppsõna, kuid erakonna seisukohta ta enne keskkonnamõju hindamist kujundama ei tõtta, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kokk peab Tartule oluliseks nii ülikoolilinna kuvandit kui ka mugavaid rongi- ja lennuühendusi, kuid esimese punktina tõstab ta esile suhtumise tselluloositehasesse.

"Me seisame kindlasti selle vastu, et tehas rajataks Tartu lähedusse Emajõe äärde. See põhjus on, et Tartu jääks selliseks, nagu ta on. Ta on ülikoolilinn, ta on vanalinn, ta on mõtete linn, ta ei ole tööstuslinn. Tartu ei ole tööstuslinn! Ja see on meie soov," ütles Kokk.

Samas on IRL oma kolme kohaga volikogus opositsioonilise väikepartei staatuses ning et nende mõtted kõlaks, võib tarvis olla kogu erakonna toetust. Kokk tõdes, et Tallinnas koos käiv erakonna juhatus ei pruugi tselluloositehase asjus Tartu piirkonna selja taha seista.

"See on hästi oluline, milline on keskkonnamõjude hinnang, milline on sotsiaalmajanduslike mõjude hinnang ja kui nende läbi jõutakse arusaamisele, et see tehas ei peaks Tartus olema, siis loomulikult on ka meie erakonna seisukoht, et see ei peaks seal olema," märkis Seeder.

Koka sõnul põhineb tema seisukoht analoogiatel. "Näiteks täna kõige uuem rajatud tehas Äänikoskis, kus on täna käivitamise faas, kuid niipalju, kui mina olen aru saanud, siis kohalikud elanikud on ikka küllaltki ahastuses," ütles ta.

Seederi sõnul otsustab IRL oma seisukoha pärast keskkonnamõjude hindamist.

"Kui Tartu inimesed on sellele vastu, siis seda tehast ju ka ei tule. See on täiesti selge, et Eesti on demokraatlik riik ja Tartu kohta saavad otsuseid teha ainult Tartu inimesed ise. Läbi erinevate planeeringute, läbi kohalike omavalitsuste otsuste," ütles Seeder.

Ehkki valitsuses viit ministrikohta omava erakonna juht niisuguse veksli välja käib, on jäänud segaseks, mis moodi saavad tartlased riigi eriplaneeringus lõppsõna öelda.

"Tartu linn oleks võinud varasemalt juba selle planeeringuvaliku kahtluse alla seada. Kui nüüd lõplikult asukoha eelvalik ära tehakse ja saab selgeks see, et seda ikkagi planeeritakse vahetult Tartu linna piiri taha, siis võiks tekkida koht, kus Tartu linn võiks väga tõsiselt kaaluda eriplaneeringu kohtus vaidlustamist," ütles Kokk.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: