Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Miljarditehase kokkuleppe valmistasid ette arendajate juristid

Jüri Raidla.
Jüri Raidla. Autor/allikas: ERR

Kas tuntud advokaadibüroo Ellex Raidla istub tselluloositehase megakokkuleppe sõlmimisel kahel toolil? Nii küsivad tehingu kriitikud uute ilmsiks tulnud faktide valguses.

Eelmisel nädalal avalikustas „Pealtnägija“, et Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ja Emajõe äärde kavandatava tselluloostehase arendaja Est-For Invest on sõlmimas rekordilist kavatsuste protokolli, mis garanteerib miljarditehasele poole riigi raiutavast paberipuidust 15 aastaks. Looduskaitsjate ja konkurentide meelest oleks see peidetud kingitus ja koguni keelatud riigiabi, kui kavatsuste protokoll sellistel tingimustel sõlmitaks. Asi on seda küsitavam, et üks tselluloositehase võtmeisik, Mati Polli oli veel kuu enne suurtehase projekti avalikustamist RMK nõukogu esimees.

Kui paljudele tundus juba enne, et kavandatavas tehingus on jäme ots arendaja käes, siis lepingu tagamaid lähemalt uurides torkab silma veel üks üllatav nüanss. Nimelt valmistas lepingu ette Est-Fori esindav advokaadibüroo Ellex Raidla.

Iseenesest pole midagi kummalist, et lepingu põhja teeb sellest huvitatud pool, aga tähelepanuväärne on, et Ellex Raidla on samal ajal ka RMK nõustaja.

Ellex Raidla esindab RMK-d juba kümme aastat erinevates vaidlustes ja sõlmis viimati vastavasisulise raamlepingu 2017 märtsis, olles samal ajal juba ka Est-Fori esindaja. Mitu tuntud juristi kommenteerisid „Pealtnägijale“, et selline olukord tekitab küsimusi, kuid ei soovinud nimega esineda, sest Advokatuuri eetikakoodeks keelab kolleegide avaliku kritiseerimise.

Vanempartner Jüri Raidla kinnitas „Pealtnägijale“, et tselluloositehase projektis esindab tema büroo ainult arendajat ehk Est-For Investi, mistõttu on talle isegi küsimuse asetus huvide konfliktist arusaamatu. Samas selgitab RMK juht Aigar Kallas, et kõik muudatused, mida üks või teine pool kavatsuste protokolli välja pakkus, pani kirja Ellex Raidla büroo. RMK jurist 300 miljoni eurose lepinguni viivasse dokumenti ühtegi täiendust ei teinud.

Kallas leiab, et selline töökorraldus on loogiline ja lisajõu kaasamine oleks aja ning raha raiskamine: ”Kuna nad (Ellex Raidla – toim.) olid Est-Fori poolt välja valitud õigusesindaja, kes juhtumisi on ka meie partner, siis nende kaasamine – kuna meie teda usaldame ja Est-For teda usaldab – oli väga loogiline. Sinna kedagi juurde tuua oleks aja ja raha raiskamine. Ja mingit lisaväärtust loonud ei oleks.”

“Täiesti arusaamatu. Kogu selle protsessi juures ongi kõige kentsakam, et raske on aru saada, kus RMK lõpeb ja algab Est-For. Ja vastupidi,“ kommenteerib riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees ja Vabaerakonna poliitik Andres Herkel, kes esitas vastava arupärimise ka keskkonnaministrile. „Nad on nii läbipõimunud. Näiteks küsimus endisest nõukogu esimehest, kes siis kohe ilmub välja Est-For’i rahastajana, neid küsimusi on hästi palju.”

Ellex Raidla teine partner Martin Triipan kordab, et tselluloositehase tarnet puudutavas kaasuses esindavad nad ainult Est-For’i: “RMK õigusteenuse hange puudutab ainult raamlepingut ehk nö. pääsemist kvalifitseeritud õigusnõustajate paneeli, kellelt võidakse, aga ei pruugita teenust tellida. Raamlepingu endaga meile tööülesandeid ei anta ega tasu maksta. Õigusteenuse tegelik osutamine lepitakse kokku konkreetse ülesande suhtes eraldi ja siis tehakse ka huvide konflikti kontroll. Ühtegi ülesannet, kus võiks tekkida huvide konflikt, me vastu ei võta.“ Triipan rõhutab, et seoses Est-For’i projektiga pole neil ei reaalset ega potentsiaalset huvide konflikti.

“Kuna keegi teine oli nõus pliiatsit hoidma, ja siis neid kirja- ja komavigu parandama, ja võibolla ka mõnd sisulist punkti muutma, mis me läbirääkimistes otsustasime, ja me ei pidanud selle eest midagi maksma, siis see oli ainult väga hea diil,” leiab Aigar Kallas, kelle meelest pole RMK sõltumatus ohus ja riigi huvid on parimal moel kaitstud.

Herkelile on siiski asjaajamine kavatsuste protokolli ümber jätnud äärmiselt suletud mulje seda enam, et RMK saab justkui mingeid teenuseid Est-For’i kulul. Pisike aga kõnekas näide on, kuidas Est-For’i palgal PR-firma korraldas nädal tagasi kiirkorras pressikonverentsi RMK peamajas, et ennetada protokolli avalikustamist ajakirjanduses. “Neid asju tuleb hoida lahus, seda ei ole siin antud juhul tehtud, ” leiab staažikas poliitik, kes plaanib korruptsioonivastases erikomisjonis küsitleda ka RMK nõukogu liikmeid.

Teatavasti võib RMK juhatus allkirjastada Est-For’iga suurejoonelise kavatsuste protokolli ilma, et selle peaks heaks kiitma ka RMK nõukogu. Kallas lisab, et kui kunagi jõutakse Est-For’iga lõpliku tarnelepinguni, on tõenäoline, kutsutakse keegi väljastpoolt maja ennast juriidiliselt nõustama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: