Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome tähistab: kulmineerub Eesti 100 -juubelinädal

{{1518865260000 | amCalendar}}
...
... Autor/allikas: Rain Kooli/ERR

Eesti 100. aastapäeva juubelinädalal haripunkt saabub juba 22. veebruaril ja kestab – nagu üks korralik pidu ikka – mitu päeva.

22. veeruaril tuleb Helsingis Aleksandri teatris Eesti iseseisvuspäeva kontserdil ettekandele muu hulgas Rasmus Puuri originaalteos. Kõlab Eesti muusika ning jutustatakse Soomes elavate eestlaste lugu.

Enne kontserti asetatakse aga pärjad Soome sõjaväes Teise maailmasõja ajal võidelnud soomepoiste mäletusmärgi juurde Malmi surnuaial ning Eesti vabadussõjas võidelnud Soome vabatahtlike üksuse Pohjan pojat mälestusmärgi juurde Vanas kirikupargis. 

24. veebruaril jätkub hoonete ning teiste objektide piduliku valgustamise tava. Eesti iseseisvuspäeva auks värvuvad sinimustvalgeks kaasaegse kunsti muuseum Kiasma, välisministeeriumi hoone, rahvusringhäälingu Yle torn ja Muusikamaja Helsingis, Tampere-talo Tamperes ning Kirjastosilta ja linnateatri hoone Turus.

Vabariigi aastapäeva tähistatakse pidulikult Helsingis Alppila kirikus, kus avatakse muu hulgas näitus „tulevikusild Suomi100Eesti silta tulevaisuuteen“ ning toimub Eesti muusika kontsert.

Linnarahvale on aga kohalikel Eesti-entusiastidel varuks üks üllatus, mis peaks helsinglaste ette kooruma 24. veebruari varavalges.

25. veebruaril lõpetatakse Helsingi linnavalitsuse saalis näitus „Sild“ kontserdiga „Eesti saab sada“.

Turu raamatumessi teemamaaks

Eesti aastapäeva tähistamine ei piirdu sugugi ainult juubelinädalaga. Kogu veebruari kestab sotsiaalmeediaväljakutse „Eesti pidu – Viro juhlii“, mille raames inimesed korraldavad Eesti-teemalisi pidusid ning jagavad nendest pilte ja videoid teemaviidetega #virojuhlii ja #eestipidu. Terve selle aasta toimub aktiivne tegevus ka Facebooki rühmas „Tähistan Eesti sünnipäeva lugedes“.

Tartu rahu aastapäevast 2.2. kuni 16. detsembrini on Hämeenlinnas Museo Militarias avatud näitus Soome vabatahtlikest Eesti vabadussõjas ja Eesti vabatahtlikest Soome Talve- ja Jätkusõjas.

27. veebruarist 9. märtsini on Eesti Draamateater, Von Krahli Teater ja Ugala külalisetendustega Espoo linnateatris. 9. märtsil avatakse Helsingis Narinkkatoril aga rahvusvaheline laste- ja noorteteatrite festival Bravo!, mille osalejad õnnitlevad Eestit sinistest, mustadest ja valgetest õhupallidest moodustatud lipuga.

Kusjuures 12. märtsil laulavad Eesti lastele teada tegelased Piip ja Tuut sealsamas Narinkkatoril koos umbkaudu 300 Soome koolilapsega eestikeelset sünnipäevalaulu. Nad on juba koostanud on soomlastele videoõpetuse, kuidas seda Eesti100 sünnipäevalaulu laulda:

Piip ja Tuut VIRO100 laulu from Piip ja Tuut Teater on Vimeo.

12.-18. märtsini toimub Helsingis Malmi linnaosa kultuurimajas Eesti nädal, kus muu hulgas vaadatakse näitust Eesti kaunimatest raamatutest, kuuldakse ansamblit Naised köögis ning nähakse Eesti lastefilme.

Ning 14. märtsil tähistatakse Helsingis ka Eesti emakeelepäeva, mille raames autasustatakse Soomes õppivate eesti laste kirjutusvõistlusest „Minu maa“ osavõtnuid.

7.-8. aprillil korraldatakse Tamperes „Jürilaat“ ehk Soome suurima Eesti-teemalise festival-laada Mardilaada kevadine osa.

Selle aasta sügisel jõuavad Soome kinodesse parimad Eesti filmid ning 15. septembril leiab aset „Teeme ära!“ koristuspäev.

5.-7. oktoobril leiab aga aset veel üks juubeliaasta tähtsündmustest, kui Eestist saab Turu raamatumessi teemamaa.

Oma panuse Eesti 100 aasta juubeli tähistamisse annab ka põhjanaabrite rahvusringhääling Yle.

Üksikajaslikumat infot Eesti 100 -sündmuste kohta Soomes saab leheküljelt Viro Suomessa.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: