Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome rahvusringhääling austab Eesti 100. aastapäeva mahuka eriprogrammiga

Soome president Sauli Niinistö tõdes ERRile Soome 100 aasta juubeli puhul antud intervjuus, et eestlaste innukus Soome juubelit tähistada on südantsoojendav ning soomlased püüavad „tänuvõlga tasuda“. Vähemalt Soome rahvusringhääling Yle on sõnasabast kinni haaranud.

Yle tele- ja raadioeetris ning veebikülgedel on Eesti silmapaistvalt esil juba tänasest alates. Muu hulgas dokumentaalfilme, eesti mängufilme, ooperit, balletti ja päevakajasaateid sisaldav eriprogramm kulmineerub 24. veebruaril.

Yle uudistetoimetus avab nüüdis-Eestit soomlastele Soome rahvusringhäälingu veebilehel avaldatava seitsmeosalise lugude sarjaga. Eestit käsitletakse põhjalikult nii „Soome Vikerraadio“ ehk Radio Suomi kanalil kui ka Yle Radio 1-s. Radio Suomi ajakirjanikud annavad osa oma Eesti eriprogrammist eetrisse Tallinnast. Radio 1 käsitleb juubelinädala jooksul muu hulgas Eesti kultuurielu ja selle muutumist ning Eesti ja eesti keele ajalugu.

Iseseisvuspäeva eelõhtul 23. veebruaril leiab aga aset ajalooline ühissaade: Soome ülipopulaarne soovikontsert „Puhelinlangat laulaa“ muutub kakskeelseks ning saab juurde eestikeelse osa „Kõlav kõnetraat“. Saadet juhivad Anne Keränen, Jyrki Koskenseppä ja Rain Kooli ning see on ajavahemikus 18.20-21 kuuldav nii Radio Suomi kui ka Vikerraadio eetris.

Yle telekanalitel hakatakse homsest 17. veebruarist näitama teleseriaali „Tuulepealne maa“ ning esmaspäeval 19. veebruaril on Yle TV 1 eetris värske dokumentaalfilm „Rodeo“, mis räägib Mart Laari esimese valitsuse perutavast teekonnast iseseisvuse taastanud Eesti sadulas.

Pärast filmi on TV 1 eetris Eesti ja Soome suhete ning tormiliste 1990. aastate teemaline arutelu, milleks võtavad osa Soome endine peaminister Esko Aho, Indrek Tarand ja ajakirjanik Kaja Kunnas.

24. veebruaril on Yle hommikutelevisioon kohal Tallinnas ning TV 1 vestlussaates „Ykkösaamu“ annab pikema intervjuu riigikogu esimees Eiki Nestor.

Yle telekanalil Teema näidatakse muu hulgas mängufilmi „Nimed marmortahvlil“, filmi „Disko ja tuumasõda“ ning detsembris Helsingis salvestatud Estonia teatri ooperi- ja balletigalat.

Soome rahvusringhäälingu arhiivimaterjalidel tuginev Elävä arkisto aga on ehitanud suisa spetsiaalse Eesti-teemalise erilehe „Signaali yli Suomenlahden“, kus on esil väljapanek Eestit puudutanud Yle saadetest, reportaažidest ja uudistelõikudest läbi aegade.

Oma erileht on ka Yle audiovisuaalse sisu kodul Yle Areenal. Lisaks kogub Yle ka soomlaste õnnitlusi Eestile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: