Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti Keskpanga juht ei kavatse ametist tagasi astuda

{{1519126380000 | amCalendar}}

Läti Keskpanga president ja Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogu liige Ilmārs Rimšēvičs teatas, et ei kavatse ametist tagasi astuda, ehkki korruptsioonitõrjebüroo tõkend ei luba tal ametiülesandeid täita.

"Saan aru, et see on väga keerukas olukord, võimalik, et kõige keerukam olukord minu elus. Mind toetavad tohutult inimesed, keda tean, mu sõbrad, perekond. Praeguseks otsustasin mitte tagasi astuda – sest ma ei ole süüdi. See on see, mida laimajad tahavad, nad tahavad, et ma tagasi astuks, et ma ei saaks end kaitsta," ütles Rimšēvičs pressikonverentsil.

Keskpankuri sõnul võib kohtuasi kesta aastaid ning ta ei oota kiiret ja õiglast menetlust.

"Olen osalenud paljudest tähtsates arengutes Läti ajaloos ja usun, et minu abi Läti kohtuvaidluses [Norvik Banka suuromaniku Grigori] Guselnikoviga oleks väga kasulik. Kui ma tagasi astuks, oleks see triumf inimestele nagu Guselnikov," rääkis ta.

Ta ütles ka, et on vara öelda, kas ta naaseb 21. veebruaril tööle.

Päringule, kuidas Rimšēvičsi mitte tagasi astumine mõjutab Läti finantssektorit, vastas tema esindaja Saulvedis Vārpiņš, et ametivõimud oleksid pidanud seda kaaluma. "Ametivõimud, mis olid valmis sellist sammu astuma, oleksid pidanud kaaluma finantsturu mainet. Võttes arvesse, et Rimšēvičs on kõrge ametnik ja selline operatsioon võib tuua pahameeletormi, oleksid nad pidanud kõik ette valmistama, et esitada süüdistused ja teha kiire kohtumenetlus tema süü või süütuse tõestamiseks," ütles Vārpiņš.

Ilmars Rimšēvičs rääkis pressikonverentsil, et tema ja Läti Panga tegevus on aidanud vähendada rahapesu ja suurendanud samas osade kommertspankade vastuseisu. Näiteks Norvik panga ühe aasta tulemused on jäänud tema sõnul üldse auditeerimata.

"Näeme praegu mõne kommertspanga koordineeritud rünnakuid, et diskrediteerida Läti riiki. Ja lüüa Läti Pank kõrvale kevadel USA-s algaval kohtuprotsessil. Norvik nõuab Läti riigilt 200 miljonit," ütles Rimšēvičs.

Esmaspäeval teatas Läti korruptsioonitõrjeamet (KNAB), et Läti Panga juhti Ilmārs Rimšēvičs kahtlustatakse 100 000-eurose altkäemaksu nõudmises ja vastuvõtmises.

Läti korruptsioonitõrjeametnikud pidasid Rimšēvičsi kinni laupäeval. Rimšēvičsi advokaat Saulvedis Vārpiņš ütles esmaspäeval, et Rimšēvičsi "hea sõber" on tasunud tema 100 000-eurose kautsjoni ning mees vabanes kinnipidamisasutusest esmaspäeva õhtul.

Uudisteagentuur Associated Press (AP) kirjutas esmaspäeva õhtul, et Rimšēvičs nõudis Norviki panga juhtidelt korduvalt suuri rahasummasid, et pank saaks edukalt Läti turul tegutseda. Norviki esindaja kinnitas uudisteagentuurile, et panga poolt esitatud rahvusvahelises kaebuses märgitud "kõrge Läti ametnik", kes neilt korduvalt pistist välja pressis ja maksmata jätmise korral ka kätte maksis, on just nimelt keskpanga president Rimšēvičs.

AP märkis oma ülevaates, et 1992. aastast Läti panganduses juhtival kohal olnud mehe kinni pidamine ja talle esitatud süüdistus on väikeriigi finantssektori kaosesse paisanud. Altkäemaksu ja rahapesu kahtluse korral ei saa välistada ka võimalust, et sellisel ametikohal olev inimene võib olla sobivaks sihtmärgiks ka Venemaa eriteenistustele või organiseeritud kuritegevusele.

Seda, et nende kaebuses mainitud kõrge ametnik on Rimšēvičs, kinnitasid uudisteagentuurile nii Norviki tegevjuht Oliver Bramwell kui ka enamusaktsionär ja nõukogu esimees Grigori Guselnikov.

Esmaspäeval avaldas AP pildi Rimšēvičsest, kus ta näib olevat jahireisil. Temaga ühel pildil on Dmitri Pilštšikov, kes oli tollal Infotehnoloogia uurimisinstituudi juht. Instituut on Venemaa omandis tehnoloogiafirma, millele USA kehtestas hiljem sanktsioonid.

Vandeadvokaat Saulvedis Vārpiņši sõnul on see foto töödeldud. "Valmistame praegu kaitsepolitseile ette materjale. On näha, et see foto on võltsing," kinnitas ta.

Rimšēvičsi tagasiastmist on avalikult nõudnud mitmed Läti poliitikud, sealhulgas ministrid ja peaminister Māris Kučinskis.

Praegused seadused ei sea Läti Keskpanga juhile ametiaja osas piiranguid, ehkki esmaspäeval kiitis valitsus heaks ettepaneku piirata ametiaegade arvu kahele ja luua seaduslik alus kriminaaluurimise all oleva keskpanga presidendi ametist vabastamiseks.

Läti Keskpanga juht: olen saanud tapmisähvardusi

Rimšēvičs ütles teisipäeval, et on saanud tapmisähvardusi.

Ta rääkis ka, et reedel küsis ABLV Bank Läti Keskpangalt 1 miljardi euro ulatuses likviidsusabi, mida keskpank ei saanud pakkuda. Läbiotsimised Läti Keskpangas algasid tema sõnul kolm tundi pärast keeldumist.

"Läbiotsimised algasid pärast seda, kui me keeldusime laenu andmast," ütles keskpankur. "On ilmselge, et olen muutunud paljudele Lätis ebamugavaks. Olen saanud tapmisähvardusi, täpsemini ähvardusi mind maha lasta ja olen need edastanud ka korrakaitseorganitele."

Vastates pressi küsimustele, ütles ta, et sai teatud inimeselt hilis-jaanuaris sõnumi oma telefonile ning andis sellest teada ka korrakaitsele. Kellelt see sõnum pärines, Rimšēvičs ei öelnud.

Esmaspäeval teatas Läti korruptsioonitõrjeamet (KNAB), et Rimšēvičsit kahtlustatakse 100 000-eurose altkäemaksu nõudmises ja vastuvõtmises, kuid KNAB märkis, kriminaalasi ei ole seotud ühegi Läti krediidiasutusega, seejuures ka mitte USA rahandusministeeriumi poolt korruptsioonis süüdistatava ABLV Bankiga ega Norvik Bankaga.

USA rahandusministeerium tegi möödunud nädalal ettepaneku kehtestada ABLV-le seoses rahapesu, korruptsiooni ja Põhja-Korea tuumaprogrammiga sanktsioonid. Euroopa Keskpank (ECB) kehtestas esmaspäeval kõigile ABLV maksetele moratooriumi ning Nasdaq Riia ja Tallinna börsid peatasid panga liikmelisuse börsil.

Läti korruptsioonitõrjebüroo peatas keskpanga juhi volitused

Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) peatas teisipäeval Rimšēvičsi volitused pärast seda, kui ta oli keeldunud tagasi astumast seoses kahtlustustega 100 000 euro suuruse pistise võtmises.

"Läti Panga ametnikul on keelatud tegeleda Läti Pangas otsustusprotsessiga seotud tegevustega ning täita kontrolli- ja järelevalvefunktsiooni, sealhulgas pangajuhi ametikohuseid," ütles KNAB-i pressiesindaja Laura Dūša teisipäeval BNS-ile.

Ta lisas, et keskpanga presidendil, kes lasti esmaspäeval 100 000 euro suuruse kautsjoni vastu vabadusse, on keelatud riigist lahkuda.

Rimšēvičs teatas teisipäeval korraldatud pressikonverentsil, et ei kavatse järgida Läti poliitikute ja peaminister Māris Kučinskise üleskutset tagasi astuda.

Rimšēvičs kuulub Läti keskpanga juhina ka Euroopa Keskpanga (EKP) 19-liikmelisse nõukogusse.

ABLV Bank: Rimšēvičsi väited on puhas fantaasia

ABLV Bank teatas teisipäeval, et Läti Keskpanga presidendi Rimšēvičsi väited, nagu oleks pank tema kinnipidamisega seotud, on fantaasia vili.

"ABLV Bankil pole mingit kavatsust kommenteerida tõsistes kuritegudes süüdistatava isiku fantaasiaid, millel pole reaalsusega mingit pistmist. Teeme tööd, et panka stabiliseerida ja keskendume sellele," ütles panga kõneisik Arturs Eglītis.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Ragnar Kond

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: