Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Edward Lucas Läti pangandusskandaalist: seal on kummalisi detaile

Edward Lucas.
Edward Lucas. Autor/allikas: Liis Treimann/Postimees/Scanpix

Korruptsiooniskandaali sattunud Läti Keskpanga juhti Ilmārs Rimšēvičsit ligi 30 aastat tundev Economisti ajakirjanik Edward Lucas ütles, et seni pole tal olnud põhjust tema aususes kahelda. Samas tunnistas Lucas, et kõik võivad teha vigu. Lucas kutsus üles mitte järeldusi tegema ja ootama ära õigusorganite uurimise tulemused.

"Ma tunnen härra Rimšēvičsit 27 aastat ja kuigi me ei ole sõbrad, siis pole mul kunagi olnud põhjust tema aususes kahelda. Need uudised on ilmselgelt väga üllatavad," kommenteeris Lucas Ilmārs Rimšēvičsile esitatud kahtlustusi.

"Ma ei välista, et see võib olla tõsi, sest inimesed teevad vahel suuri vigu. Aga hetkel ma ootaksin ja vaataksin, millised on tõendid ja laseks õigusorganitel oma tööd teha," lisas balti riikide poliiteluga hästi kursis olev Lucas.

"Ma tean ka seda, et Venemaal on võime saata korda kõikvõimalikke provokatsioone. Selles loos on mõned kummalised detailid, millest ma täiesti aru ei saa. Üks on see, et miks Venemaa võimud pakkusid infot härra Rimšēvičsi väidetavatest reisidest Venemaale. See ei ole tavaliselt avalik informatsioon. Ma tahaks ka selle loo keskmes oleva panga kohta rohkem teada saada. Ma olen hetkel avatud meelega ja ma kutsun üles kõiki mitte kiirustama hinnanguid andma," lausus Lucas veel.

Läti kaitseministeerium ütles teisipäeval, et arvestades viimastel päevadel Läti pangandussektoris toimunud sündmusi ja keskpanga juhi Ilmārs Rimšēvičse kinnipidamist, siis on suur tõenäosus, et Lätile sooritatakse välist teaberünnakut.
"Ma arvan, et kaitseministeerium teab ilmselt, millest räägib. Aga nagu ma ütlesin - peaks vaatama, kuidas uurimine edeneb ja mitte tegema järeldusi," kommenteeris seda Lucas.

Lucas märkis, et tal ei ole põhjust kahelda kaitseministeeriumi uurimisvõimekustes. "Läti sõjaväeluure on väga hea," sõnas ta.

"On võimalik, et see lugu vastab tõele ja et samal ajal toimub ka inforünnak. On selge, et Venemaa tahab Lätit nõrgestada, aga samas on ka võimalik, et isegi kõrgetel ametikohtadel olevad Läti ametiisikud võivad teha suuri vigu," võttis Lucas kokku.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: