Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti kaitseministeerium: käimas võib olla väline teaberünnak

{{1519149240000 | amCalendar}}
AP foto, kus Rimšēvičs (vasakult teine) ja Pilštšikov tema kõrval on väidetavalt 2010. aasta 22. augustil Venemaal jahipeol.
AP foto, kus Rimšēvičs (vasakult teine) ja Pilštšikov tema kõrval on väidetavalt 2010. aasta 22. augustil Venemaal jahipeol. Autor/allikas: AP Photo/Scanpix

Arvestades viimastel päevadel Läti pangandussektoris toimunud sündmusi ja keskpanga juhi Ilmārs Rimšēvičse kinnipidamist, siis on suur tõenäosus, et Lätile sooritatakse välist teaberünnakut ja see veel käib, teatas Läti kaitseministeerium teisipäeval.

Ministeeriumi sõnul on arvatava teaberünnaku ülesehitus ja töökord "identne" nendega, mis sooritati valimiste eel USA-s, Prantsusmaal ja Saksamaal.

Kaitseministeerium teatas, et nende leiud viitavad, et rünnaku allikaks on Twitteri-postitus, mille tegi 2017. aasta 19. novembril uudisteagentuuri Associated Press ajakirjanik Carlo Piovano. Selles on link AP lehele, kus on pilt Rimšēvičsest ja veel mitmest isikust.

Rahvusvahelise fotopanga Scanpix andmebaasi uurides avastati, et pilt lisati andmebaasi sel esmaspäeval ehk 19. veebruaril, mitte 2010. aastal, mil pilt väidetavalt tehti. Lisaks lisas pildi andmebaasi kolmas osapool, teatas ministeerium.

Kaitseministeerium tõi ka esile, et uudis ja pilt avaldati veebilehtedel, mis Lätis toimuvat varem eriti kajastanud ei olnud. Saitide seas on India Everyday, Idaho Press, The North Platte Telegraph, Conservative Angle, The Fresno Bee ja Last Minute Christmas.

Ministeeriumi sõnul annavad eelmainitud asjaolud põhjust väita, et praegu käib "ulatuslik infokampaania" Läti maine mustamiseks lääneriikides ja avalikkuse usalduse õõnestamiseks. Ministeerium eeldab, et see võib olla katse mõjutada Läti sisepoliitikat ja eelseisvaid parlamendivalimisi.

Ministeerium ärgitas ühiskonda kriitiliselt hindama infoallikaid.

AP avaldas pildi Rimšēvičsest, kus ta näib olevat jahireisil. Temaga ühel pildil on Dmitri Pilštšikov, kes oli tollal Infotehnoloogia uurimisinstituudi juht. Instituut on Venemaa omandis tehnoloogiafirma, millele USA kehtestas hiljem sanktsioonid.

Rimšēvičs ütles teisipäeval pressikonverentsil, et käis Venemaal kalaretkel kaks korda, kuid pildil olnud inimesed polnud tema firmast.

Norvik Banka omanik Grigori Guselnikov väitis usutluses AP-le, et Rimšēvičs pressis tema pangalt aastaid raha välja.

Läti seimiliige: Venemaa püüab kujunenud olukorras Lätis kaost külvata

Venemaa püüab kasutada ära praegust olukorda Lätis, et külvata riigis kaost, kuid teda ei saada edu, ütles seimi kaitse-, sise- ja korruptsiooniennetuskomisjoni esimees Ainars Latkovskis teisipäeval.

Latkovskis ütles kommentaariks Läti kaitseministeeriumi avaldusele, mille järgi on suure tõenäosusega Läti vastu käimas väline inforünnak, et Venemaa poliitika on oportunistlik ja selle eesmärk on külvata kaost ning näidata Lätit ebaõnnestunud riigina.

Seimikomisjoni esimees sõnas, et usaldab täielikult õiguskaitseametkondi ja nende tööd ning uurimise abistamiseks tuleks teha kõik endast olenev. Latkovskise sõnul peaks Läti taotlema abi USA Föderaalselt Juurdlusbüroolt (FBI) ja Euroopa Pettusevastaselt Ametilt.

Venemaa püüab kasutada selliseid olukordi oma huvides ja võib teha seda 6. oktoobri seimivalimiste lähenedes sagedamini, lausus ta.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: