Kanada võimud pidasid kinni Huawei finantsjuhi

{{1544064960000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Kanada võimud pidasid kinni Hiina telekommunikatsioonihiiu Huawei finantsjuhi, keda ähvardab väljasaatmine Ühendriikidesse, teatas kolmapäeval Kanada välisministeerium.

Ministeeriumi andmeil vahistati Meng Wanzhou 1. detsembril Vancouveris.

Kinnipidamise põhjust ja muid üksikasju ministeerium ei avaldanud, kuid USA meedia andmeil on Huawei rikkunud Iraani vastu kehtestatud sanktsioone.

Ühendriigid on süüdistanud Huaweid korduvalt ka tegevuses, mis ohustavad USA julgeolekut. Hiina valitsust kahtlustatakse Huawei seadmete ja tehnoloogia kasutamises spionaažiks.

Hoolimata asjaolust, et Huawei on Ühendriikide turult sisuliselt välja tõrjutud, möödus ettevõtte Apple'ist, tõustes selle aasta teises kvartalis maailma suuruselt teiseks nutitelefonide tootjaks ja lähenedes jõudsalt ka turuliider Samsungile.

Kinni peetud finantsjuht on ka ettevõtte juhatuse aseesimees ja Huawei asutaja Reng Zhengfei tütar.

Huawei märkis oma avalduses, et firmal on Mengile esitatud süüdistuste kohta väga vähe teavet ning nad ei ole teadlikud tema väärtegudest.

Huawei lisas, et täidab kõik seadusi ja reegleid, sealhulgas neid, mis puudutavad ekspordikontrolli ning ÜRO, USA ja Euroopa Liidu sanktsioone.

Meng Wanzhou annab Kanada kohtu ees ütlusi reedel.

USA justiitsministeerium on kommentaaridest seni keeldunud.

Kanada: poliitika ei mänginud Huawei finantsjuhi vahistamisel rolli

Kanada peaminister Justin Trudeau ütles neljapäeval, et poliitika ei mänginud oma osa Hiina telekommunikatsioonihiiu Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou vahistamises.

"Ma saan igaühele kinnitada, et me oleme sõltumatu kohtunikkonnaga riik," ütles Trudeau Montreali konverentsil ja lisas, et kohtunikud langetasid selle otsuse ilma poliitilise sekkumiseta.

Peaminister ei soostunud Mengi vahistamise juhtumit kommenteerima.

Hiina protestis Huawei finantsjuhi kinnipidamise vastu

Hiina protestis kolmapäeval raevukalt telekommunikatsioonihiiu Huawei finantsjuhi Meng Wanzhou kinnipidamise vastu Kanadas ning nõudis tema viivitamatut vabastamist.

"Kanada pool pidas USA poole taotlusel kinni Hiina kodaniku, kes ei rikkunud ühtegi Ameerika ega Kanada seadust," on öeldud Hiina Kanada-saatkonna avalduses.

"Hiina pool on kindlalt vastu taolisele ohvri inimõigusi kahjustanud tegevusele ning avaldab sellega seoses jõulist protesti," märgitakse avalduses.

Saatkond nõudis Ühendriikidelt ja Kanadalt Meng Wanzhou viivitamatut vabastamist, lisades, et kavatseb juhtumi arengut hoolikalt jälgida ning resoluutselt kaitsta Hiina kodanike seaduslikke huve ja õigusi.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: