Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

23 riigikogu liiget algatas kellakeeramise lõpetamise eelnõu

23 erinevatesse erakondadesse kuuluvat riigikogu saadikut algatas eelnõu, mille kaugem eesmärk on lõpetada rahva tervise huvides nii Eestis kui Euroopa Liidus kellakeeramine.

Parlamendi menetlusse jõudnud otsuse eelnõu järgi teeb riigikogu valitsusele ettepaneku toetada Euroopa Parlamendi hiljutist resolutsiooni, mis puudutab suveajast loobumist. Ühtlasi ootavad eelnõu esitajad, et valitsus alustaks Euroopa Komisjoniga konsultatsioone suveaja lõpetamiseks.

"Meie ettepanek on kaheetapiline. Esiteks ootame, et valitsus toetaks Euroopa Parlamendi otsust, mis nõuab Euroopa Komisjonilt suveaja mõju ja sellest loobumise põhjalikku uurimist. Samuti soovime, et valitsus analüüsiks, millisesse ajavööndisse ehk siis kas suve- või talveaega võiks Eesti tulevikus kuuluda, et paremini oleks kaitstud nii rahva tervis kui ka majandushuvid," ütles sotsiaaldemokraat Tanel Talve eelnõu üle andes.

Talve sõnul mõjub kaks korda aastas toimuv kellakruttimine halvasti inimeste tervisele, kuid sellel on negatiivne mõju ka liiklusohutusele ja põllumajandusele. "Teadlased ja arstid on pikaaegsete uuringute tulemusel kinnitanud, et pidev elurütmi muutus mõjutab inimeste tervist nii otseselt kui kaudselt. Kellakeeramine on toonud kaasa südameinfarkti juhtumite suurenemise. Samuti võib rääkida pikemaajalisemast negatiivsest mõjust nii inimeste füüsilisele kui psüühilisele tervisele," rääkis Talve.

Tänavu 8.veebruaril kinnitas Euroopa Parlament 384 poolt- ja 153 vastuhäälega resolutsiooni suveajale ülemineku kohta, kus ta kutsus Euroopa Komisjoni viima läbi suveaja direktiivi põhjalik uurimine ning vajadusel tulema välja ettepanekutega selle muutmiseks.

Eelnõu algatasid sotsiaaldemokraatidest Tanel Talve, Marianne Mikko, Barbi Pilvre, Heljo Pikhof, Helmen Kütt, Inara Luigas, Toomas Jürgenstein, Eiki Nestor, Rainer Vakra, Hardi Volmer, Rein Randver. Keskerakonnast Toomas Väinaste, Kersti Sarapuu, Igor Kravtšenko, Märt Sults, Toomas Paur, Erki Savisaar, Mihhail Stalnuhhin. IRL-ist Maire Aunaste, Reformierakonnast Terje Trei, Vabaerakonnast Krista Aru ja Monika Haukanõmm ning EKRE-st Mart Helme.

Majandusminister Kadri Simson ütles kolmapäeval saates "Otse uudistemajas", et pooldab samuti kellakeeramise lõpetamist.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: