Juncker: Euroopa Komisjon toetab üleminekut alalisele suveajale

{{1535702280000 | amCalendar}}
Foto: Rene Suurkaev / ERR

Euroopa Komisjon esitab liikmesriikidele soovituse kaotada kellakeeramine ja minna üle alalisele suveajale, teatas komisjoni president Jean-Claude Juncker reedel.

"Me viisime läbi uuringu, miljonid vastasid ja ma usun, et tulevikus peaks aastaringselt kehtima suveaeg ja see saab teoks," ütles Juncker Saksa avalik-õiguslikule telekanalile ZDF.

"Me soovitame komisjonile, et kui te küsite kodanikelt, siis tuleb teha, nagu kodanikud soovivad," sõnas Luksemburgi ekspeaminister. "Meie langetame otsuse täna ja siis läheb see edasi liikmesriikidesse ja Euroopa Parlamenti."

Internetiküsitluse tulemused näitavad, et üle 80 protsendi eurooplastest on iga aasta aset leidva kevadise ja sügisese kellakeeramise vastu. Suveajale üleminekut rakendab praegu suurem osa Euroopast ja Põhja-Ameerika.

Kellakeeramise pooldajate sõnul võimaldab suveajale üleminek kasutada ära valgeid õhtutunde ja säästa energiat. Vastaste väitel ei suuda paljud inimesed muutusega kohaneda ja see avaldab kaks korda aastas tervisele negatiivset mõju.

Kellakeeramine võib lõppeda kõige varem järgmisel sügisel

Euroopa komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et kellakeeramise võimaliku lõpetamisega läheb veel aega, sest selle üle peavad nüüd oma otsuse tegema kõik liikmesriigid koos ja ka Euroopa Parlament.

"Kõige entusiastlikum prognoos oleks vast see, et kui järgmise aasta suvi on läbi, siis sügisel enam ei pea talveajale üle minema," lisas ta ja selgitas, et kui kogu protsess jõutakse enne järgmisel aastal toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi tehtud, siis on võimalus, et juba järgmise aasta lõpus regulatsioon ka muutub.

Kasemets märkis, et kuna kellakeeramise lõpetamisele on inimeste hulgas väga suur toetus, siis see võib panna liikmesriikidele vastutuse, et oma otsus selles suunas ka teha.

Samas on Kasemetsa sõnul veel lahtine, kas edaspidi jääb Euroopa suve- või talveajale. Suveajale jäämine on esialgu vaid Euroopa Komisjoni ettepanek.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: