Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reformierakond möödus populaarsuselt Keskerakonnast

{{1522044000000 | amCalendar}}
Foto: Kollaaž: Anette Parksepp/ERR

Viimastel kuudel reitingut kasvatanud Reformierakond möödus märtsis toetuselt Keskerakonnast ja tõusis kõige populaarsemaks parteiks.

ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi toetas Reformierakonda märtsis 31 protsenti, Keskerakonda 26 protsenti valimiseelistuse avaldanud vastajatest. Kuu varem, veebruaris toetas mõlemat erakonda võrdselt 27 protsenti.

EKRE toetusprotsent püsib suhteliselt stabiilsena - märtsis toetas neid 13 protsenti (kuu varem 14). Sellega on EKRE võtnud kindlalt sisse kolmanda positsiooni erakondade pingereas.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna valijaid on pärast veebruaris viimaste aastate madalaimale ehk kaheksale protsendile kahanenud toetust pisut juurde tulnud. Sotsiaaldemokraatide toetus oli märtsi uuringus 10 protsenti.

Isamaa ja Res Publica Liidu ja Vabaerakonna toetus on võrreldes eelmise kuuga ühe protsendi võrra väiksem – vastavalt viis ja kolm protsenti. Vabaerakonnaga samal tasemel püsib ka parlamenti mitte kuuluvate Roheliste toetusprotsent.

Võrreldes valitsuskoalitsiooni ja riigikogu opositsioonierakondade summaarset toetust, on valitsuserakondade toetajaskondjäänud veebruari tasemele(41 protsenti), opositsiooni jäävaid Reformierakonda, EKRE-t ja Vabaerakonda toetab aga kokku 47 protsenti valijaist (veebruaris 45).

Kodanike osakaal, kes ei oska oma erakondlikku eelistust öelda või kes ei toeta mitte kedagi, kahanes veebruari 35 protsendilt märtsis 29 protsendini.

Turu-uuringute AS küsitles 8. kuni 21. märtsini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1005 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Vaata ka ERR.ee veebisaadet, kus uuringu tulemusi kommenteerisid Juhan Kivirähk, Anvar Samost ja Urmet Kook:

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: