Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel ja Morawiecki jäid Nord Stream 2 küsimuses eriarvamusele

Nord Stream
Nord Stream Autor/allikas: ERR

Saksa kantsler Angela Merkel ja Poola peaminister Mateusz Morawiecki jäid reedel Vene gaasijuhtmeprojekti Nord Stream 2 küsimuses eriarvamusele.

Berliinis visiidil viibiv Morawiecki väitis, et Nord Stream 2 on vastuolus Euroopa Liidu eesmärgiga mitmekesistada energiaallikaid ning see annab Venemaale lisahoova Ukraina survestamiseks. Torujuhtme paigaldamine peaks algama aprillis.

"Ma ei ole nõus, et see kujutab endast mitmekesistamist," ütles Poola konservatiivse võimupartei (PiS) valitsuse juht ühisel pressikonverentsil Merkeliga. "See on gaas samast allikast läbi erineva toru."

Liidukantsler tunnistas, et tal on Morawieckiga "selles küsimuses erinevad seisukohad", kuid rõhutas ühisosa teistes küsimustes pärast seda, kui Varssavi vastuolulised kohtureformid ja keeldumine asüülitaotlejate vastuvõtmisest on pingestanud riigi suhteid EL-i ja ühenduse teiste liikmesriikidega.

Morawiecki ütles varem Saksa päevalehele Die Welt, et kui uus mööda Läänemere põhja kulgev 1200 kilomeetri pikkune gaasijuhe peaks asendama läbi Ukraina minevat toru, võib Moskva "eskaleerida konflikti Ukrainaga, rünnata kogu Ukrainat."

Poola peaminister rõhutas pressikonverentsil Merkeliga, et ühel tootjal "ei tohi lubada omada monopoli ja sundida Euroopa Liidule peale oma hindu".

Venemaad ja Saksamaad ühendab juba esimene Nord Streami gaasijuhe, mis on muutnud Saksamaa Venemaa jaoks tähtsaks gaasisõlmeks.

Detsembris peaministriks saanud Morawiecki Berliini-visiidi eesmärk pidi olema suhete silumine. Poola valitsusjuht ütles enne visiiti, et tahab "hoogustada meie majanduslikku ja poliitilist koostööd".

Euroopa Komisjon algatas 20. detsembril Poola suhtes selle vastuoluliste kohtureformide tõttu rikkumismenetluse, mis võib päädida hääletusega Varssavilt hääleõiguse äravõtmise üle EL-i nõukogus.

Merkel kordas reedel, et kõik EL-i liikmed peavad järgima "õigusriigi põhimõtteid", ja sõnas, et Saksa valitsus toetab Euroopa Komisjoni jõupingutusi.

Saksa valitsusjuht tunnistas ka kahe riigi erimeelsusi migrantide ja asüülitaotlejate küsimuses. Poola valitsus hoiatas jaanuaris, et ei kavatse vastuseisus EL-i põgenikekvootidele survele järele anda.

Morawiecki kaitses ka Poola vastuolulist holokaustiseadust, mis näeb ette karistusi Natsi-Saksa kuritegude Poola riigile omistamise eest. Poola peaminister lausus, et seaduse eesmärk on "tagada ülemaailmselt, et Poola kohta ei levitata valesid".

Merkel rõhutas, et Saksamaa võtab vastutuse natsirežiimi kuritegude eest.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: