Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rakvere lihatööstuses algas hommikul streik

{{1517870580000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Teisipäeval kell 7.30 algas HKScan Estonia Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajate tähtajatu streik.

KOHAPEALT

Tänaseks kohapealt kõik. Aitäh jälgimast. Vaadake teleuudiseid ja kuulake raadiot ning sealt saab ka portaal täiendust.

15.23 AÜ ja tööandja esindajad andsid viimased interjuud. Kohale olid jäänud ERR ja "teises vahetuses" kohale tulnud TTV.

Anne Mere, HKScan juhatuse esimees: "Me suutsime streikijate kohad ära töita ja tänane tapamaht oli meil täiesti tavapärane."

Artjom Arhangelski, Eesti Ametiühingute Keskliidu organisatsioonisekretär: "Ootasime just toetusstreigist rohkem osavõtjaid, kuid rõõmustab see, et tapamaja põhiliinist, kus töötab 30 inimest, osales streigis 23."

15.00 uue vahetuse inimesed on tööle tulnud ja hommikuse vahetuse inimesed koju sõitnud. Streikijate arv ei suurenenud ja ametiühingu kinnitusel streikis 26 inimest.

14.04 lihatööstuses töötavalt lugejalt huumorit ka ehk "Pirukale!"

13.54 õhtuse vahetuse inimesed tulevad, hommikuse omad lähevad bussi peale. Neid võtavad vastu ja saadavad ära toetuspiketis osalejad. Inimesed lähevad mööda ja mõned ütlevad: "Me oleme teiega streikijad. Moraalselt."

12.00 üks toetusmiitingul (miitingu pildid nüüd ka galeriisse lisatud) osaleja, Kohtla-Järve keemikute ametiühingu juht Julia Leontjeva nõudis WCsse pääsemist. Kuid kuna maja WCd asuvad turvaväravate taga, siis teda sinna ei lastud. Lihatööstuse ohutusjuht Lembit Kalda põhjendas seda, et vastav kokkulepe piketi korraldajatega puudus.

11.50 Rakvere lihatööstuse ametiühingu usaldusisik Andrus Saaremäe ütles, et streikijate arv on tõusnud 26ni.

10.20 ERRile intervjuu andnud Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Petersoni tunnistas, et streikijaid oli loodetust vähem. Plaani kohaselt saab lühiinterjuud Peep Petersoniga kella 12 raadiouudistes.

10.15 üks streikijatest avaldas kahetsust, et osad töökaaslased streigiga ei liitunud. Aivar Allesega intervjuu oli kella 13 raadiouudistes ja vastuseid küsimusele saab lugeda ka portaalist.

10.00 Toetuspiketil osales koos streikijatega poolsada inimest. Toetust oldi tuldud avaldama kuuest ametiühinguorganisatsioonist. Lumesajus toimunud miitingul võeti sõna. Seejärel läks meeleavaldajatel pisut teravaks turvameestega, kes alguses ei tahtnud neid auringile lasta. Lõpuks kõik laabus rahumeelselt. Ja kuigi piketil osalejad kutsusid kooris ka Anne Meret õue, oma tahtmist nad siiski ei saanud.

9.55 streikijad läksid majast välja, kus nende toetuseks on plaanitud kella 10-15 pikett.

9.51 lihatööstuse ohutusjuht Lembit Kald kinnitas, et kõik on möödunud rahumeelselt.

9.30 Eesti ametiühingute keskliidu organisatsioonisekretär Artjom Arhangelski kinnitusel on streikijaid kokku 24. "Meie andmetel streigib 75 protsenti tapaliini töötajatest," sõnas Arhangelski.

9.00 HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere andis intervjuu, kus kinnitas, et tööstuse töö pole häritud. Selleteemaline uudis

8.06 streikivad töötajad lastakse fuajeest majja edasi. Kiirelt saab üle lugeda ca 24 inimest. Kell 10 tulevad nad tagasi ja siis minnakse õue, kus toimub kell 15ni pikett. Toetuspiketid lihakombinaadi toetuseks toimuvad täna ka kella 12-13 Martensi väljakul ning Tartus kell 10-11 Poe ja Küüni tänavate ristmikul.

7.54 streik on alanud. Praeguseks on kirjas paarkümmend streikijad. Streikijate teine laine saabub kella 14-15 vahel. Edasisi juhendeid oodatakse fuajees.

7.10 jõudis tööle HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere, kes peaks kokkuleppel kaamera ette tulema kella 9 AK hommiku-uudistes.

7.01 kohale saabub streigi nõustaja, Eesti Ametiühingute Keskliidu organisatsioonisekretär Artjom Arhangelski.

6.49 treppi pühitakse lumest puhtaks. Hakkava ka teiste meediakanalite esindajad vaikselt kogunema. Kella 7.20 peaks hakkama suurem sagimine.

6.30 AÜ-lt infoks niipalju, et esimesel päeval korjatakse streikijate allkirju kella 15ni ehk nii kaua kuni tööle tulevad õhtuse vahetuse töötajad.

6.20 Andrus Saaremägi annab intervjuu R4 uudistele, mis on ka eetris kell 7. Rakvere piketile oodatakse 200 inimest. Samuti oodatakse, et väljas olev tuisk möödub.

6.10 Andrus Saaremägi annab intervjuu Vikerraadio uudistele ja see peaks eetrisse jõudma kell 7. Praeguseks on streigilehel kolm allkirja. Streigile loodetakse osalema vähemalt 40 osalejat.

6.00 AÜga kohtub lihatööstuse ohutusjuht Lembit Kalda. Käiakse üle põhilised punktid, sealhulgas kinnitab ohutusjuht, et eile üles pandud jalgsi liikumist keelavad märgid ei tähenda seda, et täna kella 10-15 piketti ei tohi teha.

5.40 saabuvad lihatööstuse töötajate ametühingu juhid Andrus Saaremägi ja Erki Kurvits, nad panevad ka esimestena allkirja. Allkirjade kogumine käib lihatööstuse fujees. Selgus, et iga päev on vaja eraldi võtta streikijate nimed. Samas võimalik täita ka AÜsse astumise ankeete. Praegu on lihatööstuse töötajate AÜ-l üle 90 liikme.

5.20 tulevad vahetuse töötajad, praegu veel nimekirjadele allkirju ei korjata

EELLUGU

"Tegu on esimese suurema streigiga Eesti tööstussektoris," ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson.

Kui tapamaja töötajad on teatanud tähtajatust streigist, siis kõik ülejäänud lihatööstuse töötajad saavad osaleda toetusstreigis, mis algab teisipäeval, 6. veebruaril kell 7.30 ja lõpeb reedel, 9. veebruaril kell 7.30.

Kokku töötab Rakvere lihatööstuses 785 inimest.

ETV hommikuuudistes on plaanis Rakverest otselülitused kell 7.30 ja 9.00 ning ETV+ hommikuprogrammi uudistes kell 7.45. Kohapealseid muljeid on plaanis vahendada ka raadiouudistes.

Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajad nõuavad põhipalga tõstmist alates 1. veebruarist 16 protsenti, millele lisanduks 1. juulist veel 16 protsendine palgatõus. Ka nõutakse ametiühingute poolt tööandjale 19. jaanuaril saadetud streigiteates seda, et ei muudetaks tulemuspalga arvestamist.

Ametiühingute teatel tähendaks see töötajate põhitunnipalga tõstmist 1. veebruarist 4,34 eurole ja alates 1. juulist 5,03 eurole. Ametiühingute arvestuse põhjal saaks sel juhul tapatsehhi loomade töötlemise liinitöötajate kuutöötasuks olema alates 1. veebruarist keskmiselt 1079 eurot ja alates 1. juulist 1195 eurot.

HKScan Estonia teatas, et nad on otsustanud 2018. aasta teisest kvartalist suurendada kogu ettevõtte palgafondi viie protsendi võrra.

"Kuna oleme suurettevõte, kus töötab üle 1500 töötaja, on meie jaoks oluline võtta arvesse kõigi töötajate huve ning rahulolu. Vaid ühe osakonna palgatõus ei toeta läbipaistvat ja võrdsetel alustel kujundatavat palgasüsteemi ning ei oleks aus teiste ettevõtte töötajate suhtes. Hoiame joont, et kohtleme kõiki töötajaid võrdselt ning vaatame kogu ettevõtte palgasüsteemi tervikuna," ütles HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere.

Sündmuste kronoloogia
(Allikas: HKScan Estonia; kuupäevale vajutades ilmub vastavateemaline ERR.ee uudis)
* 17.10.2017 Rakvere lihatööstuse tapamaja 64 töötajast 27
liinitöötajat korraldasid ebaseadusliku tööseisaku, mis kestis kaks päeva. Töötajad nõudsid alguses 100 protsenti töötasu tõusu, veidi hiljem 50 protsenti töötasu tõusu. 
* 18.10.2017 ebaseaduslik tööseisak jätkus
* 24.10.2017 algasid osapoolte ametlikud läbirääkimised Rakvere lihatööstuse
tapamaja 25 liinitöötaja töötasu tõstmise osas.
* 6.11.2017 toimus osapoolte vahel teine läbirääkimiste koosolek
* 16.11.2017 toimus osapoolte vahel kolmas läbirääkimiste koosolek, mida
sellest kuupäevast asus juhtima riiklik lepitaja Meelis Virkebau.
* 30.11.2017 toimus osapoolte vahel neljas läbirääkimiste koosolek, mida juhtis
riiklik lepitaja Meelis Virkebau
* 14.12.2017 lõpetab riiklik lepitaja kollektiivse töötüli lepitusmenetluse AS
HKScan Estonia Rakvere lihatööstuse tapamaja liinitöötajate ja AS HKScan
Estonia vahel leppimust saavutamata. Samal päeval teatas tööandja, et tõstab kogu ettevõtte palgafondi teisest kvartalist viis protsenti.
* 19.01.2018 saadab Industriaal- ja Metallitöötlejate Ametiühingute Liit (IMTAL)
HKScan Estoniale streigiteate, mille kohaselt alustatakse Rakvere
lihatööstuses tähtajatu streigiga 6. veebruari hommikul kell 7.30. Streigiga
nõuavad Rakvere lihatööstuse tapaliini 25 töötajat põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra alates selle aasta 1. veebruarist ja lisaks 16 protsendi põhipalga tõstmist 1. juulist. Ka nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudetaks.
* 26.01.2018 varahommikul teatab IMTAL pressiteate vahendusel, et tööandja
on asunud streikida plaanivaid töötajaid ähvardama. 30. jaanuariks on kõik
kolm pressiteates välja toodud Rakvere lihatööstuse osakonda ettevõtte
juhtkonnale kirjalikult ähvardamised ümber lükanud ning kinnitanud, et
tegemist on väärinfoga.
* 29.01.2018 saab HKScan Estonia Industriaal- ja Metallitöötlejate
Ametiühingute Liidult (IMTAL) toetusstreigi teate. Teate kohaselt kõik töötajad,
kes ei osale streigis (tapamaja töötajad), osalevad toetusstreigis alates
06.02.2018 kl 7.30 – 09.02.2018 kl 7.30.
* 1.02.2018 kohtusid tööandja ja ametiühing, et veel kord arutada Rakvere
lihatööstuse tapamaja 25 liinitöötaja palganõuet tõsta enda töötasu 32% ning
kokku leppida streiki puudutavad praktilised küsimused.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: