Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sotsid on kaotanud vene valija

Sotside valimisnimekirjade andmine
Sotside valimisnimekirjade andmine Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetus venekeelsete valijate seas on vaid üks protsent, millega nad jäävad alla ka Reformierakonnale ja EKRE-le.

Kui vaadata ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluse sotsiaaldemograafilisi näitajaid, saab välja tuua selle, millistes rühmades on sotsiaaldemokraatidel erakonna üldtoetusega võrreldes rohkem ja millistes vähem toetust.

Vaatamata sellele, et sotsid ise panustasid venekeelsetele valijatele ja mingi hetk õnnestus neil Keskerakonna arvelt ka seal oma toetajaskonda kasvatada, on tänane sotside valija eestlane.

Mitte-eestlastest valijate seas on ettearvatult esikohal Keskerakond 80 protsendise toetusega, mõningal määral ehk kaheksa protsenti pälvib toetust ka Reformierakond. Sotsid oma ühe protsendiga jäävad alla ka EKRE kolmele protsendile.

Regiooniti on sotsidel rohkem toetajaid Kesk- ja Lõuna-Eesti maakondades. Vähe aga näiteks Ida-Virumaal, mis kinnitab vähest toetust venekeelsete valijate seas.

Sotside toetajaskonnas on ülekaalus naissoost valijad. Näiteks EKRE-l on ülekaalus meessoost valijad ning teistel erakondadel jaguneb meeste-naiste toetus suhteliselt võrdselt.

Vanuseliselt on sotsiaaldemokraatidel toetajatega hästi vanusegrupis 25-34 aastat (toetus seal 12 protsenti), kuid näiteks 35-49- aastaste, 50-64-aastaste ning vanemate kui 75-aastaste seas jääb see suurusjärku kaks-neli protsenti.

Erakonna üldtoetusest parem on sotsiaaldemokraatide toetus kõrgharidusega vastajate seas, kuid kesk-, põhi- ja algharidusega vastajate seas on partei toetus väga madal.

Kui vaadata, milliste erakondade valijate toetajaskonnas mainitakse teise eelistusena sotsiaaldemokraate, on sotsidel võimalus oma toetajaskonda kasvatada Keskerakonna, Reformierakonna ja Vabaerakonna valijate baasilt.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: