Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõnis Leht reitingutest: Ossinovskile tekib surve parteijuhi kohalt lahkumiseks

Poliitikavaatleja Tõnis Leht ütles, et Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) väga madala toetuse tõttu tekib parteijuht Jevgeni Ossinovskile kindlasti surve tagasi astumiseks.

ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i enam kui tuhande vastajaga küsitluse järgi langes valitsuskoalitsiooni erakondade (Keskerakond, SDE ja IRL) kogutoetus aprillis 36 protsendile, samal ajal kui opositsioonil (Reformierakond, EKRE, Vabaerakond) on see kokku 50 protsenti.

Leht kommenteeris "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et valitsused ikka kaotavad oma toetust, mida enam nad edasi liiguvad. Ta tõdes, et selline reitingute vahe ei ole aga probleem niivõrd peaminister Jüri Ratasele ja Keskerakonnale, vaid eeskätt Isamaa ja Res Publica Liidule (IRL) ning Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale (SDE).

SDE madal reiting on Lehe sõnul probleem, kuna see on olnud pikemat aega langustrendis ja valimised on lähedal.

"Ehkki me vaatame, et see on võib-olla ainult ühe kuu toetusnumbrid, võib-olla on see juhus, aga kui vaatame trendi pikemalt, siis sotside toetus on liikunud stabiilselt allapoole. Veel eelmisel aastal oli keskmine toetuse tase 15 protsendi juures, mõni aasta varem stabiilselt üle 20, isegi üle 25 protsendi. /.../ Nüüd on 6, olles jõudnud 10-11 protsendi peale, eelmise aasta lõpus, selle aasta alguses. Paistab, et 10 protsendi lävest on hetkel toimumas ka läbi kukkumine," rääkis poliitika.guru toimetaja.

SDE toetus venekeelsete valijate seas on vaid üks protsent, millega nad jäävad alla ka Reformierakonnale ja EKRE-le. Leht selgitas, et SDE ei olegi spetsiaalselt venekeelseid valijaid püüdnud.

"Seda on ka Ossinovski ise öelnud, et ta ei ole spetsiaalselt keskendunud vene valijate püüdmisele. Tõesti, sotsid ei ole teinud mingeid suuri olulisi samme, et vene valijaid püüda. Tuleb lihtsalt tunnistada, et ka Eesti vene valijatele on ilmselt olnud samad asjad häirivad, mis ka eesti rahvusest valijatele on sotside juures muret teinud," ütles ta.

Lehe hinnangul tekib nüüd Ossinovskile surve parteijuhi kohalt lahkumiseks.

"Kui seni seda jõuliselt veel parteist välja pole paistnud - tõepoolest, sotsid on paistnud silma ju sellega, et oma musta pesu võib-olla nii veriselt ei pese kui teised suured parteid -, siis praegu see surve ja arutelu kindlasti tuleb, kas juhti vahetada või mitte. Nad peavad mõtlema, sest kui on soov oma püsivalijaid ikkagi tagasi võita, keda on hakatud endast eemale tõukama, siis seda on lihtsam teha värskema, uue näoga, kellega on lihtsam keerata uut lehekülge," rääkis poliitikavaatleja.

IRL-i ja Vabaerakonna toetus püsib allpool valimiskünnist. "Nende eelis on see, et nad on vähemalt harjunud sellega. Eks Vabaerakonna puhul on samuti esimehe valimised tulemas ja kui muu ei aita, siis eks siis tuleb ka juhti vahetada, et natukenegi värskust tuua. IRL-ile ongi raske mingisuguseid geniaalseid soovitusi anda. Eks tuleb püüda kuidagi üle veepiiri püsida," ütles Leht.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: