Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja videod: Macroni USA visiidi esimene päev

Prantsusmaa president Emmanuel Macron alustas esmaspäeval riigivisiiti USA-sse. Ta on esimene välisriigi liider, kes on president Donald Trumpi ametiajal Ühendriikides täiemõõdulisel riigivisiidil.

Macron on koos abikaasaga USA-s kolm päeva.

Esmaspäeval võõrustasid Trump ja esileedi Melania Trump Macroni ja tema abikaasat Brigitte Macroni Ameerika Ühendriikide esimese presidendi kodus Mount Vernonis.

Enne seda istutati ühiselt Valge Maja aeda Macroni poolt kingituseks toodud puu. Tegemist on liitlassuhteid sümboliseeriva puuga, mis on pärit Prantsusmaalt Esimese maailmasõja lahinguväljalt.

Teisipäeval kohtuvad riigipead Valges Majas ja sellele järgnevad ühine pressikonverents ja pidulik riiklik õhtusöök, kuhu on kutsutud 150 külalist.

Kolmapäeval peab Macron ingliskeelse kõne Kongressi mõlema koja ühisel istungil.

Teisipäevasel kahepoolsel kohtumisel, mis peaks kestma umbes neli tundi, on Trumpi ja Macroni peamisteks jututeemadeks ilmselt Euroopa Liidu ja USA kaubandussuhted, olukord Süürias ja Iraani tuumalepe.

Trump on lubanud hiljemalt mais otsustada, kas Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia on suutnud lepingut piisavalt parandada, et USA sellest täielikult ei loobuks. Euroopa Liit on avaldanud lootust, et USA Iraani tuumaleppest ei tagane.

Iraan on hoiatanud aga võimalike vastusammude eest ning lubanud jätkata viivitamatult uraani rikastamist kui USA kokkuleppest taganeb.

Macron: Prantsusmaa ja USA on kaasaegse maailmakorra garantideks

Washingtoni lähistel Andrews'i õhuväebaasi lennuväljale saabudes ütles Macron ajakirjanikele, et tema ja Donald Trump on multilateraalse maailmakorra garantideks erinevate julgeolekuohtude vastu.

"Meil, Prantsusmaal ja Ameerika Ühendriikidel, on tänapäeval unikaalne vastutus. Me oleme kaasaegse multilateralismi garantideks ja ma arvan, et nendel kõnelustel tuleb meil langetada ja valmistada ette olulisi otsuseid," kommenteeris Prantsusmaa president.

Axios on teinud ka lühikokkuvõtte, millised võiksid olla Macroni eesmärgid, mida ta Trumpiga kohtudes saavutada üritab. Muuhulgas oluliseks nüansiks on see, et kinnitada endiselt, et tema näol on tegu USA presidendi jaoks esimese partneriga Euroopas. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel saabub Washingtoni alles 27. aprillil ehk pärast Macroni lahkumist.

Teine sama väljaande analüüs pealkirjaga "Emmanuel Macroni Trumpi rahustamise meistriklass" omakorda nendib, et Prantsusmaa presidendil on USA kolleegiga suhtlemisel kindel strateegia - endise investeerimispankurina kohtleb ta Trumpi kui erakordset klienti.

Eelmisel aastal oli Trump 14. juulil ehk Prantsusmaa rahvuspüha ajal Pariisis Macroni külaliseks ning Ameerika Ühendriikide president võeti tookord suurejooneliselt vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: