Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macron: Iraanil ei lubata kunagi tuumarelva saada

{{1524650460000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles kolmapäeval USA kongressile, et Iraanil ei lubata kunagi tuumarelva välja töötada.

"Meie eesmärk on selge," lausus Macron oma riigivisiidi viimasel päeval seadusandjatele peetud kõnes.

"Iraan ei omanda kunagi tuumarelva. Mitte praegu. Mitte viie aasta pärast. Mitte kümne aasta pärast Mitte kunagi," lubas Prantsuse president.

Macron ja USA riigipea Donald Trump kutsusid oma läbirääkimistel üles sõlmima laiemat lepet, mis piiraks ka Iraani ballistiliste rakettide programmi ja Teherani toetust Lähis-Ida sissirühmitustele.

Iraan on 2015. aastal ÜRO Julgeolekunõukogu viie alalise liikme ja Saksamaaga sõlmitud leppe muutmise välistanud.

Trump on seda lepet korduvalt teravalt kritiseerinud.

Macron USA kongressis:

Kongress tervitas Macroni ovatsioonidega

USA kongressi saadikud tervitasid kolmapäeval kõnega esinenud Macroni kolm minutit kestnud ovatsioonidega.

Macron kätles enne kõne algust senaatorite ja esindajatekoja liikmetega. Kõne on inglise keeles ning puudutab kahe riigi ühist ajalugu ja rahvusvahelisi väljakutseid.

"Meie riigid on võrsunud samast pinnast ning tuginevad Ameerika ja Prantsuse revolutsiooni ideaalidele," ütles president.

"Oleme töötanud üheskoos universaalsete ideaalide - vabaduse, sallivuse ja võrdsete õiguste nimel."

Prantsuse president kohtus teisipäeval teisipäeval Valges Majas USA presidendi Donald Trumpiga ning kiitis kahe riigi lähedasi ja tihedaid suhteid.

Kongressis esinedes pakkus ta välja avarama visiooni, püüdes veenda Ühendriike maailmaareenilt mitte taanduma.

"Täna peab rahvusvaheline kogukond peab panuseid suurendama ja ehitama 21. sajandi maailmakorda tuginedes igihaljale põhimõttele, mille me kehtestasime ühiselt pärast Teist maailmasõda - õigusriigile."

Macron lisas, et 21. sajandi maailmakorra aluseks tuleks võtta uus, senisest tõhusam, vastutustundlikum ja tulemusele orienteeritum multilateralism.

"Ühendriigid on need, kes leiutasid multilateralismi. Teie olete need, kes peavad nüüd aitama seda säilitada ja taasleiutada."

Macron: meil ei ole planeet B-d

Macron tunnistas kolmapäeval USA kongressi ees erimeelsusi president Donald Trumpiga Pariisi kliimaleppe asjus ja rõhutas, et planeet B-d ei ole.

"Vaadakem tõele näkku. Planeet B-d ei ole," sõnas Macron.

"Ühendriikidel ja Prantsusmaal on lahkhelisid. Ikka juhtub, nagu kõigis perekondades," ütles Prantsuse president ja lisas, et tülid ei kesta kaua.

"Me oleme ju sama planeed kodanikud."

"Teeme koostööd äriliidrite ja kohalike kogukondadega, pingutame ühiselt, et meie planeet saaks taas suureks ning loome uusi töökohti ja uusi võimalusi, kuid hoiame samal ajal oma Maad. Ma olen kindel, et ühel päeval tulevad Ühendriigid tagasi ja ühinevad Pariisi leppega."

Trump teatas eelmisel aastal, et USA lahkub maakera soojenemise pidurdamiseks mõeldud kliimaleppest, millega on liitunud peaaegu 200 riiki.

Macron hoiatab liitlaste kaubandussõja eest

Prantsuse president võttis kongressis kõneldes sõna ka vaba ja ausa maailmakaubanduse toetuseks ning hoiatas kaubandussõja eest liitlasriikide vahel.

"Me vajame vaba ja ausat kaubandust, see on kindel," ütles Macron. "Kaubandussõda, kus on vastamisi liitlased, ei ole kooskõlas meie missiooni, meie ajaloo ja meie praeguste kohustustega ülemaailmse julgeoleku ees."

USA kaubandussanktsioonid Euroopa terase- ja alumiiniumitööstusele jõustuvad lähinädalail, kui president Donald Trump meelt ei muuda.

Teisipäeval kiitsid presidendid häid kahepoolseid suhteid

Prantsuse president Emmanuel Macron kiitis teisipäeval Valges Majas USA ja Prantsusmaa lähedasi ja tihedaid suhteid. Macron ja Trump on visiidi ajal väga hästi läbi saanud ning teinud mitmeid ühisavaldusi.

"Ameerika esindab endast piiramatuid võimalusi minu riigile," lausus Macron USA presidendi Donald Trumpi juuresolekul.  "Prantsusmaa jagab teie riigiga vabaduse ja rahu ideaali," lisas Macron.

Tema sõnul suudavad USA ja Prantsusmaa koos tegutsedes seljatada terrorismi ning piirata massihävitusrelvi Põhja-Koreas ja Iraanis.

"Ajalugu kutsub meid. See ärgitab meie rahvaid leidma meelekindlust, mis on meid juhtinud ka kõige raskematel aegadel... Prantsusmaal ja koos sellega ka Euroopal ja Ühendriikidel on kokkusaamine ajalooga," lausus  Macron.

Ta tõi esile, kuidas Prantsusmaa sõdis Ameerika revolutsiooni ajal George Washingtoni kõrval ning kuidas sellest sai kahe riigi koostöö kondikava.

Trump ütles omalt poolt, et suhe, mille ta Macroniga oma presidendiaja alguses lõi, on tõestus "meie kahte riiki siduvast kestvast sõprusest". Ta tänas Macroni "järjekindla partnerluse" eest 14. aprillil Süürias toimunud raketirünnakus, mille sooritasid USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa.

Macroni suhe Trumpiga on parem kui pea kõigil tema Euroopa ametivendadel. Oodatakse, et ta üritab veenda Trumpi hoidma USA-d Iraani tuumaleppes, tühistama otsust viia USA välja Pariisi kliimaleppest ning andma Euroopa Liidu riikidele erandit USA uutes terase ja alumiiniumi importmaksudes.

Trump kordas teisipäeval, et tahab USA sõdurid Süüriast ära tuua. Samas rõhutas ta, et tema ja Macron on ühel meelel, et kumbki nende riikidest ei taha anda Iraanile Lähis-Idas lisaruumi.

"Eks näis, mis juhtub, kuid tuleme suhteliselt varsti koju," lisas USA president.

Macron ütles teisipäeval, et on valmis töötama koos USA ja Iraaniga välja uut Iraani tuumalepet.

"Võin öelda, et meil olid selle kohta väga otsekohesed kõnelused, meie kahe vahel," lausus Macron ühisel pressikonverentsil USA presidendi Donald Trumpiga.

Trump peab 12. mail uuesti otsustama, kas toetab USA püsimist leppes või on lepe tema hinnangul vastuolus USA riiklike huvidega. Ta nõuab tuumaleppes muudatusi, mis paljude Euroopa valitsuste hinnangul rikuksid leppe tingimusi.

Visiidi teine päev pakkus pressile samuti rohkelt kajastamisväärset

Macron jätkas teisipäeval oma visiiti Ameerika Ühendriikides ning saabus koos abikaasa Brigitte'iga Valgesse Majja, kus neid võtsid vastu Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ja esileedi Melania Trump.

Kahepoolsele jutuajamisele järgnes ühine pressikonverents ja pidulik riiklik õhtusöök, kuhu oli kutsutud umbes 150 külalist.

Macroni saabumine Valgesse Majja: 

Macroni ja Trumpi kahepoolsele kohtumisele järgnenud ühine pressikonverents:

Politico märgib, et Trumpi ja Macroni suhtlus oli teisipäeval isegi nii lähedane, et USA president kasutas võimalust teatavaks võimumänguks ning pühkis kaamerate eest justkui Macroni õlalt kõõmatüki. Prantsuse riigipea võttis seda siiski huumoriga.

Sama väljaanne märkis ka pikemas analüüsis, et kuigi avalikult näitasid riigipead üles suurt sõprust ja bromance'i, siis reaalsuses polevat Macronil õnnestunud USA kollegilt erilisi järeleandmisi seni saavutada.

Oma esimese vastu võetud riigivisiidi pidulikuks õhtusöögiks oli Trump kutsunud eelkõige äriringkonna inimesi (fotogalerii ja külaliste nimekiri), samas pole USA president lasknud oma Prantsuse kolleegi lähistele Demokraatliku Partei esindajaid ning selle üle on imestust avaldanud ka tema enda parteikaaslased.

Esmaspäeval istutasid presidendid Prantsusmaalt kingituseks toodud puu

Macron on koos abikaasaga USA-s kolm päeva ning visiit algas juba esmaspäeval. Ta on esimene välisriigi liider, kes on president Donald Trumpi ametiajal Ühendriikides täiemõõdulisel riigivisiidil.

Esmaspäeval võõrustasid Trump ja esileedi Melania Trump Macroni ja tema abikaasat Brigitte Macroni Ameerika Ühendriikide esimese presidendi kodus Mount Vernonis.

Enne seda istutati ühiselt Valge Maja aeda Macroni poolt kingituseks toodud puu. Tegemist on liitlassuhteid sümboliseeriva puuga, mis on pärit Prantsusmaalt Esimese maailmasõja lahinguväljalt.

Macron: Prantsusmaa ja USA on kaasaegse maailmakorra garantideks

Washingtoni lähistel Andrews'i õhuväebaasi lennuväljale saabudes ütles Macron ajakirjanikele, et tema ja Donald Trump on multilateraalse maailmakorra garantideks erinevate julgeolekuohtude vastu.

"Meil, Prantsusmaal ja Ameerika Ühendriikidel, on tänapäeval unikaalne vastutus. Me oleme kaasaegse multilateralismi garantideks ja ma arvan, et nendel kõnelustel tuleb meil langetada ja valmistada ette olulisi otsuseid," kommenteeris Prantsusmaa president.

Axios on teinud ka lühikokkuvõtte, millised võiksid olla Macroni eesmärgid, mida ta Trumpiga kohtudes saavutada üritab. Muuhulgas oluliseks nüansiks on see, et kinnitada endiselt, et tema näol on tegu USA presidendi jaoks esimese partneriga Euroopas. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel saabub Washingtoni alles 27. aprillil ehk pärast Macroni lahkumist.

Teine sama väljaande analüüs pealkirjaga "Emmanuel Macroni Trumpi rahustamise meistriklass" omakorda nendib, et Prantsusmaa presidendil on USA kolleegiga suhtlemisel kindel strateegia - endise investeerimispankurina kohtleb ta Trumpi kui erakordset klienti.

Eelmisel aastal oli Trump 14. juulil ehk Prantsusmaa rahvuspüha ajal Pariisis Macroni külaliseks ning Ameerika Ühendriikide president võeti tookord suurejooneliselt vastu.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: