Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirikutele raha eraldamise eelnõu arutab riigikogu järgmisel nädalal

Niguliste kirik.
Niguliste kirik. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu majanduskomisjon otsustas esmaspäeval saata täiskokku esimesele lugemisele eelnõu, mille vastuvõtmisel saab lõpule viia Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule ja Eesti Evangeelse Luterliku Kirikule tehtud rahaeraldised.

Täiskogu arutab valitsuse algatatud erastamisest laekuva raha kasutamise seaduse muutmise seaduse eelnõu 9. mail, seejärel määratakse muudatusettepanekute tähtaeg. Majanduskomisjoni esindab eelnõu arutelul Märt Sults.

Eelnõu kohaselt võimaldatakse omandireformi reservfondist eraldada toetust omandireformi käigus või selle tagajärjel tekkinud elamumajanduse ja mahajäetud ehitiste probleemide lahendamiseks ning sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamiseks kirikutele.

Majanduskomisjoni esimees Sven Sester ütles, et riigile loovutatakse üha enam kasutuseta jäänud kortereid ning probleemiks on ka tühjaks jäänud ja elamiseks ohtlikud kortermajad. Sellised pinnad tähendavad riigile ka edasilükkamatuid kulusid.

"Omandireformi käigus või selle tagajärjel tekkinud elamumajanduse ja mahajäetud ehitiste probleemide lahendamiseks on mõistlik kasutada omandireformi reservfondi laekunud raha," lausus Sester.

Kehtivas seaduses on üldisel kujul määratletud, mille tarvis on omandireformi reservfondi laekunud raha lubatud kasutada. Eelnõu eesmärk on seda loetelu ajakohastada, sest mõned otstarbed on oma aktuaalsuse kaotanud või omandireformiga vaid kaudselt seotud.

Majanduskomisjoni istungil toodi välja, et reservfondi vahendeid on kavas kasutada ka ümbruskonna elanikele ja keskkonnale ohtlike kortermajade lammutamiseks ning elanike ümberasustamiseks. Sellega seoses märgiti, et praeguseks on riigile loovutatud 179 korterit, neist 142 Ida-Virumaal, vahendas riigikogu pressitalitus.

Rahaeraldus lõpetab vaidluse Niguliste kiriku ja Petseri kloostri üle

Võimaldades erastamisraha kasutada kirikutele toetuse maksmiseks, aitab eelnõu lõpetada pikaajalised omandivaidlused Niguliste kirikuhoone ja Petseri kloostri hoonete teemal.

Prognoosi järgi laekub sel aastal erastamisraha umbes kuus ja järgmisel aastal umbes neli miljonit eurot.

Ametist lahkuv riigihalduse minister Jaak Aab on öelnud, et enne kui see eelnõu pole riigikogus seadusena vastu võetud, raha kirikutele ei eraldata.

Õiguskantsler Ülle Madise ütles veebruarikuus, et kirikutele raha andmiseks oleks vaja riigikogu heakskiitu.

Valitsus otsustas mullu detsembris eraldada omandireformi reservfondist sõja ja okupatsiooni käigus tehtud ülekohtu heastamiseks Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule 1,55 miljonit ja Eesti Evangeelse Luterliku Kirikule 6,75 miljonit eurot.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: