Bolton: Euroopa ettevõtetel on Iraanist lahkumiseks mõni kuu

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton.
USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton. Autor/allikas: Mandel Ngan/AFP Photo/Scanpix

Euroopa ettevõtetel on mõni kuu aega, et lõpetada olemasolevad lepingud Iraaniga või seista silmitsi USA sanktsioonidega, hoiatas teisipäeval Ühendriikide riikliku julgeoleku nõunik John Bolton.

Kirjeldades president Donald Trumpi otsust taaskehtestada sanktsioonid Iraani suhtes, ütles Bolton, et firmasid ootavad uute lepete puhul viivitamatud sanktsioonid, ja olemasolevate lõpetamiseks on neil aega maksimaalselt kuus kuud.

"Mingeid uusi lepinguid ei lubata," ütles ta.

Trump teatas teisipäeval tehtud pöördumises, et Ameerika Ühendriigid astuvad välja 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumaleppest.

Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kinnitasid, et jäävad tuumaleppe jõustamisele kindlaks, seda hoolimata Trumpi otsusest leppest lahkuda ja sanktsioonideähvardusest.

"Meie valitsused teevad kõik tagamaks leppe säilitamine ja töötavad kõigi allesjäänud leppe osapooltega, et nii jääks, sealhulgas tagades Iraani rahvale leppega seotud majandushüvede jätkumise," seisab riikide ühisavalduses.

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles, et Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad Trumpi otsust.

"Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik kahetsevad USA otsust lahkuda JCPOA-st (Iraani leppest). Kaalul on tuumarelva leviku tõkestamise režiim," kirjutas ta Twitteris.

"Me töötame kollektiivselt laiema raamistiku kallal, mis hõlmab tuumategevust, 2025. aasta järgset perioodi, ballistilist tegevust ja Lähis-Ida, eelkõige Süüria, Jeemeni ja Iraagi stabiilsust," lisas ta.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles, et EL on otsustanud säilitada Iraani tuumaleppe. Mogherini sõnul täidab 2015. aasta lepe oma eesmärki, tagades, et Iraan ei tööta välja tuumarelvi. "Euroopa Liit on otsustanud selle säilitada," märkis Mogherini, hoiatades, et on eriti mures Trumpi välja kuulutatud uute sanktsioonide pärast.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: