London: USA ei tohi takistada teistel Iraani tuumaleppe töös hoidmist

Briti välisminister Boris Johnson 9. mail parlamendis.
Briti välisminister Boris Johnson 9. mail parlamendis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA ei tohiks takistada Iraani tuumaleppe teistel osapooltel üritada hoida lepet töös, ütles Briti välisminister kolmapäeval.

"Ärgitan USA-d hoiduma astumast mis tahes sammudest, mis ei laseks teistel osapooltel jätkata leppe töös hoidmist," ütles Boris Johnson Briti parlamendis.

Suurbritannia on 2015. aastal sõlmitud leppele jätkuvalt pühendunud, sest see on Suurbritannia riiklikule julgeolekule "eluliselt" tähtis, rõhutas Johnson.

Lisaks ärgitas ta Valget Maja ütlema, millised on valitsuse täpsed edasised plaanid.

Nädala algul Washingtonis käinud Johnson, kes üritas veenda Trumpi tuumaleppele truuks jääma, ütles nüüd, et Ühendriikidel tuleb selgitada, mida nad kavatsevad edasi teha.

Ta lisas, et Suurbritannia jääb leppe osaliseks ja püüab säilitada sellest saadud kasu.

Briti peaminister Theresa May ütles parlamendile: "Me oleme nõus, et Iraani käitumisega regioonis on teisi probleeme. Neid tuleb käsitleda ning me teeme selleks tööd Euroopa ja teiste liitlastega.

Leppe ühe osapoole ehk USA president Donald Trump teatas teisipäeval, et USA lahkub Iraani tuumaleppest.

Merkel: Euroopa kolmik teeb kõik, et Iraan järgiks tuumalepet

Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia teevad kõik tagamaks, et Iraan järgib 2015. aasta tuumalepet, tõotas Saksa kantsler Angela Merkel kolmapäeval.

"Jääme pühendunuks sellele leppele ning teeme kõik tagamaks, et Iraan järgib lepet," lausus Merkel.

Berliin langetas otsuse koos Pariisi ja Londoniga, lisas ta.

Merkel väljendas Trumpi otsuse üle kahetsust ning tunnistas, et Iraani ballistilise raketi programm ning mõju Süürias ja Iraagis teeb tõepoolest muret.

"Need on valdkonnad väljaspool lepet, millest me peame rääkima," ütles ta.

Saksa kantsler rõhutas aga, et Euroopa riigid näevad tuumaleppes "tähtsat tugisammast, mida ei tohi kahtluse alla seada".

Merkeli erakonna välispoliitikajuht Norbert Röttgen hoiatas, et USA-ta läheb leppest kinnipidamisega raskeks, sest Iraanis tegevust jätkavatele Euroopa kompaniidele saavad osaks USA sanktsioonid.

"Kui keegi Iraani investeerib, tabavad teda rängad USA sanktsioonid, ja seda kulu ei saa vältida," hoiatas ta usutluses ajakirjale Der Spiegel.

"Nii tõmbavad asjaosalised ettevõtted ilmselt üsna kiiresti investeeringud tagasi või viivad oma riigi hoopis välja."

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei ütles kolmapäeval, et Teheran astub tuumaleppest välja, kui dokumendi allkirjastanud Euroopa riigid ei anna tagatisi kaubandussuhete jätkumise kohta pärast USA väljaastumist.

Saksa välisminister lubas pingutada Iraani leppe püsimise nimel

Saksa välisminister lubas kolmapäeval teha tööd Iraani tuumaleppe püsimise nimel ning pingete "kontrollimatu eskaleerumise" vastu Lähis-Idas.

2015. aasta tuumalepe "toimib", ütles Heiko Maas avalduses.

"Pole sugugi selge, mis USA hinnangul võiks asendada tuumalepet kontrollitaval moel Iraani takistamiseks tuumarelvade ehitamisel," sõnas ta.

Iraani huvides ei ole seada ohtu võimalused, mida tuumalepe endas kätkeb, ütles Saksa välisminister, lisades, et lähipäevil läheb tarvis "kainet meelt".

"Me peame analüüsima, mis tagajärjed on USA taganemisel Euroopa ettevõtete jaoks ja kuidas me Euroopas saame reageerida neile ühiselt," lausus Maas.

EL jätkab leppes

Euroopa Liit on otsustanud säilitada Iraani tuumaleppe, ütles EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini juba teisipäeval

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles teisipäeval, et Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda 2015. aastal allkirjastatud Iraani tuumaleppest..

"Me töötame kollektiivselt laiema raamistiku kallal, mis hõlmab tuumategevust, 2025. aasta järgset perioodi, ballistilist tegevust ja Lähis-Ida, eelkõige Süüria, Jeemeni ja Iraagi stabiilsust," lisas Macron.

IAEA: Iraan täidab riigi tuumaprogrammiga seotud kohustusi

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) kinnitas kolmapäeval, et Iraan peab kinni oma tuumaprogrammiga seotud kohustustest, mille Teheran võttis Iraani tuumaleppes.

IAEA juht Yukiya Amano kordas avalduses, et "Iraanile kehtib maailma kõige tugevam tuumatuvastusrežiim" ning 2015. aasta tuumalepe oli "märkimisväärne edusamm tuvastamises".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: