Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Khamenei: Iraan astub ilma Euroopa tagatisteta tuumaleppest välja

{{1525863120000 | amCalendar}}
Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei.
Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Teheran astub välja 2015. aasta tuumaleppest, kui dokumendi allkirjastanud Euroopa riigid ei anna tagatisi kaubandussuhete jätkumise kohta pärast USA väljaastumist, sõnas Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei kolmapäeval.

"Kui teil ei õnnestu saada kindlat tagatist - ja ma tõesti ei usu, et see teil õnnestub - ei saa me niiviisi jätkata," ütles Khamenei.

"Me kuulsime, et te tahate jätkata tuumaleppega koos kolme Euroopa riigiga. Mul puudub usk nendesse kolme riiki," lisas ta Iraani valitsusele suunatud avalduses.

"Kui te tahate kokkuleppega ühele poole jõuda, saage tõelised tagatised, muidu homme teevad nad sama, mida USA," lisas Khamenei.

Iraani valitsust ootab ees suur väljakutse säilitada "Iraani rahva väärikus ja suursugusus," ütles ajatolla.

Khamenei hoiatas teiste riikide juhtide usaldamise eest. "Nende sõnadel puudub väärtus. Täna ütlevad nad üht ja homme teist. Nad ei tunne häbi."

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA. Leppega leevendati Iraani-vastaseid sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

USA president Donald Trump teatas teisipäeval USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad "karmimad võimalikud" majandussanktsioonid islamivabariigi vastu.

Euroopa kolmiku välisministrid arutavad Iraaniga lepet esmaspäeval

Prantsuse, Briti ja Saksa välisministrid kohtuvad esmaspäeval Iraani esindajatega, et arutada tuumaleppega seonduvat, ütles Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian kolmapäeval.

"Me kohtume minu Briti ja Saksa kolleegide ja Iraani esindajatega esmaspäeval, et arutada kogu olukorda," sõnas Le Drian raadiojaamale RTL.

Trumpi otsust sarjav Iraani meedia on vastusammude suhtes eri meelt

Iraani press sarjas kolmapäeval USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda mitmepoolsest tuumaleppest, kuid Teherani vastusammude küsimuses jäid väljaanded eri meelt.

"Tuumalepe ilma tülitegijata," seisis ühe tähtsama reformistliku lehe Etemadi esiküljel. Lehe esiküljel trükiti ära president Hassan Rouhani säuts: "Me vabanesime kellegi kurjusest, kes ei austa endale võetud kohustusi. Tuumalepe püsib, kui Iraani huvid tagatakse."

Teine reformimeelne päevaleht Ahtab kirjutas "Teherani loogilisest otsusest " jääda 2015. aasta juulis sõlmitud ja 2016. aasta jaanuaris jõustunud leppesse.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA. Leppega leevendati Iraani-vastaseid sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

Konservatiivsed veebilehed võtsid järsult teistsuguse hoiaku. "Trump on tuumaleppe katki rebinud, meie jaoks on saabunud aeg see põlema panna," kirjutas käremeelne ajaleht Kayhan, korrates riigi kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei hiljutist hoiatust.

Kayhan on olnud üks kokkuleppe ägedamaid kriitikuid.

"Iraan jääb ühtseks ja avaldab vastupanu," pealkirjastas konservatiivne leht Javan oma esikülje. Juhtkirjas teatas leht, et "käes on aeg näidata teiste süüdistamise asemel ühtsust".

"See on Iraani uuenemise sündmus. Meie hüüdlause "Surm Ameerikale" ei ole ainult hüüdlause - Ühendriigid ongi meie silmis sisuliselt surnud," seisis juhtkirjas.

Teised konservatiivid väljendasid skepsist Iraani valitsuse võimaluste suhtes koos Euroopa riikidega lepe päästa. "Euroopal ei ole võimet tuumalepet säilitada. Kogu nende kauplemise tulemus Trumpiga on olnud surve suurenemine Iraanile," kirjutas päevaleht Farheekhtegan.

Iraani parlamendis põletati USA lippu

Iraani seadusandjad põletasid kolmapäeval parlamendis USA lippu ja hüüdsid "surm Ameerikale", avaldades meelt Ühendriikide presidendi Donald Trumpi otsuse vastu taganeda Iraani tuumaleppest.

Üks Iraani parlamendiliige oli võtnud kaasa paberist USA lipu ja põletas selle parlamendisaali keskel. Teine parlamendiliige Mojtaba Zolnour põletas omalt poolt tuumaleppe koopia ja mitu seadusandjat hakkasid kooris hüüdma "surm Ameerikale".

"Surm Ameerikale" on Iraani rahvuskonservatiivide seas pika ajalooga lööklause.

Araabia Liiga kutsub Iraani tuumalepet muutma

Araabia Liiga kutsus kolmapäeval muutma Iraani tuumalepet, millest USA lahkub.

"See lepe tuleb ümber teha," ütles Araabia Liiga liider Ahmed Abul Gheit ja lisas, et Iraani piirkonda destabiliseeriv poliitika on viinud araabia riigid meeleheitele.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: