Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa väljendas sügavat pettumust Trumpi otsuse suhtes

{{1525816380000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump ja Vene välisminister Sergei Lavrov 2017. aastal Washingtonis
USA president Donald Trump ja Vene välisminister Sergei Lavrov 2017. aastal Washingtonis Autor/allikas: TASS/SCANPIX

Vene välisministeerium väljendas teisipäeval pettumust USA presidendi Donald Trumpi otsuse üle hüljata Iraani tuumalepe, nimetades seda rahvusvahelise õiguse jultunud rikkumiseks.

Ministeeriumi avalduses väljendatakse "sügavat pettumust USA presidendi Donald Trumpi otsuse üle keelduda ühepoolselt täitmast oma kohustusi ühise kõikehõlmava tegevuskava (JCPOA) raames".

Sellise tegevusega sõtkub Washington jalge alla rahvusvahelise õiguse normid, lisatakse avalduses.

Venemaa jääb Iraani tuumaleppe juurde, kinnitas Vene välisminister Sergei Lavrov hiljem Moskvas.

Interfaxi sellealasele küsimusele vastas Vene välisminister: "Jah."

Euroopa kolmiku välisministrid arutavad Iraaniga lepet esmaspäeval

Prantsuse, Briti ja Saksa välisministrid kohtuvad esmaspäeval Iraani esindajatega, et arutada tuumaleppega seonduvat, ütles Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian kolmapäeval.

"Me kohtume minu Briti ja Saksa kolleegide ja Iraani esindajatega esmaspäeval, et arutada kogu olukorda," sõnas Le Drian raadiojaamale RTL.

USA president Donald Trump teatas teisipäeval USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad "karmimad võimalikud" majandussanktsioonid islamivabariigi vastu.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA. Leppega leevendati Iraani-vastaseid sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

Hiina lubas Iraani tuumalepet kaitsta ja kutsus teisi seda austamaa

Hiina ametnikud lubasid kolmapäeval, et Peking kaitseb Iraani tuumalepet, ja kutsusid teisi lepingupooli sellest kinni pidama.

Hiina eriesindaja Lähis-Idas kutsus kõiki tuumaleppe osapooli leppest kinni pidama ja lahendama erimeelsused dialoogi teel.

Gong Xiaosheng ütles Iraanis ühisel pressikonverentsil islamivabariigi ametnikega, et mitmepoolne lepe, millest USA president Donald Trump teatas teisipäeval lahkumisest, "on väga tõsine ja tähtis".

Hiina eriesindaja sõnul aitab lepe hoida jõus rahvusvahelist tuumarelvade leviku tõkestamise süsteemi ja edendab rahu ja julgeolekut Lähis-Idas.

"Leppe olemasolu on parem kui selle puudumine. Dialoog on parem kui vastasseis," lausus Gong.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang ütles pressibriifingul, et Peking kahetseb USA otsust, ja lubas, et Hiina säilitab "tavapärase majandusliku ja kaubandusliku läbikäimise" Iraaniga. "Hiina kutsub kõiki osapooli võtma omaks vastutustundliku suhtumise, et naasta võimalikult kiiresti leppe elluviimise õigele rajale." 

"Hiina jätkab erapooletu, objektiivse ja vastutustundliku suhtumisega, jääb pidama dialoogi kõigi osapooltega ja jätkab pühendumist leppe kaitsmisele ja elluviimisele," sõnas Geng.

Välisametkonna pressiesindaja kordas Pekingi vastuseisu ühepoolsetele sanktsioonidele ja praktikale, mille raames mõni riik kasutab oma jurisdiktsiooni enda piiridest kaugemal.

Trumpi otsust sarjav Iraani meedia on vastusammude suhtes eri meelt

Iraani press sarjas kolmapäeval USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda mitmepoolsest tuumaleppest, kuid Teherani vastusammude küsimuses jäid väljaanded eri meelt.

"Tuumalepe ilma tülitegijata," seisis ühe tähtsama reformistliku lehe Etemadi esiküljel. Lehe esiküljel trükiti ära president Hassan Rouhani säuts: "Me vabanesime kellegi kurjusest, kes ei austa endale võetud kohustusi. Tuumalepe püsib, kui Iraani huvid tagatakse."

Teine reformimeelne päevaleht Ahtab kirjutas "Teherani loogilisest otsusest " jääda 2015. aasta juulis sõlmitud ja 2016. aasta jaanuaris jõustunud leppesse.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA. Leppega leevendati Iraani-vastaseid sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

Konservatiivsed veebilehed võtsid järsult teistsuguse hoiaku. "Trump on tuumaleppe katki rebinud, meie jaoks on saabunud aeg see põlema panna," kirjutas käremeelne ajaleht Kayhan, korrates riigi kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei hiljutist hoiatust.

Kayhan on olnud üks kokkuleppe ägedamaid kriitikuid.

"Iraan jääb ühtseks ja avaldab vastupanu," pealkirjastas konservatiivne leht Javan oma esikülje. Juhtkirjas teatas leht, et "käes on aeg näidata teiste süüdistamise asemel ühtsust".

"See on Iraani uuenemise sündmus. Meie hüüdlause "Surm Ameerikale" ei ole ainult hüüdlause - Ühendriigid ongi meie silmis sisuliselt surnud," seisis juhtkirjas.

Teised konservatiivid väljendasid skepsist Iraani valitsuse võimaluste suhtes koos Euroopa riikidega lepe päästa. "Euroopal ei ole võimet tuumalepet säilitada. Kogu nende kauplemise tulemus Trumpiga on olnud surve suurenemine Iraanile," kirjutas päevaleht Farheekhtegan.

Iraani parlamendis põletati USA lippu

Iraani seadusandjad põletasid kolmapäeval parlamendis USA lippu ja hüüdsid "surm Ameerikale", avaldades meelt Ühendriikide presidendi Donald Trumpi otsuse vastu taganeda Iraani tuumaleppest.

Üks Iraani parlamendiliige oli võtnud kaasa paberist USA lipu ja põletas selle parlamendisaali keskel. Teine parlamendiliige Mojtaba Zolnour põletas omalt poolt tuumaleppe koopia ja mitu seadusandjat hakkasid kooris hüüdma "surm Ameerikale".

"Surm Ameerikale" on Iraani rahvuskonservatiivide seas pika ajalooga lööklause.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: