Armeenia peaminister lendas helikopteriga Mägi-Karabahhi

Armeenia uus peaminister Nikol Pašinjan (keskel).
Armeenia uus peaminister Nikol Pašinjan (keskel). Autor/allikas: TASS/Scanpix

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan lendas kolmapäeva hommikul tunnustamata Mägi-Karabahhi vabariiki.

Sellekohased helikopteri pardal tehtud fotod edastas Pašinjani erakonna Ühiskondlik Leping (parlamendis fraktsioon Elk) pressiesindaja Tigran Avinjan.

Armeenia juhtkond tavatseb 9. mail käia Mägi-Karabahhis ja end seal võidupühaparaadil näidata.

Pašinjan ütles teisipäeval enne parlamendis peaministriks kinnitamist, et tema esimene samm valitsusjuhina on vaidlusaluse Mägi-Karabahhi külastamine, ja kuulutas, et "revolutsioon viib Karabahhi enesemääramisõiguse de jure tunnustamiseni".

Mägi-Karabahh on enamasti armeenlastega asustatud endine Aserbaidžaani autonoomne oblast, mille staatuse üle puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Lahingutes hukkus hinnanguliselt 30 000 inimest ja ala läks Armeenia ja kohalike separatistide kontrolli alla.Aserbaidžaan ja Karabahhi separatistid pole pärast 1994. aasta relvarahulepet kunagi rahulepet sõlminud ning piiriülesed tulevahetused on sagedased.

2016. aasta aprillis leidis aset viimase 20 aasta tõsiseim vägivallapuhang, mis nõudis üle 100 inimelu, mille käigus kasutati raskerelvastust ning mille tulemusena suutsid Aserbaidžaani väed hõivata mõned Armeenia ja selle toetatud separatistide käes olevad alad.

Olukorra lahendamist on siiani üritanud edutult vahendada OSCE Minski rühm, kuhu kuuluvad Aserbaidžaan, Armeenia, Valgevene, Saksamaa, Itaalia, Rootsi, Soome ja Türgi ning kaaseesistujateks on Venemaa, USA ja Prantsusmaa.

Pašinjan tänas Putinit tasakaaluka seisukoha eest Armeenia sisekriisis

Pašinjan tänas varem Vene presidenti Vladimir Putinit Moskva tasakaaluka seisukoha eest Armeenia sisepoliitiliste sündmuste ajal.

"Pidasin täna telefonikõne Vene presidendi Vladimir Putiniga. Tänasin Vladimir Putinit Moskva tasakaaluka seisukoha eest Armeenia sisepoliitiliste kriisi ajal," kirjutas Pašinjan Facebookis.

Ta märkis samuti, et vestluse käigus arutati "mitut päevakajalist küsimust".

Lepiti kokku jätkata suhtlust Sotšis Euraasia Majandusühenduse tippkohtumisel, märkis peaminister.

Armeenia parlament kinnitas teisipäeval hääletusel protestiliider Pašinjani peaministriks.

"Loodan, et teie tegevus valitsusjuhina annab panuse sõbralike ja liitlaslike suhete edasisse tugevdamisse meie riikide vahel," ütles Putin hiljem õnnitlussõnumis Pašinjanile.

Pašinjan kinnitas parlamendis enne hääletust peetud kõnes, et Armeenia jääb Euraasia Majandusliidu liikmeks ja jätkab sõjalist koostööd Venemaaga. "Liitlassuhted Venemaaga peavad põhinema sõprusel, võrdsusel ja vastastikusel valmidusel probleeme lahendada. Sõjalist koostööd Venemaaga peame peamiseks Armeenia julgeolekut tagavaks teguriks," lausus ta.

Armeenia president on valmis koostööks uue valitsusega

Armeenia president Armen Sarkissian peab uut peaministrit Nikol Pašinjani andekaks inimeseks ja loodab, et uus valitsus saavutab edu.

"Ta on andekas inimene. Annan oma panuse, et uus valitsus saavutaks edu, vastasel juhul ei ole sel liikumisel mõtet. Meid ootab hea tulevik. Olen veendunud, et valitsus õigustab talle pandud lootusi," ütles Sarkissian ajakirjanikele Jerevani Võidupargis.

Tema sõnutsi on peaülesanne rajada riik, "millest oleme unistanud 26 aastat".

"Protsessid peavad kulgema seduse ja põhiseaduse raames. Armeenia rahval õnnestus teha seda, mis ei ole viimastel aastatel õnnestunud kellelgi. See on Armeenia revolutsioon, naeratuste, lillede ja rõõmu revolutsioon," märkis president.

Parlament kinnitas protestiliider Pašinjani teisipäeval peaministriks. Valitsusjuht ei ole uue valitsuse koosseisu veel avaldanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: