ERR Jerevanis: armeenlased loodavad, et muuta õnnestus kogu ühiskonda

Foto: ERR

Nädal tagasi valis Armeenia parlament uueks peaministriks Nikol Pašinjani ning rahvas oli sellega toonud võimule opositsiooni ja veel sellisel elegantsel moel, et esimene, kes Pašinjanile õnne soovis, oli Vene president Vladimir Putin. "Välisilm" käis ise koha peal ja tegi Armeenia sündmustest väikese tagasivaate.

Kolme nädalaga suudeti Armeenias teha ära see, mis tundus võimatuna 30 aastat.

"Sest palju aastaid on meile, kes me siin Armeenias elame ja töötame, öeldud, et midagi sellist juhtuda ei saa, sest Kreml ei luba. Seda on meile räägitud. Aga siin me nüüd oleme, kaks nädalat hiljem, see tundub mulle, ma täpselt ei oskagi hinnata, kuid mulle tundub, et Kreml teeb koostööd ka isikuga, keda rahvas sellel kohal näha tahab," selgitas jurist ja ajakirjanik Sara Anjargolian.

Kerkinud on ka küsimus, kas seda, mis toimus, saab ikka nimetada revolutsiooniks. Armeenia analüütikute hinnangul saab küll, kuna muuta üritatakse tervet ühiskonna toimimise süsteemi ning sisuliselt väljutakse feodalismist, kus võim ja ressursid kuulusid vaid kindlatele perekondadele.

"Selles mõttes võrdleksin ma seda revolutsiooni isegi 18. sajandi revolutsioonidega, mille kaudu me nüüd siis hakkame liikuma normaalse turumajanduse suunas, enam või vähem normaalse demokraatliku ühiskonna suunas. Me ei tea veel, kas see õnnestub. Tähtis on mõista, et see ei ole mitte ainult nägude vahetamine tipus, vaid see muudab seda, kuidas ühiskond ja valitsus omavahel suhtleb," rääkis mõttekoja Regional Studies Center analüütik Mikaiel Zolian.

"Isegi Pašinjan ütleb, see ei ole liikumine tema toetuseks. See on Armeenia inimestele nende võimu ja väärikuse tagasiandmine. Et nemad on selle maa omanikud. Et nemad on need, kes seda maad valitsevad, mitte ainult üks või kaks perekonda, kes seda oligarhidena pikalt teinud on," lisas Anjargolian.

Armeenlased on väga uhked, et suutsid vanadele võimudele koha kätte näidata vägivallatult. Nikol Pašinjan on ühes oma sõnavõtus tänanud noori ja naisi, kes olid selle läbimurde garantiiks. Kui tänavatel oleks olnud vaid mehed, oleks läinud, "nagu alati".

Tänaseks juba endine justiitsminister rõhutas Davit Harutiunian omakorda, et ka endine president Serž Sargsjan, kelle katsest peaministrina taas riiki valitseda kõik alguse saigi, näitas taganedes uut taset.

"Ja tegi avaliku avalduse, et ta tegi vea. Muuseas, see on uus poliitiline kultuur. Tavaliselt, kui president on sellel maal tagasi astunud varasemalt, siis on teatatud ühiskonnale, et minul on õigus, teie eksite. Aga ma lahkun. See on esimene kord, kui peaminister tegi oma kohalt lahkudes avalduse, et ta tegi vea," märkis eksminister.

Harutiunian ei välista võimalust, et ka Pašinjanisist võiks saada autoritaarne riigijuht. "Mina esindan valitsevat enamust ja meil on asjadest erinevad nägemused. Mul on minu isiklik arvamus Nikol Pašinjanist, jällegi... ma võin hakata teda kritiseerima, meil on olnud temaga mitmeid kokkupõrkeid varasemast, poliitilisi kokkupõrkeid, hetkel ei ole ilmselt õige aeg minna detailidesse, seetõttu ütlen ma, et see on Armeeniale kriitiline aeg. On hulk positiivseid märke ja on minu hinnangul ka hulk negatiivseid märke. Loodetavasti saab ta neist negatiivsetest üle ja viib maad edasi," lausus ta.

Kui Pašinjanist peaks saatuse irooniana diktaator saama, oleks teda välja vahetada väga keeruline, kuna tal on väga tugev mandaat. Vaatlejad tunnistavad, et see on probleem, mille pärast nad muret tunnevad, kuid sellele on hetkel vara keskenduda.

"Ma arvan, et sellest on praegu veel vara rääkida, sest formaalne eliit on ikka veel võimul. Isegi, kui ta valitakse peaministriks, Vabariiklikul Parteil on parlamendis enamus. Isegi, kui tulevad valimised ja vabariiklased kaotavad parlamendis enamuse, nad ikkagi omavad paljusid ressursse, neil on palju raha, neil on inimesed valitsuse süsteemis, neil on endiselt väga palju võimu," selgitas mõttekoja Regional Studies Center analüütik Zolian.

Tänaseks on Pašinjan kokku pannud valitsuse ning lähematel nädalatel peab parlament heaks kiitma tema programmi. Kui saadikud seda heaks ei kiida, tulevad erakorralised valimised. See oleks tekkinud olukorrale kõige lihtsam ja loogilisem lahendus.

Pole aga võimatu, et vabariiklastest enamusega parlament kiidab Pašinjani programmi, milline see siis ka poleks, heaks ja hakkab teda edaspidi parlamendis torpedeerima. Et siis rahvale näidata, millise teovõimetu peaministri nad võimule tõid. Mistõttu on räägitud isegi võimalusest, et Pašinjan esitab oma programmina tühja lehe, millele allakirjutamine jätaks vabariiklased selgelt rumalasse seisu.

Fakt on aga see, et pidulik osa revolutsioonist on läbi ja alanud on valu ning vaev.

Mis saab ootamatult oma töö kaotanud justiitsministrist?

"Tegelikult on mul mitu elukutset. Ma ei ole vaid kohtunik, ma olen ka tarkvara arendaja, ma olen psühholoog, küll ma leian," lausus eksminister Harutiunian.

Toimetaja: Laur Viirans

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: