Armeenia parlament kinnitas Pašinjani peaministriks

{{1525773060000 | amCalendar}}
Foto: Asatur Yesayants/Sputnik/Scanpix

Armeenia parlament kinnitas teisipäeval opositsioonijuhi ja protestiliidri Nikol Pašinjani peaministriks.

Parlament kinnitas ainsana peaministrikandidaadiks esitatud Pašinjani peaministriks 59- poolt ja 42 vastuhäälega.

Opositsioonipartei Elk fraktsioonijuht lubas enne hääletust peetud kõnes, et tema esimene samm valitsusjuhina on vaidlusaluse Mägi-Karabahhi külastamine. Ta lubas ka, et Armeenias mingi tagakiusamist ja veritasu ei tule, Jerevan jääb Euraasia Majandusliidu liikmeks ning säilitab sõjalise koostöö Venemaaga.

"Ma olen tänulik. Hakkan teenima Armeeniat ja armeenia rahvast," lausus uus valitsusjuht pärast hääletust.

Ajakirjanikele ütles ta, et Armeenia valitsust ootavad ees suured ümberkorraldused, ja et ta külastab kolmapäeval Mägi-Karabahhi, nagu oli varem lubanud.

Valitsev Vabariiklik Partei teatas pärast hääletust, et läheb opositsiooni. "Me oleme nüüd opositsioonis ja kavatseme teha tööd ideoloogia ja programmiga," ütles parlamendi vabariiklasest asespiiker Eduard Šarmanazov.

Vabariiklasest peaministri kohusetäitja Karen Karapetjan teatas hääletuse järel tagasiastumisest. "Õnnitlen uut peaministrit ja soovin kõigile järgnevatele peaministritele õnne, tõhusat tööd ilma kriisideta ja rahva toetust," sõnas ta.

Tagasiastumisest teatas ka esimene asekaitseminister Artak Zakarjan. "Usun, et Armeenia kaitseministeeriumi uue juhtkonna peab moodustama peaministri meeskond," kirjutas ta Twitteris.

Tegemist oli Pašinjani teise katsega saada valitsusjuhiks, valitsev Vabariiklik Partei blokeeris 1. mail napilt tema esimese katse, kutsudes Jerevanis ja teistes linnades esile üldstreigi.

Pašinjan kutsus proteste lõpetama pärast seda, kui vabariiklased, kellel on 105-kohalises parlamendis 58 kohta, garanteerisid, et toetavad teisel katsel tema kandidatuuri. 42-aastane Pašinjan on kindlustanud endale ka kahe ülejäänud suurema partei - Jõukas Armeenia (Tsarukjan) ja Armeenia Revolutsiooniline Liit (Dašnaktsutjun) - toetuse.

Protestiliider on varem lubanud korraldada peaministriks saades kahe kuu jooksul ennetähtaegsed parlamendivalimised.

Pašinjani valimine peaministriks ei pruugi poliitilist kriisi lõpetada, kuna võimupartei säilitab parlamendis enamuse ja tõenäoliselt blokeerib tema algatused.

Armeenias kestab poliitiline kriis alates 12. aprillist, kui opositsioon alustas meeleavaldusi endise presidendi ja peaministri Serž Sargsjani katsete vastu uue valitsemissüsteemi raames võimule jääda.

Protestid vallandas Sargsjani otsus jääda presidendiametist lahkumise järel võimule peaministrina pärast Armeenia üleminekut presidentaalselt valitsemissüsteemilt parlamentaarsele süsteemile eesotsas suurte volitustega peaministriga.

Parlament valiski 9. aprillil presidendina teise ametiaja lõpetanud Sargsjani 17. aprillil peaministriks, kuid ta otsustas kuus päeva hiljem protestide survel tagasi astuda.

Pašinjan: Armeenia jääb Euraasia Liitu ja jätkab koostööd Venemaaga

Pašinjan kinnitas enne hääletust, et Armeenia jääb Euraasia Majandusliidu liikmeks ja jätkab sõjalist koostööd Venemaaga.

"Kinnitan, et Armeenia jääb edasi Euraasia Majandusliidu liikmeks. Liitlassuhted Venemaaga peavad põhinema sõprusel, võrdsusel ja vastastikusel valmidusel probleeme lahendada," rääkis ta. "Sõjalist koostööd Venemaaga peame peamiseks Armeenia julgeolekut tagavaks teguriks."

Pašinjan lisas, et Armeenia arendab aktiivselt koostööd ka USA, Euroopa Liidu, Iraani, Gruusia, Hiina ja Indiaga.

Aserbaidžaaniga vaenujalal olevas Armeenias asuvad Vene sõjaväebaasid ja riik on sisuliselt Moskva protektoraat.

Pašinjan: siirdun Armeenia peaministrina kõigepealt Mägi-Karabahhi

Pašinjan teatas ka, et tema esimene samm valitsusjuhina on vaidlusaluse Mägi-Karabahhi külastamine.

"Meelestatus on töine. Olen meie võidus, rahva võidus kindel," ütles Pašinjan parlamendis ajakirjanikele. "Minu esimene samm on tutvumine eesliini operatiivolukorraga," märkis ta.

Pašinjan ei välistanud, et veedab 9. mai Mägi-Karabahhis.

"Armeenias ei tule mingeid erisoodustustega inimesi, kõik on seaduse ees võrdsed. Ei tule valimiseelseid altkäemakse, valimised tulevad ausad ja läbipaistvad, kunstlike monopolideta, kinnistatakse seaduse ülimuslikkus," kinnitas ta parlamendile.

Opositsioonijuht lubas, et Armeenias mingit veritasu ja tagakiusamist poliitilistele vastastele ei tule.

Ta kutsus välis-armeenlasi kodumaale investeerima ja kodumaalt lahkunuid naasma.

Mägi-Karabahh on enamasti armeenlastega asustatud endine Aserbaidžaani autonoomne oblast, mille staatuse üle puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Lahingutes hukkus hinnanguliselt 30 000 inimest ja ala läks Armeenia ja kohalike separatistide kontrolli alla.Aserbaidžaan ja Karabahhi separatistid pole pärast 1994. aasta relvarahulepet kunagi rahulepet sõlminud ning piiriülesed tulevahetused on sagedased.

2016. aasta aprillis leidis aset viimase 20 aasta tõsiseim vägivallapuhang, mis nõudis üle 100 inimelu, mille käigus kasutati raskerelvastust ning mille tulemusena suutsid Aserbaidžaani väed hõivata mõned Armeenia ja selle toetatud separatistide käes olevad alad.

Olukorra lahendamist on siiani üritanud edutult vahendada OSCE Minski rühm, kuhu kuuluvad Aserbaidžaan, Armeenia, Valgevene, Saksamaa, Itaalia, Rootsi, Soome ja Türgi ning kaaseesistujateks on Venemaa, USA ja Prantsusmaa.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: