Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reformierakonna edu kahanes, sotside reiting pööras tõusule

Foto: AFP, Aurelia Minev/ERR, Siim Lõvi/ERR, kollaaž: Anette Parksepp/ERR

Mullu detsembris alanud ja sealtpeale iga kuu kerkinud Reformierakonna toetus pöördus mais väiksele langusele, aprillis valimiskünnise piirile kukkunud sotsiaaldemokraatidel õnnestus oma toetust kergitada.

Kõige populaarsem erakond mais oli Reformierakond 30 protsendi suuruse toetusega. Kuu varasemaga võrreldes langes Kaja Kallase juhitava erakonna toetus kolme protsendipunkti võrra, selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest. 

Maiga sai läbi ka Reformierakonna pikk toetuse tõus - see algas pärast seda, kui mullu novembris langes nende toetus vaid 22 protsendile ning kerkis alates detsembrist iga kuu mõne protsendipunkti võrra ja kulmineerus tänavu aprillis 33 protsendiga.

Keskerakonda toetas mais 26 protsenti, mis on olnud nende toetus viimased kolm kuud. Keskerakonna toetus on olnud erakondade populaarsusedetabelis kõige stabiilsem.

Kindla kolmanda koha on selles arvestuses saanud EKRE, keda mais toetas 15 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Sotsiaaldemokraatlik erakond, kelle toetus kukkus aprillis vaid rekordmadalale kuuele protsendile, pööras mais mõõna tõusule. Sotsiaaldemokraate toetas üheksa protsenti.

Valimiskünnisele ehk viiele protsendile tõusis taas Isamaa ja Res Publica Liidu toetus. Kuu varem oli IRL-il toetajaid neli protsenti.

Parlamendierakondadest madalaim oli hiljuti erakonna esimeest vahetanud Vabaerakonna toetus - kolmandat kuud järjest oli see vaid kolm protsenti.

Parlamendivälistest erakondadest oli kõrgeim Roheliste toetus, neid toetas maikuus neli protsenti.

Valitsuskoalitsiooni erakondade kogutoetus oli mais 40 protsenti ning opositsioonierakondadel 48 protsenti. Kuigi vahe on suur, kahanes see näitaja aprilliga võrreldes (kuu varem olid näitajad 36 ja 50 protsenti).

Turu-uuringute AS küsitles 3.-16. maini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1007 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. Nende kodanike osakaal, kes kas ei oska oma eelistust öelda, ei toeta mitte kedagi või keeldub oma eelistust avaldamast, oli mais 28 protsenti (aprillis 35). 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: