Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina tunneb kaubandussõja peatumise üle kergendust

Teraserullid Hiinas.
Teraserullid Hiinas. Autor/allikas: China out/AFP Photo/Scanpix

Hiina teatas esmaspäeval, et tunneb kergendust selle üle, et kaubandussõda USA-ga ei tule. Hiina valitsuse sõnul on selline kokkulepe mõlema riigi huvides.

USA ja Hiina otsustasid lõpetada teineteise ähvardamise kaubandussõja ja -tariifidega ning lubasid teha tööd laiema kaubandusleppe sõlmimise nimel, vahendas Reuters.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang ütles esmaspäeval, et mõlemad riigid on tunnistanud, et üksmeelele jõudmine on kõigile hea.

"Hiina ei ole kunagi tahtnud pingeid USA-ga, kaubanduses või muudes valdkondades," ütles Lu.

Hiina meedia hinnangul on kaubandussõjast loobumine märk sellest, kuidas Hiina suutis kaitsta enda huve.

Hiina kaubandusministeeriumi teadlane Mei Xinyu kirjutas Kommunistliku Partei lehe People's Daily välismaa väljaandes, et kokkulepe võimaldab Hiinal arendada oma majandust nii nagu ise soovib. Mei sõnul on leppe fookuses Hiina seisukoht, et pigem suurendada importi, selle asemel, et kärpida eksporti.

USA ja Hiina teatasid juba laupäevases ühisavalduses, et kaubanduskõnelustel jõuti üksmeelele meetmete osas, mis vähendavad oluliselt Ühendriikide kaubandusdefitsiiti.

Avalduse kohaselt kavatseb Hiina märkimisväärselt suurendada kaupade importi Ühendriikidest täitmaks hiinlastest tarbijate üha kasvavaid vajadusi ja tõhustamaks riigi majanduskasvu.

Esialgu pole mingeid muid üksikasju siiski täpsustatud, mis USA ajakirjanduse hinnangul näitavat seda, et Ühendriikidel ei õnnestunud kõiki oma nõudmisi läbi suruda.

Trump: Hiina ostab USA-lt palju rohkem põllumajandustooteid

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et Hiina lubas osta suures koguses USA põllumajandustooteid. Trump kirjutas Twitteris, et Hiinaga algab õiglane kaubandus.

"Hiina on nõustunud ostma massiivses koguses täiendavaid põllumajanduse tooteid - see oleks üks paremaid asju meie põllumeeste jaoks paljude aastate jooksul!" märkis Trump.

Trump ei täpsustanud, millistes sammudes USA ja Hiina ametnikud on pärast neljapäeval ja reedel toimunud läbirääkimisi kokku leppinud.

Trump kutsus Hiinat üles hoidma Põhja-Korea piiri tugevana

Trump avaldas Hiinale survet säilitama turvalist piiri Põhja-Koreaga.

"Hiina peab olema Põhja-Korea piiril tugev ja kindel, kuni kokkulepe on sõlmitud. Viimasel ajal on piir muutunud palju poorsemaks ning palju rohkem on hakanud sisse imbuma. Ma tahan, et see toimuks ja et Põhja-Korea oleks väga edukas, kuid alles pärast allkirjastamist!" kirjutas Trump Twitteris.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: