Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Suud puhtaks" | Riigipilt: vaata, milline näeb välja Eesti riigiaparaat

Eesti riigiasutuste logo
Eesti riigiasutuste logo Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

28 tuntud ettevõtja hinnangul vajab Eesti riik edukaks kestmiseks põhjalikku arendamist ehk riigireformi. Milline see riigimasin aga praegu välja näeb? Tegime kolmapäevase "Suud puhtaks" eel ülevaate kõikidest Eesti riigiasutustest, mis ei kuulu kohalike omavalitsuste haldusalasse.

Visuaalne koondpilt Eesti riigist ja selle asutustest loodi viimati aastal 2015. Sellest ajast saadik on valitsussektoris palju muutunud: haldusreformi tulemusena on meil 213 omavalitsuse asemel 79 omavalitsust ning maavalitsuste töö on lõpetatud.

Lisaks on sulgetud ja avatud hulk koole, rahandusministeeriumi haldusalast on kolinud paljud asutused kohalike omavalitsuste hõlma alla, sealhulgas näiteks maakondade arendus-, äri- ja turismikeskused. Loodud on uus asutus — Geoloogiateenistus — ning mitmed asutused on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi valitsemisalas omavahel liitunud. Omajagu asutusi, näiteks muuseume, on üle läinud sihtasutuseks.

Kõige ülevaatlikuma pildi Eesti riigi struktuurist annab nii-öelda riigipuu, millelt on näha nii asutused kui seal töötavate inimeste arv 23. mai seisuga.

Ometigi võib selline üldine jaotus jääda abstraktseks, niisiis panime joonistele kõik Eesti ministeeriumid ja nende haldusalas tegutsevad konkreetsed ametid, avalik-õiguslikud asutused, äriühingud ja muud asutused, välja arvatud mittetulundusühingud. Nagu riigipuu jooniselt näha, kuulub kohalike omavalitsuste alla veel oluliselt rohkem asutusi ja töötajaid, kuid nende ülevaadet sellest loost sel korral ei leia.

Kuidas jooniseid lugeda?

Joonistel olevatele mummudele klõpsates saate vaadata iga ministeeriumi alla kuuluvaid asutusi ja nende täistööajale taandatud töötajate arvu. Seejures tasub tähele panna, et tärniga tähistatud asutused ei kuulu valitsussektori alla. Nimelt hõlmab valitsussektor avaliku sektori üksusi, keda ei loeta turutootjateks ja keda finantseeritakse peamiselt kohustuslike maksete abil, mida teevad teistesse sektoritesse kuuluvad üksused. Eestis jagatakse valitsussektor kolmeks: keskvalitsus, kohalikud omavalitsused ja sotsiaalkindlustusfondid.

Lisaks valitsussektorile kuuluvad avalikku sektorisse ka riigi ja teiste valitsussektori liikmete osalusega kaupu ja teenuseid tootvad muu avaliku sektori ettevõtted, näiteks Eesti Energia ja Tallinna Sadam, kes moodustavad kogu avalikust sektorist umbes 14 protsenti. Samuti on avaliku sektori osana väljaspool valitsussektorit Eesti Pank, mida pole joonistel välja toodud. Sellised asutused ongi märgitud joonistel tärniga.

Töökohtade arv tähendab loos läbivalt täistööajale taandatud töötajate arvu 2017. aasta 1. juuni seisuga (välja arvatud Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Geoloogiateenistus ja SA Maaelumuuseumid, kus on 2018. aasta 1. mai andmed).

Milline näeb välja Eesti riigipilt?

Kolme aasta jooksul on rahandusministeeriumi haldusalas toimunud väga palju muutusi: lõpetatud on 15 maavalitsuse tegevus ning 12 sihtasutust, sealhulgas erinevate maakondade arenduskeskused, on antud üle kohalikele omavalitsustele. Rahandusministeeriumis on 345 töökohta.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis on 217,71 töökohta.

Kultuuriministeeriumis on 76,4 töökohta ning ministeeriumi alla kuulub 53 asutust, sealhulgas kümneid muuseume, etendusasutusi ja avalik-õiguslikke asutusi, näiteks Eesti Rahvusringhääling, mis on nii eelarve kui ka töötajate arvu poolest kultuuriministeeriumi haldusala suurim asutus.

Vahest kõige suurem muutuja on kolme aasta jooksul olnud haridus- ja teadusministeerium, kelle hallata on kogu koolivõrk. Võrreldes 2015. aastaga tegutsevad näiteks Tapa ja Kaagvere erikoolid Maarjamaa Hariduskolleegiumi koosseisus, Sillamäe ja Narva kutsekoolid aga kolinud Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse tiiva alla.

Riigigümnaasiumide tekkega on juurde tulnud riigi üldhariduskoole: näiteks Jõhvi Gümnaasium, Pärnu Koidula Gümnaasium, Tartu Tamme Gümnaasium, Valga Gümnaasium ja Võru Gümnaasium. Kokku on sügisest riigil 36 üldhariduskooli, samas kui üldhariduskoole on Eestis üldse kokku 529.

Kutsekoole on riigil 26, munitsipaalkutsekoole 3 ja erakutsekoole 4. Haridus- ja teadusministeeriumis on 194,85 töökohta.

Justiitsministeeriumi haldusalasse kuuluvas Vanglateenistuses on vahepeal pandud kinni Harku ja Murru vangla ning Konkurentsiamet on kolinud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi valitsemisalast justiitsministeeriumi alla. Justiitsministeeriumis on 164,10 töökohta.

Kaitseministeeriumi alla kuulunud Teabeamet on vahepeal vahetanud nime Välisluureametiks, kuid muid olulisi muutusi ministeeriumi haldusalas toimunud pole. Ministeeriumis töötab 152,90 inimest.

Keskkonnaministeeriumis on 189,80 töökohta. Vahepealse aja jooksul on ministeeriumi haldusalasse kuuluv Geoloogiakeskus reorganiseeritud ja Kaardikeskus on likvideerimisel, nii et sisuliselt need ettevõtted enam ei tegutse. Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teenused on vahepeal integreeritud ühte asutusse: keskkonnaministeeriumi infotehnoloogiakeskusse.

Meeluministeeriumi alla kuulunud C.R. Jakobsoni Talumuuseum, Eesti Põllumajandusmuuseum ja Tori Hobusekasvandus on ühinenud sihtasutuseks SA Maaelumuuseumid. Ka Maamajanduse Infokeskus on vahepeal liitunud Põllumajandusuuringute Keskusega ning aasta alguses andis ministeerium Eesti Piimandusmuuseumi üle Imavere vallavolikogule. Maaeluministeeriumis on 220,75 töökohta.

Sotsiaalministeeriumi haldusalasse on loodud vahepeal Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus ning likvideeritud on SA Sillamäe Narkorehabilitatsioonikeskus. Lisaks otseselt sotsiaalministeeriumi alla kuuluvatele asutustele kuulub SA Tartu Ülikooli Kliinikumi alla veel SA Tartu Kiirabi, AS Lõuna-Eesti Haigla, kelle osalusel on omakorda loodud OÜ Metsakohvik ja Pesuring OÜ. Samuti on Tartu Ülikooli Kliinikum loonud sihtasutuse Eesti Tervishoiu Pildipank. Ministeeriumis on 204,15 töökohta.

Kui kolm aastat tagasi kuulus välisministeeriumi haldusalasse üksainus sihtasutus, siis vahepeal on Eesti Välispoliitika Instituut liitunud Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskusega, mis on Kaitsministeeriumi valitsemisalas — seega pole välisministeeriumil enam ühtegi allasutust. Ministeeriumis on kokku 571,8 töökohta, seejuures peamajas 251 (44 protsenti) ja esindustes 320,8 (56 protsenti).

Siseministeeriumi omandusse ei kuulu võrreldes kolme aasta taguse ajaga enam AS Andmevara. Ministeeriumis töötab 183 inimest.

Lisaks ministeeriumidele ja nende haldusaladele kuulub Eesti keskvalitsusse riigikantselei ja põhiseaduslikud institutsioonid, kus on täistööajale taandatud töötajate arv 596..

Asutuste ja töötajate arv on üks võimalus Eesti riigist ülevaadet saada. Kui palju aga riik erinevatele valdkondadele raha kulutab?

Eesti riigist ja selle reformimisest räägitakse kolmapäeva õhtul kell 20.45 ja 21.40 ETVs, saates "Suud puhtaks". Oma emotsioone ja arvamusi saate avaldada terve päeva jooksul ja ka saate vältel, siinsamas all, reageerides ja avaldades oma seisukohti teemakohaste küsimuste osas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: