Rootsi ajakiri väidab, et selgitas välja Olof Palme mõrvari ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rootsi kunagine peaminister Olof Palme.
Rootsi kunagine peaminister Olof Palme. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rootsi väljaanne Filter on avaldanud väidetavat uut informatsiooni 1986. aastal Stockholmis toimunud Olof Palme mõrva teemal ning väidab, et on jõudnud selgusele, kes tegelikult kunagise peaministri tappis.

Aastatel 1969-1976 ja 1982-1986 Rootsi peaministriks olnud sotsiaaldemokraat Olof Palme oli muuhulgas tuntud selle poolest, et talle ei meeldinud ihukaitsjaid kasutada. 1986. aasta 28. veebruari õhtul jalutas Palme koos oma naise Lisbetiga Stockholmi kesklinnas ning enne metroosse sisenemist lähenes neile tundmatu mees, kes tulistas Palmele kuuli selga, tegi ühe lasu ka tema abikaasa suunas ning seejärel põgenes. Palme suri sündmuskohal ning tema mõrv on siiani lahendamata.

1988. aasta detsembris võttis politsei kinni kohalikus kriminaalses maailmas tuntud Christer Petterssoni. Lisbet Palme nimetas teda tulistajaks, mees läks kohtu alla ja mõisteti 1989. aastal süüdi. Järgmine kohtuaste aga mõistis mehe piisavate tõendite puudumisele viidates õigeks. Kuigi Petterssoni vastu esitati hiljem veel tõendeid, keeldus ülemkohus uut menetlust alustamast. Pettersson suri 2004. aasta septembris.

Lisaks ebapiisavatele tõenditele pidas kohus Petterssoni puhul oluliseks loogilise motiivi puudumist. Hiljem on Petterssoni tuttavad meedias väitnud, et mees on kuritegu tunnistanud, kuid selgitanud, et tegu oli eksitusega - nimelt olevat ta tahtnud tappa hoopis üht narkodiilerit ning ajas ta lihtsalt tänaval kõndinud Palmega segi.

Palme mõrv tekitab Rootsi ühiskonnas endiselt palju vaidlusi ning on ka mitmete vandenõuteooriate allikaks.

Ajakiri Filter on nüüd avaldanud ajakirjanik Thomas Pettersoni 12 aastat kestnud uurimistöö tulemused. Selle analüüsi kohaselt tulistas Palmet hoopis mees, kes jõudis tookord avalikkuse ette kui üks mõrva esimestest pealtnägijatest, vahendas Yle.

Palme mõrva juurdluse raames on seda meest - reklaamikonsultant Stig Engströmi - kutsutud nimega Skandia-mees ("Skandiamannen"), sest ta oli jalutamas eemale oma töökohast Skandia-majas ning liikus tänaval Palmede järel. Politsei kuulas teda üle kui pealtnägijat.

Filteri analüüsi kohaselt oli aga Engström selgelt Palme-vastase meelsusega, käis läbi Palme-kriitikute ringkondadega ning oskas hästi tulirelva kasutada, kuna oli laskespordiklubi liige. Samuti oli ühel tema lähedasel sõbral relvakollektsioon, mille hulgas oli Palme mõrvaks sobivaid revolvreid.

1986. aastal oli Engström 50. eluaastates ning ta suri juba 2000. aastal.

Ajakiri Filter on andnud nüüdseks kogu oma uurimismaterjali üle Palme mõrva uurivale politsei töögrupile. Ajakirja väitel on võimuesindajad nende analüüsi järelduse vastu suurt huvi üles näidanud.

Eelmisel nädalal tunnistas Engströmi endine abikaasa Expressenile, et eelmisel aastal käisid politseinikud teda kahel korral küsitlemas. Temalt küsiti detailseid küsimusi Engströmi ja tema tegevuse kohta mõrvaööl.

"Ta tegi sel õhtul ületunde ja nad küsisid nüüd, kuidas ta koju jõudis ja kuidas ta minuga asjadest telefonis rääkis," selgitas eksabikaasa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: