Karistuslepe tõi endistele kliinikujuhtidele tingimisi vangistuse

{{1528109460000 | amCalendar}}

Harju maakohus kinnitas esmaspäeval Lääne-Tallinna keskhaigla hooldusravikliiniku endiste juhtide Mark Levini ja Mare Leppiku altkäemaksu võtmise kriminaalasjas prokuratuuriga sõlmitud karistusleppe, mis tõi neile tingimisi vangistuse.

Kohus karistas Levinit ja Leppikut tingimisi ühe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega ning määras neile sama pika katseaja.

Ühtlasi peavd nii Levin kui ka Leppik tasuma riigile esimese astme kuriteos süüdimõistmise tõttu 1250 eurot sundraha, mis tuleb neil tasuda aasta jooksul.

Põhja ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Leelet Kivioja sõnul lõpetas prokuratuur menetluse altkäemaksu andjate ehk patsientide omaste osas otstarbekuse kaalutlusel.

Hooldusravikliiniku endisele juhile Mark Levinile pandi süüks, et ta võttis 19 korral patsientide lähedastelt vastu raha või kinkekaarte selle eest, et viimased saaksid hooldusravile või saaksid seal olla pikema perioodi jooksul, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kokku teenisid Levin ja Leppik kriminaaltulu 20 000 eurot, märkis süüdistus.

"Lihtsas keeles öelduna maksti selle eest, et saada haiglasse oma lähedasele koht või siis pikendada haiglasoleku aega," rääkis Kivioja, kelle sõnul konkreetselt raha ei küsitud.

"Aga see oli selline väljakujunenud tava, et inimesed tulid raha ja kingitustega ja need võeti vastu ning ei tekkinud küsimust, et mille eest või miks," lisas prokurör.

Mark Levin kinnitas, et raha anti talle vabatahtlikult.

"Minu jaoks on absoluutselt selge, et niisugune situatsioon võis tekkida ainult sellepärast, et nii on see paika pandud, et meil linnas - juba võib-olla ka riigis -, aga linnas kindlasti ei ole neid kohti, kus võib hooldada vanureid. Ja kui sa oled ikka põlvili, kui sa ei saa minna tööle, kui su vanemad või sugulased on voodis ja sa ei oska midagi teha, siis sa hakkad mõtlema, kust seda abi saada ja kui sa seda abi saad ja sa tahad seda inimest tänada, isiklikult tänada, siis sa otsid seda varianti," kommenteeris Levini kaitsja Alla Jakobson.

Endine õendusjuht Mare Leppik võttis süüdistuse järgi raha või kinkekaarte vastu kümnelt inimeselt. Prokuröri sõnul on mõlemad kohtualused oma süüd tunnistanud. Mare Leppik aga väidab kaitsja vahendusel vastupidist.

"Ta ei tunnista seda sellises kontekstis, mis on esitatud süüdistuses, mis oli altkäemaksu võtmine. /.../ Tõepoolest seal süüdistuses esitatud esemeid siis osaliselt on toodud, kuid Mare Leppik neid vastu võttes ei pidanud neid altkäemaksuks, vaid tänuks tehtud töö eest," selgitas Leppiku kaitsja Kristi Rande.

"Tõepoolest tema hinnang on sellele, et tema ei ole küsinud, küll aga tuleb menetlusega kogutud tõenditest üheselt välja, et kui raha on toodud, siis on ta selle raha vastu võtnud. Nii sularaha kui muid rahalisi hüvesid, näiteks kinkekaarte," märkis prokurör Leelet Kivioja.

Süüdistuses on loetletud kinkekaarte ja kinkepileteid summas 50-100 eurot, aga ka sularaha summades 25-300 eurot. Lisaks ka alkoholipudeleid, kommikarpe ja šokolaaditahvleid.

"Kindlasti need inimesed, kes oma lähedasi nüüd soovisid saada väljaspool järjekorda kliinikusse, ei mõelnud seda, et nende käitumine, mis on lubamatu raha üleandmise näol ehk siis altkäemaksu üleandmise näol, võib kaasa tuua heale tublile arstile hilisema kriminaalkorras karistamise," kommenteeris keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Siiri Ottender-Paasma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: