X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reps: kohustusliku lasteaia idee on alles alguses

Haridusminister Mailis Repsi sõnul on lasteaedade kohustuslikuks muutmise idee alles alguses ning esmalt tuleb koos lasteaedade ja kohalike omavalitsustega vaadata, millised on peamised probleemid ja kui palju muudatuseks raha tarvis läheb.

Reps rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et uurida tuleb seda, millistes piirkondades on lapsed, kes lasteaias ei käi, ning kas seal on tegelikult vabu kohti. Lisaks tuleb selgeks teha ka rahavajadus.

"Küsimused alles algavad. Võtame need samad koolipiirkonnad. Meil on tegelikult palju neid piirkondi, kus käib koolibuss. Praegu ei tohi koolibuss väga väikseid lasteaialapsi peale võtta, sest seal ei ole saatjat, täiskasvanut peal, välja arvatud autojuht. Nii et seal on mitmeid teemasid, mis tuleb läbi rääkida," lausus ta.

Ministri sõnul ei tähenda muudatus, et näiteks väiksema lapsega kodus olev ema ei võiks ka suuremat soovi korral kodus ise hoida.

"Neid lapsi on väga palju, kes hea meelega on ka edaspidi kodus. meil on lausa õigus jätta koduõppele koolilapsi ja see õigus jääb kindlasti ka neile lasteaialastele, kelle vanemad seda ise soovivad," rõhutas ta.

Reps lisas, et on mitmete vanematega sotsiaalmeedias sel teemal vaielnud ja öelnud, et riik lubab neil ka edaspidi lapsega kodus olla.

"Aga need lapsed, kes jäävad kõrvale näiteks sotsiaalsetel põhjustel või ongi väga keerulise perekonnaga laps, võib-olla on muud probleemid - need lapsed tuleb üles leida, nii nagu me leiame nad praegu üles seitsmeaastaselt," sõnas ta.

Seoses lasteaedade kohustuslikkuse teemaga on esile tõusnud ka küsimus, kas need peaksid sellisel juhul olema sarnaselt koolidele tasuta. Reps ütles, et väljatöötamiskavatsuses on selline ambitsioon sees, et leida lahendused, kuidas see oleks tasuta ja kui palju see suurendaks lasteaedade ja kohalike omavalitsuste toetusvajadust.

Samuti on Repsi sõnul küsimus, millises ulatuses peaks lasteaed tasuta olema - kas 20 tundi nädalas või kogu ulatuses.

"Täna on vara öelda, kuidas kohalikud omavalitsused sellele reageerivad, sest on lasteaedu, mis on juba praegu tasuta, aga on ka neid, millel on kallis maksumus," lausus haridusminister.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: