Mikser: kui Kim Jong-unil on tõsi taga, peavad sammud olema kiired

{{1528795140000 | amCalendar}}
Foto: Kairit Leibold

Välisminister Sven Mikser ütles, et USA ja Põhja-Korea liidri kohtumise deklaratsioon oli ootuspäraselt üldine, et anda võimalus edasiseks diplomaatiaks.

"Selleks, et poolsaare denukleariseerimine oleks tõendatav ja pöördumatu, tuleb nüüd astuda hulk diplomaatilisi ja seejärel tehnilisi samme," kommenteeris välisminister ERR-ile.

"President Trump ütles pressikonverentsil selgelt, et sanktsioonide leevendus saab tulla alles siis, kui on tõepoolest tuumarelvitustamise protsess muutunud pöördumatuks. Eesmärgiks on ikkagi poolsaare täielik tuumarelvitustamine," lisas Mikser.

Ameeriklaste järeleandmise kohta ütles Mikser Trumpi sõnadele tuginedes, et kuigi USA-le meeldiks sõdurid tuua koju ja hoida raha kokku suuremahuliste sõjaliste operatsioonide või harjutuste arvelt, siis antud hetkel on sellest veel liiga vara kõneleda.

"Sest tõepoolest, see protsess peab olema selge, pöördumatu ja käegakatsutav selleks, et võiks rääkida kas sanktsioonide leevendusest või ameeriklaste sõjaliste kohustuste vähendamisest regioonis," selgitas Mikser.

Välisministeri sõnul oli Kim Jong-uni ja Donald Trumpi kohtumine ning deklaratsioon väga sümboolne ja positiivne samm, millele peab järgnema hulk töisemaid ja detailsemaid järelmeid.

"Kõik ootavad, et poliitilise hea tahte žestile järgneks sammud, mille puhul võib öelda, et protsess on käima lükatud. Ajaaken on konkreetse kestusega. Kui Kim Jong-unil on tõsi taga, soovitakse samme näha kiiresti. Korea tuumaküsimuses on varasemalt olnud valekoidikuid, kus lubadustele ja alla kirjutatud kohustusele ei järgne edu," ütles Mikser.

Hanso: Jaapan jälgib teraselt

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ütles ERR-ile, et Trumpi lubadus lõpetada ära sõjamängud Lõuna-Koreaga, sest need on provokatiivsed Põhja-Korea suhtes, on midagi sellist, mida ükski USA president pole varem lausunud.

Korea poolsaare naabrusse jääv Jaapan on Hanso hinnangul kindlasti huvitatud pingete leevenemisest, kuid Trumpi rahaline kalkulatsioon, et vägede hoidmine ja õppuste läbiviimine on kallis, tekitab Jaapani strateegilises mõtlemises tõsiseid küsimärke. "Et kas sama kalkulatsioon võiks kehtida ka Jaapani kohta," ütles Hanso.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump kinnitasid teisipäevasel tippkohtumisel allkirjastatud ühisavalduses pühendumist Korea poolsaare täielikule tuumavabadusele ning lubasid ühiseid pingutusi püsiva ja stabiilse rahurežiimi loomiseks poolsaarel.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: