Pompeo: Kim mõistab, et tuumarelvitustamine peab toimuma kiirelt

{{1528959480000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un mõistab, et Põhja-Korea tuumarelvitustamine peab toimuma "kiirelt", ütles USA välisminister Mike Pompeo neljapäeval.

"Usume, et Kim Jong-un mõistab asja kiireloomulisust..., et me peame seda tegema kiiresti," ütles Pompeo püüdluste kohta saada Põhja-Korea ära andma oma tuumarelvad.

Washington on pühendunud Põhja-Korea "täielikule, tuvastatavale ja pöördumatule" tuumarelvitustamisele, lisas ta.

Pompeo: Põhja-Korea tuumavabaks muutmine pole veel kindel

Pompeo hoiatas neljapäeval ohtude eest, mis võivad ähvardada püüdeid pärast president Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri kohtumist Korea poolsaarel rahu saavutada.

"Me tõesti usume, et oleme pärast nii paljusid aastaid teel, mis võib rahu tuua," ütles Pompeo Hiina välisministrile Wang Yile.

"On siiski veel oht, et me ei saavuta seda, aga ma tõesti usun, et maailm esitas tingimused õigesti," lisas ta.

Pompeo ütles, et hindab Põhja-Korea ainsa arvestatava liitlase Hiina tegevust teisipäeval aset leidnud Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumise ettevalmistamiseks.

"Hiinal ja Ühendriikidel on veel palju tööd ees," sõnas ta.

Wang ütles, et Trumpi-Kimi Singapuri tippkohtumine tõukas Korea poolsaare tuumaküsimuse õigetesse - rahu ja läbirääkimiste rööbastesse, mida on lootnud kõik osapooled ja rahvusvaheline kogukond.

"See aitab poolsaare tuumavabaks muutmist edendada ja teoks teha ning aitab tuua poolsaarele ja piirkonda tõelise ja kestva rahu," ütles Hiina välisminister.

Pompeo: enne tuumarelvitustamist USA sanktsioone ei leevenda

Pompeo sõnul ei leevenda USA Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioone enne, kui Põhja-Korea on oma tuumarelvad ära andnud.

Pompeo avaldus on vastus Põhja-Korea riigimeedia väitele, et USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un leppisid kokku "samm-sammulises" protsessis. Seda tõlgendati tähendavat, et USA ja Põhja-Korea teevad teineteise järeleandmistele järeleandmisi läbirääkimiste käigus, kuigi USA on pikalt öelnud, et ei tee seda.

Pompeo sõnul on Trump olnud kõneluste protsessi asjus "uskumatult selge".

"Me saavutame tuumarelvitustamise... Ainult siis leevendatakse sanktsioone," lausus ta pärast kohtumist Jaapani ja Lõuna-Korea välisministriga.

Pompeo rõhutas neljapäeval veel, et Põhja-Korea tuumarelvitustamise püüdluste edu jaoks on "keskselt" tähtis tihe koostöö Souli ja Tokyoga.

Pompeo: USA tahab Põhja-Korealt tuumadesarmeerimist 2,5 aastaga

Pompeo ütles kolmapäeval, et Washington tahab Põhja-Korealt tähtsate sammude astumist tuumarelvadest loobumise suunas kahe ja poole aasta jooksul.

Lõuna-Koread külastav Pompeo ütles, et ei avalda konkreetset ajagraafikut, kuid Ühendriikide valitsus loodab, et "tähtsad desarmeerimissammud" saavad aset leida enne president Donald Trumpi esimese ametiaja lõppu 2021. aasta jaanuaris. "Palju tööd seisab veel ees," sõnas ta.

USA välisminister kutsus Soulis ajakirjanikega rääkides suhtuma skeptiliselt Põhja-Korea riigimeedia teadaandesse, et Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un leppisid kokku samm-sammulises lähenemises Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele.

"Mõnel pool kirjutatud asjadesse tuleks suhtuda tõsiste reservatsioonidega," lausus ta.

Kim ja Trump kinnitasid teisipäevasel tippkohtumisel allkirjastatud ühisavalduses pühendumist "Korea poolsaare täielikule tuumavabadusele" ning lubasid ühiseid pingutusi "püsiva ja stabiilse rahurežiimi loomiseks poolsaarel.

Põhja-Korea kinnitab üle Kimi ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini 27. aprilli tippkohtumisel vastu võetud Panmunjomi deklaratsiooni, millega Pyongyang lubas liikuda Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmise poole, seisis ühisavalduses.

"Lubage mul kinnitada, et täielik hõlmab kõigi asjassepuutuvate isikute mõtteis tõendatavust. Pole võimalik tuumarelvadest loobuda ilma, et seda kontrollitakse," lausus Pompeo.

Pompeo: õppuste lõpetamise tingimus on Põhja-Korea heauskne käitumine

USA ja Lõuna-Korea ühised sõjaväeõppused jätkuvad juhul, kui Põhja-Korea lõpetab oma tuumaprogrammi üle heas usus läbi rääkimise, rõhutas Pompeo kolmapäeval.

Pompeo ütles, et oli teisipäeval Singapuris Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja ja USA presidendi Donald Trumpi tippkohtumisel vestluse juures, kui liidrid rääkisid ühisõppuste lõpetamisest.

Trump ütles tema sõnul selgelt ja ühemõtteliselt, et õppuste peatamise tingimus on USA ja Põhja-Korea kõneluste jätkumine heas usus.

Kui Ühendriigid järeldavad, et Pyongyang ei pea enam heas usus läbirääkimisi, "ei ole see enam jõus", lausus Pompeo.

USA president teatas tippkohtumise järel pressikonverentsil muuhulgas, et Ühendriigid lõpetavad ühised sõjaväeõppused Lõuna-Koreaga; et Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonid jäävad esialgu jõusse; ning ta esitas Kimile kutse külastada "kohasel ajal" Valget Maja, mille viimane ka vastu võttis.

Pompeo sõnul jätkuvad kõnelused Põhja-Koreaga järgmisel nädalal

Pompeo ütles kolmapäeval, et läbirääkimised Põhja-Korea ja Ühendriikide ametnike vahel jätkuvad järgmisel nädalal.

Lõuna-Korea pealinnas Soulis ajakirjanikega rääkides ütles Pompeo, et ei tea täpset kuupäeva, kuid ootab kõneluste aset leidmist üsna kiiresti.

USA välisminister märkis, et diplomaatilist protsessi Põhja-Koreaga juhib president Donald Trump, kuid lisas: "Mina olen see isik, kes võtab endale selle protsessi edasiviimise rolli".

Pompeo lausus, et Ühendriigid ja Põhja-Korea on teinud ära palju rohkem tööd kui see, mis kajastus Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni neljapunktilises ühisavalduses.

Kahe riigi läbirääkijad saavad nüüd selle tööga edasi minna, lisas ta.

Soul: USA-Lõuna-Korea liit on jätkuvalt sama tugev

USA ja Lõuna-Korea allianss on jätkuvalt sama tugev kui ta on alati olnud, ütles Lõuna-Korea välisminister neljapäeval.

USA president Donald Trump teatas teisipäeval pärast kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga, et USA peatab ühised ja "provokatiivsed" sõjaõppused Lõuna-Koreaga, kuniks Washington peab Pyongyangiga kõnelusi Põhja-Korea tuumarelvitustamiseks.

Seisukoht tuli nii Soulile, ning paistab et ka Pentagonile, üllatusena.

Lõuna-Korea välisministrilt Kang Kyung-whalt küsiti neljapäeval õppuste peatamise kohta ühisel pressikonverentsil USA ja Jaapani välisministriga ja tundus, et ta vältis küsimusele vastamist.

Õppuste peatamist peavad arutama sõjalised võimud ning "Lõuna-Korea ja USA allianss on sama tugev kui ta on alati olnud", lausus Kang.

Jaapani välisministri Taro Kono sõnul sai Jaapan aru, et paus Lõuna-Korea ja USA ühisõppustes sõltub Põhja-Korea sammudest tuumarelvitustamise suunas. Kolmapäeval ütles Jaapani kaitseminister, et need ühisõppused on piirkonna julgeolekule "elutähtsad".

USA ja Lõuna-Korea korraldavad iga aasta suuri sõjaõppusi, et hoida Korea poolsaarel tegutsemise valmidust. Need õppused tekitavad Pyongyangile pahameelt, sest selle hinnangul harjutavad liitlased Põhja-Koreasse tungimist.

Pyongyang on varem sidunud tuumarelvade ja kaugmaarakettide poole püüdlemise USA sõjalise kohalolekuga regioonis. Pyongyang ütleb, et riigi relvaprogrammide eesmärk on heidutada USA sõjalist agressiooni.

Koread peavad haruldasi kindralite taseme kõnelusi

Lõuna- ja Põhja-Korea sõjaväe kindralid peavad neljapäeval haruldasi kõnelusi pingete maandamiseks kahe riigi piiril.

Viimati kohtusid riigi sõjaväed kindralite tasemel 2007. aastal. Lõuna-Korea delegatsiooni juhib kindralmajor Kim Do-gyun ning Põhja-Korea oma kindralleitnant An Ik-san.

Lõuna-Korea kaitseministeeriumi sõnul keskenduvad kõnelused nende otsuste rakendamisele, milles leppisid aprillis ja mais kokku Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja Lõuna-Korea president Moon Jae-in.

Arutlusele võib tulla sõjaväe esindajate tihedam kohtumine, kahe riigi sõjaväe tippametnikke ühendava niinimetatud kuuma liini loomine ning Korea sõja ajal kaduma läinud sõdurite leidmise püüdlused.

Võimalik, et Pyongyang otsib kohtumisel Soulilt ka kindlat seisukohta, et Lõuna-Korea peatab ühised sõjaõppused USA-ga.

Trumpi sõnu tõlgendati kui Põhja-Korea režiimi inimõigusrikkumite pisendamist

USA president Donald Trump kolmapäeval pisendas Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni režiimi inimõigusrikkumisi.

"Paljud teised inimesed on teinud mõningaid väga halbu asju. Ma võin nimetada palju riike, kus on tehtud palju halbu asju," ütles Trump usutluses telekanalile Fox News.

Kim on "väga tark tüüp" ja "suurepärane läbirääkija", lausus Trump.

"Arvan, et me mõistame teineteist," lisas ta.

USA välisministeeriumi andmeil hoiab Kim sunnitöölaagrites 80 000-120 000 poliitvangi, keda näljutatakse ja piinatakse. Lisaks kahtlustatakse Kimi oma poolvenna mõrvata laskmises eelmisel aastal Malaisias.

Venemaa: ÜRO julgeolekunõukogu peaks kaaluma Põhja-Korea sanktsioonide leevendamist

ÜRO julgeolekunõukogu peaks kaaluma Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide leevendamist, ütles Venemaa suursaadik ÜRO juures.

"Minu arvates on üsna loomulik, et peame kaaluma samme selles suunas," ütles Vassili Nebenzja.

"Selles suunas seisavad ees edusammud, mis peaksid olema vastastikkused," lisas ta.

"Tuleks astuda samme teineteisega kokku saamiseks keskel. Kindlasti peaks teine pool olema innustatud astuma edasisi samme."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: